İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Altın kaplama saat takmak haram mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Calvin bende birçok arkadaş gibi bu şekilde bir tartışmanın, tartışmların yerinin burası olduğunu düşünmüyorum. Neden mi ?

Siz belki çok iyi niyetli olabilir siniz ama burada kalkıpta birisi ateistlik ile ilgili bir konu açsa ve tartışalım dese, veya başka bir din ile ... Bu kadar hoş görülü bir tartışma olabileceğine gerçekten tüm samimiyetinizle inanabiliyor musunuz ?

Eğer inanabiliyorsanız siyasi konuları da serbest bırakmalısnız ? Bildiğim kadarıyla serbest değil.

X

Xman

Misafir
Dinen haram olduğuna inanıyorum, altın erkeklerde zinet eşyası olarak kullanılırsa haramdır. Ha bunu biliyorum ama benim alyansımda altın ( Allah affetsin, yada cezasını çekeceğim ). Ama ben olaya başka bir yönden bakıyorum, altın kaplama saat bana göre eğer haram olmasaydı bile direk olarak kroluk emaresidir :D:D

T

trgy

Misafir
Tartışılmasın bu tarz konular burada. Ben ilk önce işin gırgırındaydım ama bakıyorum ki tartışma ciddi derecede ilerliyor. Calvin benim önerim bu tarz konuları açmamalısın ve açtırmamalısın.

Herkesin dini kendine ve herkes öğrendiği bildiği şeyi uyguluyor. Yanlış veya doğru ama insan doğrusunu böyle tartışarak değil araştırarak ve okuyarak bulmalı.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Kuyumcu kıtlığımı var alıp verirsin:D

Calvin flood yapma:p

admin de post kasıyor ne yaparsın işte :D

peep taksa bişe olmaz onun fotosunu gördük geçen gün bursalıymış. :p

Bip'ten açıklama gelcek mi? Şok şok şok :D

Kuranda yoksa kesinliğide yoktur , tartışmaya açık konulardır.Kimi din bilgini öyle der kimisi farklı.Dövme örneğinde olduğu gibi (En son biri çıp yaptıramnızda sorun yoktur dedi) .Bu yüzden , dini forumlarda tartışma olur.Burası yeri değildir.

Gördüğüm kadarıyla forumda alakasız konular çoğaldı haber olur tartışma olur ama insanların inançlarına göre konular açılması taraftarı değilim.Siz bugün açarsınız başka birisi başka gün isa konusunda , buda konusunda açar .:eek:lmadı:

Madem forum el değiştirdikce bazı şeyler farklılaşacak kalıp halinde başta söyleyin bizde ona göre hareket edelim.

öyle bir şey mümkün değildir. ünvanına bakarsanız Zekariya Hoca da alim. bana sorarsan alim değil zalimin ağa paşası. Alimlerden çoğunluğun birlikte vermesi gerekn fetvadır o.

Kuran-ı kerimde olmayan bir şeye inanmam diyorsan namaz kılıyorsan bırak.Çünkü tam olarak geçmiyor nasıl olduğu. :harika:

Bak sonuna kadar haklısın işte...

İki durum var.
Bu bir bilgidir.İnsanların inançlarını etkileyecek bir tartışma yok.Müslüman olan herkes buna inanır.İnanmayan da inanmaz zaten.
Bunu tartışacaklar da gene müslümanların kendisidir.
Hiç bir müslüman,hiç bir mü-min bir diğerine kin beslememeli.
Bu konuları tartışmak,konuşmak insanlara yarar sağlar.
İyinet zaten belirli bir seviyenin üzerine çıkmış olgun insanların bulunduğu bir yer.
Har hur kavga çıkacak bir yer değil,fikrini söyleyenin yasaklandığı bir ortam da değil.
O zaman :harika:

Gene de konuşulmamasından yanayım sebep en burdan sonra alıntıladığım mesajların ikisi birliktedirr.

Daylight_' Alıntı:
Dini mevzular konusunda halkımızda hep bir önyargı var.Konuşulmasın ,herkes kendine müslüman,tartışılmasın vs
Tartışılma kısmına bende karşıyım zira tartışmanın boyutunu ayarlayamayan (yada ağzından cıkanı kulağı duymayan) insanları bilmeden şirke sevkedebilirsiniz. Kaş yapayım derken göz cıkarmak olur buda .
Denge ayarlandığı sürece mutlaka konuşulmalı .Calvin umarım dengeyi ayarlayabilirsiniz.. Faydalı ama bir o kadar da ince bir nokta bu bence

trgy' Alıntı:
Tartışılmasın bu tarz konular burada. Ben ilk önce işin gırgırındaydım ama bakıyorum ki tartışma ciddi derecede ilerliyor. Calvin benim önerim bu tarz konuları açmamalısın ve açtırmamalısın.

Herkesin dini kendine ve herkes öğrendiği bildiği şeyi uyguluyor. Yanlış veya doğru ama insan doğrusunu böyle tartışarak değil araştırarak ve okuyarak bulmalı.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Evlenirken parmağa ne takıcaz yav şaşırdım:p Gerçi altın alacak para nerde orasıda ayrı bir dava:D

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
ne yani altın taksa nolur ki,

tutuklayacaklar mı,

ayrıca Kur'an da bile yazmıyor

ve her insan yani kul hata yapabilir, yanlış şeyler söyleyebilir,

o yüzden ; kime ne,

Allah katında hesabını verecek olan da, kul'dur,

gerisi yalan,

ReiS

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Haklısınız burada da başka yerde de tartışılmasın.Çünkü burası türkiye ve Müslümanlar hariç herkes konuşuyor.Ortada tartışma yok sadece dini bilgi var.İsteyen okur isteyen okumaz.Burada bilgi veriliyor.
Zaten hep böyle aman ince konu diye diye din hakkında konuşulmuyor ve kimse dini hakkında bir şey bilmiyor.Bırakın bu işleri
Bilip bilmeyen herkes konuya dalmış.
--------------------

Karşı olanlar kelime yapmasınlar gidip işleri ile uğraşsınlar.Konuya bakmasınlar.
Verilen bilgiyi doğru bulmayan adam haram olmadığına dair kanıt getirir.Sizin benim düşüncem değil alimler ve fıkıh bilginleride altın haram diyor.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Reis haklı.
Ülkemizin %99 u müslüman diye geçiyor kayıtlarda ama hiç birimiz doğru düzgün dinimizi bilmiyoruz.
Osmanlı zamanında köydeki en basit adam dahi 200,000 hadisi ezbere bilirmiş.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
O halde üyelerimizden Dinçer'in imzasında yer alan ( Sözünde sonuna kadar arkasındayımdır. )

"Sözlerinize katılmıyorum, fakat onu dile getirme hakkını hayatım pahasına savunacağım."

sözü gıyabında siyasi konular başta olmak üzere her türlü konu,bilgi forumumuzda artık verilebilir ve tartışılabilir oldu diyebilir miyiz ?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Herşeyin bir yeri olduğuna inanırım. Altın kaplama saat takmanın haram veya helal olma bilgisinin yeri ve tartışma alanı ise Iyinet forumları değildir.

Yaklaşık bir ay önce "Kimler cuma namazına gitti" gibi bir konu açılmıştı ve kilitlemiştim. Ve bende cuma namazına giderim, o günde cumadan gelmiştim. O konuyu kilitlediğim için belki birileri benim için yanlış bile düşünmüş olabilir ama umrumda değil.

Son zamanlarda da bu konu ve benzeri konulara rastlıyorum. Her platformun bir misyonu vardır ve misyonuna ne kadar bağlı kalıp, o misyon üzerinde gelişim gösterirse o kadar başarılı olur.

Altın kolyeyi tartışmak yerine iyinet "webmaster" forumlarına uygun konuları tartışmak hem iyinet'e artı kazandırır hemde üyelerine buraya giriş yaparken almak istedikleri bilgilere erişim imkanını sunar. Altının haram veya caiz olmasını öğrenmek isteyen bir kişi zaten bu konularda açıklamayla karşılanabileceği yüzlerce platforma ulaşabilir.

Hatırlatmakta fayda var mesajı ben yazdığımdan dolayı gayet tabi yazdıklarım kendi görüşümdür ve Iyinet'in gidişatını ben belirliyor olsaydım bu kriterlere göre belirlerdim.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Osmanlı zamanında köydeki en basit adam dahi 200,000 hadisi ezbere bilirmiş.
:alkış:

1897 yılı istatistiklerine göre Osmanlı Devleti’nde okuma yazma bilenlerin oranı maalesef % 10’un da altındaymış. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda göreceksiniz.
.
Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı öncesinde toplam nüfusunun 30 milyon olduğu tahmin edilmekle birlikte Anadolu Türkiye’sinin nüfusu 12 milyonun altındadır.

Nitekim Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan nüfus sayımında Türkiye nüfusu 12,4 milyon olarak tespit edilmiştir. Bu iki veriden hareketle nüfus artış hızının oldukça düşük olduğu ifade edilebilir.

Özellikle genç yaştaki erkeklerin uzun süre askerlik hizmeti altında olmaları, olumsuz sağlık koşulları ve savaş kayıpları nedeniyle nüfus artışı çok düşük seviyede gerçekleşmiştir.

Aynı zamanda bu olumsuz koşullar, nüfusun yaş ve cinsiyet dağılımını kadınlar ve gençler aleyhine etkilemiştir.

Osmanlı’da okuma yazma oranı…
Osmanlı Devleti’nin son yıllarında nüfusun eğitim düzeyinin oldukça düşük olduğu görülmektedir. 1897 yılı istatistiklerine göre Okuma yazma bilenlerin oranı % 10’un altındadır.

Okuyan öğrencilerin cinsiyet dağılımına bakıldığında ilkokul’da cinsiyet oranı (Kız/Erkek) 0,40 iken bu oranın ortaokulda 0,15’e düştüğü görülmektedir.

Osmanlı Devleti’nde Okul ve Öğrenci Sayıları (1897)
Okul Türü Okul Adedi Öğrenci Sayısı
Toplam Erkek Kız
İlkokul 28.614 854.921 606.104 248.737
Ortaokul 412 31.469 27.207 4.262
Lise 55 5.419 4.892 -
Kaynak: DİE, Osmanlı Devletinin İlk İstatistik Yıllığı 1897, (Ankara 1997)

1927 de yapılan nüfus sayımında Türkiye’deki yetişkin nüfusun (7 yaş ve üzeri) ancak % 10,5’i okuma yazma bildiği tespit edilmiştir. Erkeklerin % 17,4’ü ve kadınlarda % 4,6’sı okuma yazma bilmektedir.

1.Not:Yazı Prof.Dr.Osman Özsoy'dan alıntıdır.

Dahası Okuma-Yazma bilenlerin çoğununda büyük yerleşim birimlerinde oturduğunu söylersek anadolunun bilgi yada bilinç düzeyini siz düşünün artık...

ve böylesi bir toplum tabiki uçmalar,kaçmalara inanacak ve bu topraklarda bol miktarda uçan kaçan evliya! barındırılacaktır.

İşte Osmanlıdan kopalım artık,onu tarihin çöp kutusuna atalım ve sadece bilimsel araştırmalara konu edelim,artık böylesi bir saltanatın özlemini kimse duymasın derken ki amacımız yeni bilgi çağı yeni bilgi özleminden başka birşey değildir ve emin olun ki bu fikre karşı çıkanlar halkımızı sömürmek isteyenler,yeni bilgi çağının gerisinde kalmamızı isteyenlerdir.

Bu insanlar bilim ve teknolojide bilgi çağına karşı çıkmazken,dini bilgi edinme noktasında taassuplarından kurtulamayarak yeni bilgilere yeni bakışlara kuvvetle karşı çıkmaktadırlar.

Çünkü amaçları dinin öğrenilmesi değil kendi pozisyonlarının korunmasıdır.Çünkü onları cehalet beslemektedir.

2.Not:Fazla yorum yapmaya gerek yok.Okuma yazma bilmeyen bu insanlar İslamiyeti ve özellikle fıkıh ilmini bilmeleri ,öğrenmeleri mümkünmüdür?

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Konuyu kapatıyorum.
Altın kaplama saat takmak konusunda bir bilgi vermek için açılmıştı ama konu farklı bir alana yöneliyor.
Bu yoğun ilginizi diğer iyinet konularında da görmek dileğiyle. :p

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5