İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

anlık 100 bin sorguyu hangi db kaldırır

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google hangi veritabanını kullanıyor acaba? bayağı kısa sürede sorgu yapabiliyor. Dünya çapında aynı anda binlerce kişinin kullandığını düşünürseniz, bahsi geçen mevzuya öyle bir veritabanı yardımcı olabilir. :)

Google kendi yazdigi veri tabanini kullaniyor :) aslinda en dogrusu da o, sirf ihtiyaci olan sey, fazlasi degil yani.

KamU

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google kendi yazdigi veri tabanini kullaniyor :) aslinda en dogrusu da o, sirf ihtiyaci olan sey, fazlasi degil yani.

konu biraz eski ama yinede yazayım :)

ben mysql kullanıyor diye duymuştum ancak kendim araştırmadığım için bilemiyorum...

100.000 sorguyu kaldırmak konusuna gelincede bu sadece veritabanı yönetim sistemi ile alakalıda değildir bence bunun üzerinde kurulduğu sistemle vs. de alakası vardır. veritabanı seçerken hertürlü faktörü göz önünde bulundurulmalı...

akyaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sql Server 2005, 11 milyonun üzerinde kayıt, 73 Gb boyut.
Sqlserverin şu an çalıştığı makina xeon e5430 cpu, 8 gb ram 146Gb scsi hdd

Bu capture resmini daha önce r10 da http://www.r10.net/database/52635-mysql-gucu-adina-d.html#post594674 burada vermiştim. resim 1 sene önceye ait şuan 73gb tı geçti.

5169iizsu-pg.jpg

Sanırım bir fikir verebilir...

Bu arada bu neyin veritabanı diye soracak olan olursa İzmir' de büyük bir ilçe belediyesinin su ve emlak veritabanı

hidonet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlik 100.000 sorgu deil 1 milyon sorguyu da mysql benzeri bir veritabani sunucusu ile karsilayabilirsiniz. 1 master (write), gerektigi kadar da slave(read) sunucu ve load balancing ile istediginiz kadar fazla sorguya cevap vermek mumkun.

Tabi ki Sybase, Terra, Oracle gibi veritabani sistemleri ile mysql, mssql, firebird vs benzeri sistemler arasinda sinif ve mantik farki var. Ama acik kaynak ve ucretsiz sistemlerle de ( donanima yuklenerek ) ayni sistemleri kurmak ( en azindan yakin sistemler kurmak ) mumkun...

enesns

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlık 100 bin arama sorgusunu hangi db kaldırır arkadaşlar yada hangi sistem diyelim

abicim, aynı anda sisteme 100bin kişi girecekse tek çıkar yolun split bir oracle sistem kurmak. yani bölünmüş. tek DBnin mirror (aynası) yapacaksın. insert edilen bilgiler her DBye yazılacak. select sorguları içinse ön tarafa trafiği gözetleyen bir yapı kuracaksın ve bu yapı gelen sorguları hangi makina az yüklü ise oraya yönlendirecek. Turkcell DB sistemi bu şekilde çalışıyor.
tek dez avantajı oracle tuzlu biraz. işlemci başı 40bin dolar. ama eğer dediğin gibi anlık 100bin kişilik trafik yakalayabileceksen değer.

obidergi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
db2 hakkında ne düşünüyorsunuz peki?

Oracle tuzlu hakikaten:)

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arama motoru ayzacak kadar bu işi bilen 100 000 sorguyu soran kişi buna kendisi karar veremiyorsa benim gözümde bişey bilmiyordur.. 100 000 sorgu anlık hemde bunu gunluk desek 100 000 sorgu olarak buda en az 100 k civarı hit demek forumda en eskiler haric kaç kişide böyle siteler var ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5