İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Akınsoft'un geliştirdiği 4 ayaklı süper robot

cademkar

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
7
Boston Dynamics robotlarına göre çok sıradan görünse de ülkemiz adına umutlanmak için ufacık bir zerre arayanlara umut olabilir diye düşündüm.

Akınsoft Konya ofisinde üretilen 4 ayaklı akıllı robot nasıl çalışıyor?

Bilişim ve robotik teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla “Türkiye’nin Vizyonu“ olan AKINSOFT tarafından kurulan Türkiye’nin Yerli Robotik Markası AKINROBOTICS, bilime ve insanlığa hizmet gayesiyle yeni projeler üretmeye devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana, sahip olduğu ileri teknoloji ve başarıyla gerçekleştirdiği çalışmalarıyla kamuoyunda adından sıkça söz ettiren ve düzenlediği organizasyonlarla da yapmış olduğu çalışmaları ülkenin dört bir yanından gelen konuklarına yerinde görebilme fırsatı sunan AKINROBOTICS, son çalışması olan 4 ayaklı robot projesi “ARAT”ı kamuoyu ile paylaştı.

17 eklemden oluşan ve 86 sensörü bulunan ARAT, sahip olduğu 4 ayak ile dengede kalabilme ve yürüyebilme özelliğine sahip. Yeni robot projesi ARAT ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN; 4 motordan oluşan boyun yapısı sayesinde ARAT’ın gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahip olduğunu belirtti. 30 kg’lık yükleme/taşıma kapasitesine sahip olan ARAT’ın nesneleri kaydırmadan yükleme yapabildiğini belirten Dr. Özgür AKIN; “Üzerinde mevcut olan stereo vision kamera vasıtasıyla derinlik algılayabilme özelliğine sahip olan ARAT’da, çevresinden gelen sesin yönünü tayin ederek o yöne doğru yönelebilme ve ayrıca bu yürüme doğrultusunda önüne çıkabilecek engellerden uzaklaşma ya da o engelleri aşabilmek için strateji geliştirme özelliği mevcut. Barındırdığı algılama sistemi ile sesli komutları algılayabiliyor ve bu komutlara karşılık vererek iletişim kurabiliyor.” Dedi.

akınsoft-arat-robot.jpg

Lityum iyon pil teknolojisi sayesinde ARAT’ın çok gelişmiş bir pil ömrüne sahip olduğunu ifade eden Dr. AKIN; Yerli ve Milli üretimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında; “4 ayaklı ARAT, arazi robotu olarak geliştirildi ve her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlandı. 3 saatte şarj edilebilme özelliğine sahip olan ARAT'ın 10 saat kullanım süresi var ve bu süre üzerine eklenecek güneş panelleri ile uzatılabilir. Yük taşıma özelliğine sahip olan ARAT arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bu robotlarımızı daha da geliştirebilmek adına çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Çok kısa bir süre sonra da teknoloji severlerle buluşturarak ülkemizin ve insanlığın hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu. Yaptığı çalışmalarla ülkemizde birçok ilki gerçekleştiren AKINROBOTICS, yüksek teknoloji yolunda gerçekleştirdiği projelerle hızla ilerlemeyi sürdürürken, yeni projeleri ile bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edecek.

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
112
İleride daha iyisi mutlaka yapılacaktır. Bu adım bile çok büyük gelişme.

KaRNeC

İyinet Üyesi
Reaction score
260
İyi bir başIangıç, yarı yarıya başarı demektir. Andre Gide
İyi bir başIangıç; işin yarısının bitmesi demektir. Aristo
BaşIayan her şey biter. Seneca
SoruIması gereken soru “Ben neyi başarabiIirim” değiI, “Ben neyi başarmak istiyorum” oImaIıdır. Brene Brown
En uzun yoIcuIukIara biIe; ufak bir adımIa başIanır. Laotse
Bütün büyük işIer, küçük başIangıçIarIa oIur. Cicero
Her şeyin en mühim noktası, başIangıcıdır. EfIatun
Çok istediğiniz bir şeyin şu an oImaması, hiç oImayacağı anIamına geImez.
BaşIamak için şartIarın mükemmeI oImasını bekIemeyin.ŞartIarı mükemmeIIeştiren başIangıcın kendisidir. AIan Cohen
Kimse geçmişe gidip, yeni bir başIangıç yapamaz; ama bugün başIayıp, yeni bir son yazabiIir. CarI Bard
Eğer en yükseğe uIaşmak istiyorsan, en aşağıdan başIamaIısın. P. Syrus
Başaramamanın en büyük nedeni, başarısızlığa inanıp hiç başlamamaktır. KaRNeC

Yani bir başlangıç, yeni bir umut demektir.

Selim96

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
41
Ben buna bir başlangıç olarak bakamıyorum. Milyon dolarlık destekler alıp da bir tenekeyi hareket ettirmişler. Bunu da ciddi ciddi teknolojik gelişme olarak duyurmuşlar sitelerinden. Bunu görünce bende değil başlangıç ve umut oluşması "Bizden bir cacık olmazmış" algısını iyice pekiştirdi.

1992 Yılında Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nde kurulan Boston Dynamic, 2013 yılında Google tarafından satın alındı. ABD Savunma Bakanlığı şirkete destek veriyor. Boston Dynamic robotlar konusunda nasıl bir gelişme kat etti. Sadece Şırnak'ın Cizre ilçesinin borcu 200 Trilyon olmuş. Bayburt'a 300 Milyon TL'lik hava limanı yapıyorlar. Suriyelilere harcadığımız 35 Milyar $'ın sadece 1 Milyar Dolarını versek Boston Dynamic şirketini satın alabilirdik.

yasintekin

Onaylı Üye
Reaction score
54
Geliyoo diye bir yerli milli arama motoru yapmışlardı güya. Sonra parayı alınca tası tarağı toplayıp gitmişler. Siteye footer link alıyorlar. Ya gülsem mi ağlasam mı bilemedim

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5