Arama sitemiz için iyileştirme çalışması yapılacaktır

hitix

0
İyinet Üyesi
Katılım
1 Temmuz 2005
Mesajlar
1,119
Reaction score
0
Konum
Eskişehir
Merhabalar,

İstediğimiz şekilde verileri toplayan ve listeleyen bir arama sitemiz var. Sistemde iyileştirme yapılmasını planlıyoruz.Veri toplama kısmında bir sıkıntımız yok. Sistem istediğimiz gibi çalışıyor.

Öncelikle toplanan verileri MySQL veritabanı ile kayıt altına alıyoruz fakat MySQL mi yetersiz yoksa oluşturulan yapı mı amatörce bilmediğim bir nedenden dolayı 4GB civarı bir veride aşırı yavaşlama yaşadık. Ayrıca cachleme yapısı yanlış oluşturulduğu için olsa gerek, çok fazla bir verim alamadık. Yaptığımız testlerde anlık 250 kadar kullanıcı sitede aynı anda arama yaptığında sistem nerede ise çökme noktasına geliyor. Aramalar text tabanlı oluyor bu arada. google 'ı düşünebilirsiniz.

YAPILACAK YENİLEME ve GELİŞTİRME ÇALIŞMASI

1. Arama yapılan ana sayfa tasarımımız değişecek. (Full css ve html5 teknolojisine geçmek istiyoruz)
2. Arama sonuçlarının listelendiği sayfamız değişecek. (Daha profosyonel bir tasarım ve listeleme)
3. SQL yeniden oluşturulacak. MySQL'i daha iyi şekilde optimize ederek oluşturmak istiyoruz.
4. https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresinde olduğu gibi kullanıcılar sitelerini ve varsa sitemap dosyalarını bize gönderiyor. Daha sonra biz eklenen siteleri inceleyerek almak istediğimiz alanların taglarını sisteme kaydediyoruz. Botlarımız da gidip varsa sitemap dosyasına göre yoksa ilk önce sitemap oluşturarak, sitemapteki tüm URL'leri geziyor ve bizim almasını istediğimiz alanları alıp, veritabanına kaydediyor. Sitemap olmayan siteler için sistem sitemap oluştururken www.xml-sitemaps.com adresindekine benzer bir yöntemle çalışıyor fakat daha iyi bir yöntem oluşturmak istiyoruz. Bazı URL'leri atlayabiliyor. Daha verimli olabilecek bir yöntem gerekiyor.
5. Sitesini eklemek isteyen kullanıcılar için bir kontrol paneli oluşturmak istiyoruz. Bu panele girerek eklemek istedikleri sitenin sahibi olduklarını doğrulayacaklar ve daha sonra sitelerini ekleyebilecekler. Site sahipleri listelenen url'lerini görebilecek ve istedikleri URL'leri silebilecek. Yine aynı panelde site sahipleri bizim belirleyeceğimiz bazı opsiyonları satın alabilecek. (arama sonuçlarında renkli çerçeve, site logosu ekleme vb. çeşitli opsiyonlar)
6. Site sahipleri burada kredi yükleyerek yükledikleri kredileri üst sıralarda çıkmak için kullanabilecek. Google aramalarında olan sponsor bağlantılar gibi bir sistem düşünüyoruz.Arama sonuçlarında da sitelerine tıklandığında sabit bir ücret kredilerinden düşecek. Bu sistem şu an mevcut fakat geliştirmek istiyoruz.
7. Özellikle arapçadaki yapı da düşünülerek sistem multi-language destekli olacaktır. İngilizce, Almanca, Fransızca vb.

TASARIM: Tasarım konusunda sıkıntı yaşayabilecek coder arkadaşlar olursa, tasarım dışarıdan da istekler doğrultusuda bizim tarafımızdan yaptırılabilir.

Not : Teklifler için lütfen sevcansengul(at)hotmail adresini veya http://www.uzmankirala.com/projeler...temiz_icin_iyilestirme_calismasi_yapilacaktir adresini kullanınız.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst