Apse

veli10

Onaylı Üye
Katılım
27 Mar 2019
Mesajlar
34
Yaş
27
Konum
Bursa
Diş Apsesi Nedir?
Diş apsesi diş köklerinde gelişen bir durumdur. Nedenleri arasında, dişlerde veya dişetlerinde oluşan bakteri kaynaklı enfeksiyon vardır. Diş apsesi oluşan enfeksiyon nedeni ile diş ağrısının nedenleri arasındadır. Sıklıkla ağız ve diş bakımının yetersiz yapıldığı zamanlarda apseler ortaya çıkar. Çünkü ağız içi bakteri gelişimi için uygun bir ortamdır. Ağız hijyeni sağlanamazsa diş apseleri gelişebilir.

Diş Apsesi Neden Olur?
Diş apsesine neden olan birinci etken, yeteri kadar ağız ve diş bakımının yapılıp, ağız içi hijyeninin sağlanamamasıdır. Doğru bilenenlerden biri dişleri günde 3 defa düzenli olarak fırçalamaktır. Ancak bazı durumlarda bu yetersiz kalabilir. Kişilerin beslenme alışkanlıkları düşünülerek daha iyi ve sık ağız ve diş bakımı yapılması gerekebilir. Fırçanın ulaşamadığı yerlere ise diş ipi kullanarak temizlemek bakteri üremesini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Genellikle ağız ve diş bakımına dikkat etmeyip, gereken ağız içi hijyenini sağlamayan kişilerde en başta apse gelişimi ve birçok diş ve dişeti hastalıkları gelişmektedir. Çocuk yaşlarda kullanılan antibiyotikler ise diş renklenmelerine ve bazı dişeti rahatsızlıklarına neden olan etkenler arasında yet alır.

Çocuk yaşlarda yaralanma veya kazalar sonrasında zorunlu ilaç ve antibiyotik kullanımları, bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için ilerleyen dönemlerde apse gelişmesinde rol oynayabilir. Ayrıca sigara ve alkol gibi bağımlıklarda dişetlerine olumsuz etki yapacaktır. Bu bağımlılıklar sadece ağız sağlığını değil genel sağlık üzerinde de istenmeyen etkilere yol açar. Sigara gibi tütün ürünlerinin aşırı kullanımı dişetleri yumuşatarak zayıflamasına neden olur. Zayıf dişetleri ise iltihaplanmaya daha açık ve savunmasızlardır. Bunların yanında şekerli gıdalarında aşırı tüketilmesi diş apsesine neden olan etkenlerdendir.

Diş Apsesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
Diş apsesi tedavisi, diş hekiminin yapacağı muayene sonrasında çeşitli tedavi planları ile gerçekleştirilebilir. Eskiden olsa apse oluşan dişin tedavi için çekilmesi gerekirdi. Ancak diş hekimliğinde gelişmeler olması ve teknolojinin de dahil olması ile artık sıklıkla apse oluşan dişler tedavi edilebilmekte. Tedavinin amacı ise enfeksiyonu ortadan kaldırarak tedaviyi uygulamaktır.

Diş çekmek her zaman apse gidermede etkili olsa da, öncelik her zaman apseyi tedavi ederek ortadan kaldırmaktır. Apse gidermek için antibiyotik tedavisi başlanır. Bu şekilde hem enfeksiyon kontrol altına alınmış olur, hem de vücudun diğer kısımlarına enfeksiyon yayılımı engellenmiş olur. Apse diş ağrılarına neden olacağından, tedaviye ağrı kesicilerde dahil edilmektedir.

Diş apseleri kesinlikle bakteri nedenli olmaktadır. Bu nedenle ağız içindeki bakteriler temizlenerek ağız arındırılmalıdır. Ayrıca dişin en iç kısmı olan ve damar ve sinirlerin bulunduğu kısımda hasarlar mevcutsa kök kanal tedavisi yapılabilir. Tedavi sonrasında kişiler ağız ve diş sağlıkları için ağız içi hijyenlerine dikkat ederek, tekrar apse oluşumunu önlemek için çaba göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca hiçbir sorun olmasa bile her altı ayda bir diş hekimi muayenesi yapıldığında birçok sorun daha başlangıç aşamasında kolayca tedavi edilmektedir.
Kaynak : https://dentaura.com.tr/apse
 

Ailenizin doktoru

Onaylı Üye
Katılım
28 Eyl 2021
Mesajlar
2
Yaş
26
Konum
Türkiye
Çok bilgilendirici olmuş teşekkürler. Aktif olarak calışan intörn doktor olarak halkı bilinçlendirmek sorularını yanıtlamak için bir instagram sayfası açtım. Takip etmek isterseniz ailenizin_doktoru adı ile beni instagramda bulabilirsiniz.
Sayfamdaki fotografları begenir, yorum yazarsanız cok sevinirim
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst