İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Alt sayfaların pr a etkisi var mı ?

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zagor, bunun sebebini Matt abimiz açıkladı. Herkesin PR değerlerine konsantre olması ve sürekli güncelleme olmasını beklemesi Google'ı rahatsız ediyor. Bu yüzden ileride bu toolbar değerlerini daha az güncelleyecekler(mis). 4 ayda bir güncellenince ne gibi bir yorum yapacaksın :p

Bu mantık kabul edilebilinir. Ama çürütedebilinir. Yani düşünsene; pire için yorganmı yakılır? Webmasterlar PR'ye konsantre olmasınlar diye; o kadar deli hesaplamaları ben her daim yapacağım bunu da ilan etmeyeceğim. Ayrıca PR güncellemelerinde sadece artırım olmuyor ki. Geriye de dönüş var. Domain silinmiş. Ardından 6 ay regsiz kalmış. Sonra ben reglemişim, bir bakmışım PR değeri 4-5. Eee nerde bu teknoloji?

Uzatmanın manasını görmüyorum. PR önemlidir. Hele Türk milleti için daha da önemlidir. Amerika'da yaşasaydık, zamanında kupon domainleri regleyenler bizler olsaydık ne PR derdimiz olurdu ne de SEO :D

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pire için yorgan yakmak değil ki bu bence. ilan etse kime ne yararı olacak ki :)

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tüm vasıfları ile birbirinin aynı olan domain olabilir mi?

Neden olmasın

hebele.com
hebele.net

%100 aynı olamaz mutlaka ama istisnai derecede farklı durumda olabilir, title'lar aynı, içerik birbirine çok yakın, backlinkleri aşağı yukarı aynı yerlerden, Türk internetinin çoğunluğu bu diyecem hatta ama biri niyeöyediyoyunki biz bilimsel araştırmalarımızı yayınlıyoruz :( diyecek o yüzden demiyorum :p

Sonuç itibariyle birbirine çok benzer 10 tane pr5 site içinde pr'ı çok düşük veya 0 olan bir site girebiliyorsa rekabetçi bir kelimede, bunu kelime yoğunluğu, title vb. ile açıklayamayız, demek ki iyi backlinkler almış ve PR'ı var henüz toolbar'a yansımamış olan, bu da onu büyükler ligine sokmuş.

Yani bu konu 2 hafta önce açılmış olsaydı bi dünya örnek gösterirdim artık bekliycez biraz bu güncelleme yaşlansın diye.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pire için yorgan yakmak değil ki bu bence. ilan etse kime ne yararı olacak ki :)

PR madem yarasız birşeyse, sonucunun ne olduğunun öğrenilmesi de gereksizse neden o zaman PR var ki :)

Amerika seçim sistemi ve italya ile övünür. Çünkü bizdeki gibi sandığa gitmek yoktur. Online oyunu atarsın. Sonuçları çabuk elde edersin. Italya'da tek bir digital kartda her türlü bilgin bulunur. Aynı kartla oyda kullanırsın, sağlık işlerinide halledersin, verginide yatırırsın v.b.
Demek ki birşeyi ne kadar çabuk sonuçlandırıp ilan edersen o kadar faydası vardır. Madem bunu real time becerebiliyor, o zaman real time'da ilan ederdi... Bende çalışmalarım karşılığını her an değişen yenilenen PR değerimle görür hırsalanırdım. Bacağın asılan koyun gibi PR güncellemelerini bekliyoruz. Hemde bunu 10 luk sisteme göre değil 100 sisteme göre yapardım. Böylece canlı canlı toolbarda aldığım mesafeyi görürdüm. 3 ayda bir sil başdan yapmazdım ;)

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Neden olmasın

hebele.com
hebele.net

%100 aynı olamaz mutlaka ama istisnai derecede farklı durumda olabilir, title'lar aynı, içerik birbirine çok yakın, backlinkleri aşağı yukarı aynı yerlerden, Türk internetinin çoğunluğu bu diyecem hatta ama biri niyeöyediyoyunki biz bilimsel araştırmalarımızı yayınlıyoruz :( diyecek o yüzden demiyorum :p

Sonuç itibariyle birbirine çok benzer 10 tane pr5 site içinde pr'ı çok düşük veya 0 olan bir site girebiliyorsa rekabetçi bir kelimede, bunu kelime yoğunluğu, title vb. ile açıklayamayız, demek ki iyi backlinkler almış ve PR'ı var henüz toolbar'a yansımamış olan, bu da onu büyükler ligine sokmuş.

Yani bu konu 2 hafta önce açılmış olsaydı bi dünya örnek gösterirdim artık bekliycez biraz bu güncelleme yaşlansın diye.

Olmaz. Olursa google google olmaz. Dediğin kadar basit bir algoritma olsa google gibi 10 tane olurdu. Google bugün search engine olarak en iyisi. Çünkü binlerce koşul sonucunda, uzun vadeye yaydığı kriterler sayesinde elde ettiği sonuçları bizlere döndürüyor. O kadar çok olasılık için verebilecek cevabı var ki; sonuçlarından memnun kalıyoruz. Dediğin gibi olsa parking olan hebele.com pr değeri aynı olan hebele.net'in üstünde çıkabilirdi. Ama asla parking olan bir domaini arama sonuçlarında göremiyoruz.
İnsan beyni neden taklit edilemiyor? İşlem gücü, depolaması, karar vermesi, olasılık üretmesi bunlar yeterli olsaydı makineler bizden akıllı olurlardı. Demek ki google'ın algoritmasında başka birşeyler var...

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Olmaz..
hmms

peki
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=sohbet&num=100

bu sıralama neden PR6 PR6 PR5 PR5 PR5 diye gidiyor senin teorine göre?

PS: Algoritma basit demedim, değişkenleri benzer sitelerde, üstteki örnekteki gibi, PR sıralamada önem kazanır dedim ki, bu konuda hemfikirdik sanıyorum. Ama bu seriyi(6-5-..) de güncellemeden önce PR'ı düşük siteler bozabilir, ki bozuyor, çünkü PR'ları bu siteler gibi olmasına rağmen henüz toolbar da görünmüyor oluyorlar.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Olmaz..
hmms

peki
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=sohbet&num=100

bu sıralama neden PR6 PR6 PR5 PR5 PR5 diye gidiyor senin teorine göre?

Eğer google olsaydım, önümde: her bir domain ile ilgili ayrıntılı bilgiler olurdu. Ona göre karar verirdim.

Aşağıdaki aramaya tıklayalım. Sıralamanın pr ile alakası var mı bir bakalım :)

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=divx&btnG=Google%27da+Ara&meta=

EDIT: PS'ni yeni gördüm. Alıntı yapıyorum:
PS: Algoritma basit demedim, değişkenleri benzer sitelerde, üstteki örnekteki gibi, PR sıralamada önem kazanır dedim ki, bu konuda hemfikirdik sanıyorum. Ama bu seriyi(6-5-..) de güncellemeden önce PR'ı düşük siteler bozabilir, ki bozuyor, çünkü PR'ları bu siteler gibi olmasına rağmen henüz toolbar da görünmüyor oluyorlar.

Madem pr güncelemesinden sonra birşeyler düzeliyorsa, o zaman benim haklı olduğum ortaya çıkar. Yani PR'ler real time hesaplanmıyor ;)

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şöyle,
eğer uluslarası bir kelimeyi Türkçe dilinde aratırsanız sonuçlar link alınan lokasyona göre değişmeye başlar, yani bu sitelerin "benzer yerlerde link alma" değişkenini bozar.

http://www.google.com.tr/search?num=100&hl=tr&q=cnn&btnG=Search

Türkçe dilde CNN diye arattığınızda CNNTurk'un esas site CNN'in önünde çıkması gibi

lakin ingilizce dilde aratırsanız:
http://www.google.com.tr/search?hl=en&q=divx

Değişkenleri benzer siteler arasında PR/sıralama durumunu görebilirsiniz.

www.divx.com/ pr8
www.divx.com/divx/ pr8
en.wikipedia.org/wiki/DivX_Media_Format pr5 (wikipedi otorite site)
www.divxmovies.com/codec/ pr 6
http://www.divx-digest.com/ pr 6
http://www.projectmayo.com/ pr 6

Madem pr güncelemesinden sonra birşeyler düzeliyorsa
Hayır düzelmiyor, hatta sonuncusu gibi kısa süren güncellemelerde sıralama hiç değişmiyor, sadece PR 0 görünen sitenin gerçek PR'ı toolbarda görünmeye başlıyor(0'dan 5-6'ya gibi), arama sonuçlarındaki yeri ise değişmiyor.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca TR aramalarında DivXPlanet 2. sırada var peki neden foreverdivx yok? TR'de Divx altyazı denince iki tane site akla gelmiyor mu? Neden google TR de Divx kelimesinde foreverdivx (divxforever) yer almıyor?
sebebi zaman. foreverdivx henüz 3 aylık bir site. rüstünü ispat ettiği vakit o da gelir sıralamaya.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi söyle,
foreverdivx nedir bilmiyorum her sitenin özel durumları olabilir, onun hangi kelimede yukarıda çıktığını yazarsanız ona göre analiz edilebilir, sandbox'ta falansa o ayrı bir durum, yada başka bir durumu varsa.

Bu pr7 neden bu pr 6 nın altında durumu ise; genelde büyük ve eski sitelerin, kelime yoğunluğumuz şöyle olsun, title da şu olsun URL'ler download-divx-movies şeklinde olsun gibi SEO delilikleri yoktur. Bu nedenle değişkenler bozulduğu için bazen kendilerinden biraz daha düşük sitelerin altında kalabilirler, bu önermeleri bozacak başka örnekler de bulabilirsiniz, ama mesele değişkenleri çok benzer siteleri bulup onların arasındaki sıralama farkını incelemek, arama yapılan dil de bu değişkenlerden biri, hatta kelime title vs ye kıyasla çok daha önemli bir değişken. Yoksa benim iddia çürütmek gibi bir amacım yok, herkes inandığını uygulayabilir, ben bildiklerimi anlatıyorum sadece okuyanlara da bir katkısı olabilir diye. Yeterince yazdım sanıyorum, herkes istediğine inansın artık :)

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi söyle,
foreverdivx nedir bilmiyorum her sitenin özel durumları olabilir, onun hangi kelimede yukarıda çıktığını yazarsanız ona göre analiz edilebilir, sandbox'ta falansa o ayrı bir durum, yada başka bir durumu varsa.

Bu pr7 neden bu pr 6 nın altında durumu ise; genelde büyük ve eski sitelerin, kelime yoğunluğumuz şöyle olsun, title da şu olsun URL'ler download-divx-movies şeklinde olsun gibi SEO delilikleri yoktur. Bu nedenle değişkenler bozulduğu için bazen kendilerinden biraz daha düşük sitelerin altında kalabilirler, bu önermeleri bozacak başka örnekler de bulabilirsiniz, ama mesela değişkenleri çok benzer siteleri bulup onların arasındaki sıralama farkını incelemek, arama yapılan dil de bu değişkenlerden biri, hatta kelime title vs ye kıyasla çok daha önemli bir değişken. Yoksa benim iddia çürütmek gibi bir amacım yok, herkes inandığını uygulayabilir, ben bildiklerimi anlatıyorum sadece okuyanlara da bir katkısı olabilir diye. Yeterince yazdım sanıyorum, herkes istediğine inansın artık :)

Üstadım zaten forumlarına amacı budur. Karşılıklı hararetli tartışmalar sonucunda bilgi paylaşımında bulunulur.
İşte dediğim söylediğiniz şey aslında. PR sıralamada önemli. Kesinlikle önemsiz, PR takılacak birşey değildir demiyorum. Birçok noktada hem fikiriz. Ama fikirlerine değer verdiğimiz Matt abimiz öyle bir konuda kafaları bulandıran bir yazı yazmış ki; siz dahil olmak üzere bir çok kişi PR'nin aslında devamlı güncellendiği ve bunun sıralamaya hemen etki etiği ama toolbara yılda 4 kez yansıdığına inanmaya meğilli hale gelmişiz.

DivXPLANET.Com PR 4 (güncellemeden önce PR 4)
ForverDivX.Net PR 4 (güncellemeden önce PR 0)

Şimdi demek ki konusu tamamen aynı (DivX) olan. Aynı üyelere sahip domain adında aynı kelimeler içeren. ForeverDivX ne sandbox'da ne de banlı durumda. İndex sayıları birbirine yakın iki domain sıralamalarda alakasız yerlerdeler.

Bence google işini iyi yapıyor olsaydı: O sıralamada ForeverDivX'in de olması gerekliydi. Ama DP nin üzerinde olurdu ama altında olurdu ama o listede DP ve DF aynı sıralarda birbirine yakın olmalıydı.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben cevabını verip yatayım müsadenizle.

Tek sebebi divxplanet'in altysayfalarının pr etkisi :) DP'nin iç linklerinde onlarca PR4 yüzlerce PR3 PR2 ve PR1 sayfaları var. Böylece konuyu başlığa da bağlamış olduk.

Demek ki alt sayfaların pr değeri sıralamalarda yerimizi etkiliyor. Demek ki güncelleme geçtiği halde PR değerimiz değişmese bile, alt sayfalarımızın PR değerlerinin artması gene bizim için kazanç. Konuyla ilgili ilk mesajlarımı okursanız bunu dile getirmiştim.

Sevgi ve saygılarımla.
Zagor.

Not: Ama gün gelecek, Google sonuçları spamdan arınmış ve çok daha zekice sonuçlar döndürecek. Konusunda iyi olan yerler aynı sıralarda çok daha çabuk yer alabilecekler...

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zagor, Google hiç bir zaman spam sonuçlardan kurtulamaz. Kurtulurum diyen arama motoru da göremiyorum sayet insan gücüyle tek tek spam siteleri silmezlerse.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Konuyu canlandırıyım dedim okudum hepsini ama insanların hayalleri görüdükleriyle sınırlıdır derler ya doruymuş siz pr ye kafa yorarken belki google pr ye benzeyen başka bi etken getirmiştir (sürekli güncellenende odur:))

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Genel Özet
1- Çok fazla dost siteniz olursa, alt sayfalarınıza gidecek pagerank değeri, dost sitelerinize akar.Alt sayfalarınız güçsüz kalır.
2- Sitenizin pagerankının daha hızlı yükselmesi için, başka sitelerden karşılıksız link almanız gerekiyor.Link verdiginiz site, size link veriyorsa yani karşılıklı link degişim anlaşması yapmışsanız, pagerank getirisi çok az olduyor yada hiç olmuyor. Karşılıklı link degişiminin pek önemli olmadığını Örnek 1'i inceleyerekte görebilirsiniz.Karşılıklı link degişimi yapan iki sitenin ilk başta pagerank degerleri 1 kabul edilmişti, 40 iterasyon sonra yine pagerank degerleri 1 çıktı.
3- örnek5 i incelerseniz C sitesi, A sitesinden karşılıksız bir link aldığından dolayı (yani C sitesi, A sitesine link vermedi) ilk başta 1 kabul edilen pagerank degeri 40 iterasyon sonrasında 3kat artmıştır. C sitesinin aldığı bir karşıksız linkin önemi bir kez daha görülmüştür.
4- Eğer bencillik yapar kimseye link vermezseniz, web'in ağ olma özelliğini bozduğunuzdan dolayı google sitenizi cezalandırır.Pagerankınızın artmasını beklerken dahada düşer. Googlebot mutlaka sitenizden, başka sitelere kolaylıkla geçip gidebilmelidir.
5- Buradaki örnekler çok basit düzeyde olmasına ragmen her sayfanın birbiri ile link alışverişinin dogru hesaplanabilmesi için 40 iterasyon yapıldıgını görmektesiniz.Google milyarlarca sayfanın birbiri ile etkileşimini hesaplamak için yaptıgı matematiksel hesapları düşünürseniz, olayın boyutunu daha iyi kavrarsınız ve niye toolbar pagerankının güncellemesi 3 ayda bir güncelleniyor sorusunun cevabını kendinizde bulabilirsiniz. Çünkü trilyonlarca matematik işleminin dogru olarak hesaplanması yada dogruya yakın hesabı ancak bu kadar zaman alıyor...
Yazar: Radmin aka yoktur
http://www.gitme.net/pagerank.php

Google Pagerank ne zaman güncelleniyor?
İki tür Pagerank vardır.Bir gizli pagerank birde toolbar pagerank degeri vardır.İnsanların algılaması kolaylaşsın diye google toolbar pagerank bölümü 10 skalaya bölmüştür.Buradan takip edilebilir ancak gizli pagerank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.
PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + ... + PR(tn)/C(tn))
Tüm sayfaların biribiri ile link alışverişi tek tek hesaplanıyor ve doğal olarak ta vakit alıyor.Her ayın 8 de toolbar pagerank güncellemesi yapılıyor.Ancak son 3 aydır yapılmadı.En son ne zaman yapıldı ögrenmek için buradan bakabilirsiniz
Yazar: Radmin aka yoktur
http://www.gitme.net/google.php

TBPR Export: Toolbar PageRank Export - export of Real PR to the Toolbar PR 11 unit scale (no longer called a PR update as Real PR is updated continously and the Toolbar PR change is just an export of that updated value).
GDPR Export: Google Directory Export - export of Real PR to the Google Directory 8 unit scale (no longer called a PR update as Real PR is updated continously and the Google directory PR change is an export of that updated value).
BL Export: Backlink Export - export of a sample of the number of backlinks which is almost meaningless as it is only a sample number. This number can be seen with the link:www.domain.tld command (no longer called a BL update as backlinks are updated continously and the visible BL number change is an export of that updated value).
Algo Update: Algorithm Update - a major update in the Ranking algorithm that causes a large SERP change.
TB Program Version Change: Toolbar Program Version Change - a software version change to the Google toolbar that displays PR.
Days: Days between toolbar PR exports.

http://www.seocompany.ca/pagerank/page-rank-update-list.html

Evet birşeyler güncelleniyor ama sık sık değil :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5