İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Alanadı seçimi ve SEO açısından önemi

• Konbuyu başlatan w4nted
  • Başlangıç tarihi
W

w4nted

Misafir
Merhaba arkadaşlar ilk seo yazımıza başlıyoruz bu yazımızda sizlere domain seçimi ve seo açısından öneminden bahseymeyi düşünüyorum.

Site açarken domain en önemli konulardan biri kesinlikle domain seçimi bu yüzden buna oldukça dikkat etmemiz gerekiyor.
Domain seçerken öncelikle açacağımız siteyi ne için açtığımız oldukça önemli.

Eğer sitemizi sadece adsense için açacaksak buna göre domain seçilmeli. Siteyi marka haline getirmemiz gerekiyorsa farklı alanadı kullanılmalı.

Marka yaratmak için site açıyorsak dikkat etmemiz gerekenler seçtiğimiz alan adının kısa, akılda kalıcı ve mutlaka com uzantılı olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yurtdışında com uzantılı olmayan çok sayıda marka haline gelmiş siteye denk gelmemiz mümkün ancak ülkemzde hala net ve org uzantıları hakkında bile insanlar yeterince bilgi sahibi olmadığından com uzantılı domain seçmek oldukça önemli.

Kısa ve anlamlı olması yine oldukça önemli kriterlerden biri malum ülkemizde Türkçe konuşuluyor ve hala ingilizce bilen insan sayısı az ve ülke olarak teknoloji konusunda pek iyi değiliz. Bu yüzden seçtiğiniz domainin anlamlı ve akılda kalıcı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bulduğunuz kısa ve yazımı kolay alan adlarını kullanabilirsiniz. Kulağınıza hoş gelmese bile marka haline geldikten sonra herkesin seçtiğiniz alan adını beğeneceğinden emin olabilirsiniz. Bunu şöyle düşünebilirsiniz.

Size kurulmadan önce google veya facebook alan adının nasıl olduğu sorulsa bir çoğunuzun beğenmeyeceğinden adım gibi eminim. Ancak marka haline geldikten sonra herkesin siteye bakış açısın değişiyor. Bu yüzden seçtiğiniz alan adının kötü olduğunu düşünmenize gerek yok.

Alan adının güzel olup olmadığına kesinlikle otoritesine göre karar veriliyor diyebilirim.

Adsense veya buna benzer reklam alımlarından para kazanmayı düşünüyorsanız o zaman iş değişir. Seçeceğiniz sektöre uygun domain almanız seo açısından daha faydalı olur.Mesela niche sektörlerden birine çalışma yapıyorsanız veya sizi çok fazla zorlamayacak kelimeler seçtiyseniz o zaman tam keyword domain almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Mesela yumurta donasyonu gibi bir kelimede çalışmak istiyorsanız( Daha önce araştırdığımdan yazdım tıklama başı getirisi Türkiye şartlarına göre oldukça iyi kelimelerden biri ) uzantı fark etmeksizin kelimenizi içeren domain seçimi sizin için daha yararlı olacaktır.

Konu ve kategorilerin nasıl olması gerektiği, tema ve hosting seçimi gibi konulara da sonraki yazımızda değinmeyi düşünüyorum. Bu konu hakkında aklınıza takılan her şeyi konu altından sorabilirsiniz.

yokolucu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
Almanya'da seo açısından domain içindeki kelimeler arasında - sembolü konuyor. Almanlar ilginç millet

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5