İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Android Telefonun Şarjı Nasıl Daha Fazla Gider

exorcist26

0
İyinet Üyesi
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
0
Reaction score
0
f-705-2.jpg


Android telefonunuzun şarjının eğer çok az gittiğini düşünüyorsanız kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırlarığım önerilerilerimi değerlendirmenizde fayda var.

1. Dokunmatik telefonlarda en önemli şarj harcayan şeylerin başında ekran gelmektedir. Bundan dolayı ilk olarak ekran ayarlarımızı yapılandırmalıyız. Ekran parlaklığımızı otomatikten %30-%40 seviyelerine indirmek pil ömrümüzün uzamasında çok büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca duvar kağıdı olarak hareketli ve açık renki olanlar yerine hareketsiz ve koyu(siyah)tonlarda bir duvar kağıdı seçmekte sarj ömrünün uzamasında çok fazla etkili olacaktır.
2. Kullanmadığımız zamanlarda wifi-blutooth -3g gibi şarjı fazlaca yiyen şeyleri kapatmak şarjınızın uzun gitmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca Ayarlar/kablosuz/mobil şebekeler/gsm modundaki ayarı yalnızca gsm olarak değiştirmenizde şarjınızda önemli bir artış sağlayacaktır.
3. Set cpu ile kendi güç tüketim profilinizi oluşturmanız şarjınızın uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.
4. Ana ekranınızda olabildiği kadar az ve gerekli widgetlere yer verin. Android multitasking özelliği olan bir işletim sistemi olduğu için arkaplanda birden fazla uygulamanın çalışmasına olanak sağlar. Bu özellikte her ne kadar olumlu bir şey olsada şarj bakımından olumsuzdur. Bundan dolayı işinize yaramayan widgetleri anaekrana koymayın.
5. Hesaplar/eşitleme ayarlarını ya manuel olarak yapın ya da eşitleme sürelerini uzun bir zaman dilimi olarak belirleyin. Böylece telefonunuz daha az güç harcayıp şarjınız daha uzun süreli gidecektir.
6. Taskkiller tarzı uygulamalardan uzak durun. Bu uygulamalar sürekli arkaplanda çalışarak gereğinden fazla güç tüketine neden olur.
7. Bataryanızı en az bir kere kalibre edin. Batarya kalibrasyonu pilinizin daha fazla güç almasına yardımcı olacaktır. Batarya kalibrasyonunu şu şekilde yapabilirsiniz:
I. Bataryayı şarj bitene kadar kullanın veya %4 -%5 kalsın.
II. Sim kartı,bataryayı ve hafıza kartını çıkarıp 30 saniye ile 2 dakika arası bekletin.
III. Sim kartı,bataryayı ve hafıza kartını tekrar takın.
IV. Cihazı çalıştırın.
V. Adaptörüyle! şarja takın.
VI. Tüm gece şarj olsun %100 olunca en az 2 ortalama 8 saat en iyiside 12 saat şarjda daha kalsın.
VII. Şarjı çıkarın.
VIII. Telefonu kapatın.
IX. Belirli bir süre bekleyin (15-20 saniye)
X. Tekrar şarj aletini takın.
XI. Eğer şarj olmaya devam ederse yeşil ışık yanana kadar şarj edin ve üzerine 2 dakika daha şarj edin. Eğer şarjı dolu gözükürse taktığınızda yeşil yanarsa 2-3 saat daha şarj et.
XII. Recoverye girin ve battery stats wipe yapın.
XIII. Cihazınızı yeniden başlatın.
XIV. Eğer şarj durumu yeşil yanarsa bataryayı çıkarın 30 saniye ile 2 dakika arası bekletin.Sonra tekrar battery stats wipe yapın.Sonra tekrar açtığınızda %100 dolana kadar şarj edin.Sonra cihaz kapalıykende %100 dolana kadar şarj et(yeşil ışık yanana kadar).Cihazı yeniden başlatın.
XV. Şimdi kalibrasyonu kontrol etmek için Battery Doctor/overcharged gibi bir program indirin.Eğer voltaj değeri 4150-4197 arası çıkarsa işlem başarılı olmuş demektir.Eğer değer 4197 ise bu en iyi şekilde kalibre olmuş demektir.Eğer 4150 nin altındaysa işlem başarısız demektir.
8. Telefonunuzu aşırı sıcak ortamlardan uzak tutun. Ortam ısısının fazla olması pile olumsuz yönde etki etmektedir.

9. Sürekli rom yüklemeyin ve her rom yükleyişinizde wipe battery stats yapmayı unutmayın.

10. Tatile seyahata çıkarken telefonunuz ile sadece gerekli olduğu zamanlarda ilgilenin. Fazla oyun oynamak ve uygulamaları çalıştırmak şarjınızın hızla tükenmesine neden olur.

11. Rom yüklerken güç yönetimi düşük olan romları tercih ederek ekstra bir pil ömrüne sahip olabilirsiniz.


Kaynak:
http://www.androidforumun.com/Konu-android-telefonun-sarji-nasil-daha-fazla-gider.html
 

leventt

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
10 Nisan 2010
Mesajlar
418
Reaction score
3
Ne yaparsan yap wirelless ve 3g yi kullanıyorsan 1 günde pil dayanmıyor. O yüzden yedek pil aldım. :(

Cihazım LG OPTİMUS P970
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst