İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Alexsandro de Souza

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Alex_300x300.jpg

Yakın çevrem Alex'e olan hayranlığımı bilir.

Ben futbolu Fenerbahçe diye bir takım olduğu için izliyorum.
Ve Fenerbahçe ekolü şudur; o forma için savaş ve arada bir-iki güzel hareket yap.

Kulübün kurulduğundan bu yana her kadroda her zaman bu tür oyuncular olmuştur.

Lefter'in 4 kişiyi nasıl çalımladığını, Rıdvan'ın hıp-hızlı koşarken birden durup rakibinin belini kırdığını, aynı Rıdvan'ın Altay'a attığı golü, Aykut Kocaman'ın aşırtma gollerini, Oğuz Çetin'in arapaslarını duymuş veya görmüşsünüzdür...

...

Göz zevki ön plandadır benim için.

...

Bunun için Alex de Souza'yı bizim takıma geldiğinden beri büyük bir zevkle izliyorum.

Alex'in futbola bakış açısı biraz farklı.

Alex de benim gibi göz zevkine önem veriyor.

Bir röportajında "Teknik direktör olsam yanımdaki estetik oyuncuyu fiziği iyi olan oyuncuya tercih ederim. 'Bir defansif oyuncu alayım da skoru koruyayım' diye düşünmem." demişti.

Aslında futbolda bana göre önemli olan da budur.

Stresin yerine güzel hareketler, güzel arapasları, çalımlar vs. daha güzel olur.

Alex 17 yaşında profesyonel olmuş ve 21 yaşından itibaren gittiği her takımda 10 numaralı formayı giyip kaptan olmuş.

Alex koşmaz, Alex defansa yardım etmez, 2 metre yanındaki adamın ayağından topu almak için çaba göstermez. Bu benim de bazen sinirimi boza.r

Peki Alex ne yapar?

Alex durum 2-0'ken bir gol daha atıp durumu 3-0'a getiren bir oyunkurucu değil de, durum 0-0'ken 1-0'a getiren biri. Ya da durumu 0-1 iken 1-1 yapan...

Alex top onda değilken duracağı en iyi yerde durur, topun ona rahatça gelmesini sağlar ve topu aldıktan sonra yapılabilecek en iyi şeyi yapar.

Anadolu kulüplerimizdeki 10 numaralar gibi kontraatağa çıkarken topu stopere geri atmaz.

Alex aldığı topu hemen gol pozisyonuna çevirir. Ya asist yapar ya da gol atar. Ya da asistin asistini yapar :)

Aldığı her topu bu kadar olumlu kullanan belki de dünyada çok az oyuncu vardır.
...

"Alex varken tek forvet oynamak zorundasınız." derler, kısmen doğrudur.

Alex iyi bir 10 numaradır ve aynı zamanda iyi bir 2. forvettir.

Alex'in defansı çok fazla olmadığı için çift forvet oynarsanız ortasahanızda çok iyi defans yapan 3 tane futbolcu olmak zorunda.
Yani mesela Appiah, Aurelio, Tuncay gibi oyuncular...

Eğer bu tür oyuncularınız yoksa çok gol atarsınız ama çok da gol yersiniz.

Çok fazla detaya girmek istemiyorum ama misal bu sene Kazım, Santos ve Cristian'lı bir ortasaha düşünün.
Kazım'ın defansı yok, Santos'un da yok, tek başına Cristian'dan Gerrard'ın yaptıklarını yapmasını bekleyemezsiniz.
...

Bir de "Alex'le Avrupa'da iş yapamazsınız" esprisi var ki tam bir komedi...

Bu takım tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale çıktığında o kadroda Alex vardı.
Ve Alex o sene 7 asistle turnuvanın asist kralı oldu.

İnter, Chelsea, Cska maçlarındaki futbolu unuttuk mu?
Alex yok muydu o maçlarda?
...

Benim düşünceme göre Alex gelmiş geçmiş en zeki futbolculardan biridir.
Hatta faal futbol yaşantısını sürdüren oyuncular arasında en zeki 10 futbolcudan biridir.

Antalyaspor maçındaki Güiza'ya son dakikada attığı pası dünyada atacak çok az futbolcu vardır.
O pası bir Kaka atar, bir de Alex. (Evet biliyorum abarttım ama pasın güzelliğini pekiştirmek amaçlı söylüyorum, zira ben bugüne kadar izlediğim maçlarda bu kadar güzel bir pasa çok az rastladım)

Maç sonraları verdiği röportajlarda sanki konferanstan çıkmış bilim adamı gibi.
...

Alex bir 10 numaradan daha fazlasıdır.

Mustafa Denizli'nin "10,5 numara" dediğinden de fazlasıdır.

Bir ortasaha oyuncusunun kariyeri boyunca 320 gol atmasına çok az rastlanır.
Asistlerden bahsetmiyorum bile.

"320 gol" diyince lafım havada kalabilir.

Şöyle söyliyeyim; Psv, İnter, Real Madrid, Milan gibi devlerde oynamış ve gelmiş geçmiş en büyük golcülerden biri olarak gösterilen Ronaldo'nun kariyeri boyunca attığı gol sayısı kaç biliyor musunuz? 320.

Ronaldo şu an 32 yaşında ve Brezilya'da futbol yaşantısını sürdürüyor...
...

Uzun lafın kısası; teknikmiş, taktikmiş, koşmuyormuş vs. bunlar beni hiç ilgilendirmiyor. Ben Alex'in attığı gollere, gönderdiği paslara bakarım.

Sonra da kendisine hayran olurum.

Daha sonra da Lefter Küçükandonyadis ile Büyükada'da buluşmasını izlerken gözlerim dolduktan sonra sevgimi daha da pekiştiririm.

Ailesine bağlılığını, mütevazılığını da yanına koyduktan sonra kendisini efsane yaparım, posterini duvarıma asarım.
...

Hiçbir futbolcu Fenerbahçe'den daha büyük değildir, Alex de görevini iyi yapan bir futbolcudur ve efsanedir.
Kendisi gelmiş ve gidecektir.
Ancak bize yaşattıkları asla unutulmayacaktır.
...

Kendisini de bir gün Didi, Veselinovic, Parreira, Rıdvan Dilmen, Zico ve Daum'un oturduğu koltukta görmek isteriz. Ne şahane olur ama...
...

Biraz duygusal oldu sanıyorum ama kusura bakmayın Alex'in bu denli eleştirilmesi beni çok üzüyor.
Bırakın tekniği taktiği abicim izleyin şu adamı yahu.
1,5 sene sonra kendisini bir daha göremeyeceğiz çünkü.
...

Sizin Alex hakkındaki görüşleriniz nelerdir arkadaşlar?
Tartışalım İYİNETolarak.

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
süpersin renkdaş.
clap.gif
clap.gif

Alex le Sonsuza....kaptanımızı seviyoruz.o bizim efsanemiz oldu.herşeyiyle çok özel bir insan.daha fenerbahçemize katıcak çok şeyleri var.

krAlex

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Galatasaray'ın Lincoln u gidip aldığı sene :) Alex bize gelmiş olsaydı şimdi. Şampiyonlar Ligi Kupasını müzemizde sergiliyor olurduk. Galatasaraya lazım olabilecek tek futbolcu. Tabi Elano yu da görmek lazım bakalım neler yapacak ilerleyen haftalarda. Bir GS li olarak takımda görmek istediğim 3 fenerliden birisi. Diğerleride Lugano ile Gökhan Gönül :) .

Süper takım olurdu
Franco
Gökhan Gönül - Lugano - Servet - Hakan Balta
Keita - Mehmet Topal - Alex - Arda
Baros - H.Kewell

Yemede yanında yat hele bir de yedeklerde :D Nonda ile Semih varsa gelde izleme.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Galatasaray'ın Lincoln u gidip aldığı sene :) Alex bize gelmiş olsaydı şimdi. Şampiyonlar Ligi Kupasını müzemizde sergiliyor olurduk. Galatasaraya lazım olabilecek tek futbolcu. Tabi Elano yu da görmek lazım bakalım neler yapacak ilerleyen haftalarda. Bir GS li olarak takımda görmek istediğim 3 fenerliden birisi. Diğerleride Lugano ile Gökhan Gönül :) .

Süper takım olurdu
Franco
Gökhan Gönül - Lugano - Servet - Hakan Balta
Keita - Mehmet Topal - Alex - Arda
Baros - H.Kewell

Yemede yanında yat hele bir de yedeklerde :D Nonda ile Semih varsa gelde izleme.

Başka kapıya :D

Alex "Türkiye'de Fenerbahçe'yi gördükten sonra başka bir kulüpte oynamak istemem. Bu imkansız" dedi, gelmez.

Lugano'yu da ne yönetim ne de taraftar ister, Nisan'daki derbide çıkan olaylardan dolayı...

Gökhan Gönül ise bize bu kazığı atacak bir karakterde değil, onun da gelmesi imkansız... :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5