İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Asp.net için "Ajax Kitabı" Tavsiyesi

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar ben asp.net i kitaplarla öğrendim.
Şimdi de Ajax ı kitaptan öğrenmek istiyorum. Sanırım asp.net e özel ajax sistem de var. Tam bilmiyorum.

Sadece sıfırdan ajaxa başlayan bir kişi için kitap önermenizi rica ediyorum.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Anlaşılan ajax a da en geç biz geçicez kimse cevap yazmadığına göre :)

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
asp.net bilen birisi için ajax öyle abartılacak bir teknoloji değildir.

http://www.asp.net/ajax/

Buradan library'î indirip daha sonra şu adresten,
http://www.asp.net/ajax/documentation/live/
gerekli tüm bilgileri edinebilirsin.

Özetle işin özü updatepanel kontrolüdür ve bunun içindeki tüm server kontroller ajax mimarisini kullanır. Türkçe kaynak arıyorum diyorsan inan bilmiyorum. Hiç denk gelmedi.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Çok teşekkürler.
Yani sen linkini verdiğin yerden öğrendin..

Ben asp.net i başta Asp.net Unleashed olmak üzere zafer demirkol gibi kişilerden öğrenmiştim. Ajax bana göre çok özel bir olay. Ama uygun kitap var mıdır aldığım kitap eski midir bilemediğimden danışmak istedim. Mesela asp.net için atlas diye birşey vardı. Ajaxın asp.net için olanının ismi atlas dı diye hatırlıyorum ama sanırım atlas tarih olmuş.

Ben de mecburen ingilizce internet sitelerinden öğrenicem herhalde. Kitaplar sıfırdan başlayıp gelişmiş düzeye doğru anlattıkları için bir disiplin oluyordu. internetteki makaleler ise karşma karışık oluyor genelde. Neyse ben biraz inceleyim.. araştırayım..

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Ajax bildiğimiz Java Script yahu.
Sadece sayfaların refresh edilmeden ve link değişmeden (arkaplanda değişiyor) üzerine yapılan çalışmalar.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Nefusa haklısın. Ajax bir activex'in çağırılmasından ibarettir (Xmlhttprequest). Ancak .NET bir framework'tur ve php ya da asp ile kıyaslanamaz. Bu sebeple ASP.NET üzerinde ajax'ı sistem dışına çıkmadan page life-cycle kurallarına bağlı kalarak kullanabilmek için eklenti bir framework kurulması gerekir. Bunun adını da microsoft ms ajax framework olarak koymuş. O sebeple bunların incelenmesi gerekmektedir.

hakanizm; ek olarak 3rd party firmalar da bu tarz eklentiler geliştirmişlerdir. Örneğin RAD Ajax library'i de inceleyebilirsin. (http://www.telerik.com)

Framework 3.5 geçişini yaptıysan eğer ajax library 3.5 zaten yüklü olarak gelmektedir. 2.0 kullanıyorsan yüklemek gerekmektedir.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Websahibi.com
bluerazor.com
datapacket.net
kullanıyorum. Ajax desteklemiyorlarmış :(
Şimdi ixwebhosting.com a başlıycam. Ama onda da ajax yokmuş :(

Teşekkürler yardımcı olan herkese. Sanki ajax da çok fazla kod yazmak gerekiyormuş gibi geldi bana. Ajax kullanmadan Asp.net de ise "az kodla" herşey çözülebiliyor.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Yanılıyorsun hakanizm. Ajax için bir çok durumda tek satır kod yazmana gerek yoktur. Yanlış yerleri okumuşsun sanırım :)

Adımlıyorum;

1-ASP.NET Ajax library'i indir ve kur.
2-Yeni bir web sitesi projesi aç (Template olarak Ajax seç - altta görünmüş olmalı artık.)
3-Toolbox'tan Ajax tabında updatepanel diye bir şey var onu sayfana sürükle.
4-Sayfana bir scriptmanager bırak.
5-Ajax'ta çalıştırmayı planladığın server kontrolleri bu panel içine taşı.

Bu kadar.

Nefusa;
ASP.NET'i tanımadan önce PHP'ci zamanlarımda bana da garip geliyordu. Zamanla alıştım :) Evet bu doğru. Hosting şirketi ASP.NET Ajax library'sini yüklemiş olmalı kullanabilmek için.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Yanılıyorsun hakanizm. Ajax için bir çok durumda tek satır kod yazmana gerek yoktur. Yanlış yerleri okumuşsun sanırım :)

Adımlıyorum;

1-ASP.NET Ajax library'i indir ve kur.
2-Yeni bir web sitesi projesi aç (Template olarak Ajax seç - altta görünmüş olmalı artık.)
3-Toolbox'tan Ajax tabında updatepanel diye bir şey var onu sayfana sürükle.
4-Sayfana bir scriptmanager bırak.
5-Ajax'ta çalıştırmayı planladığın server kontrolleri bu panel içine taşı.

Bu kadar.

Nefusa;
ASP.NET'i tanımadan önce PHP'ci zamanlarımda bana da garip geliyordu. Zamanla alıştım :) Evet bu doğru. Hosting şirketi ASP.NET Ajax library'sini yüklemiş olmalı kullanabilmek için.

Kafam karıştı.
Yani biz php tabanlı ajax oylama sistemi yazdık mesela.
Bir çok serverda denendi bu ve ajax desteği diye birşey hiç duymadım.
ASP.NET uygulamanız ile ilgili bişey mi bu?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Evet, ASP.NET 2.0'da nispeten eski bir sürüm olduğu için ajax desteği sağlayabilmek için ilgili library'nin yüklenmesi gerekiyor. ASP.NET 3.5 ise zaten yüklü oluyor.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Godaddy dahil çoğu yerde Asp.net 1.0 ve 2.0 yazıyor. Ajax kelimesi de hiç geçmiyor. Yani özellikle ajax yazan bir hosting şirketi bulmak gerekiyor.

Zaten bu hosting konusunda iyice içim bulandı. Linux istesem çok yer var. Ama asp.net istediğimde fiyatlar bir anda fırlıyor. Onda da php cms leri tam kullanamayabiliyorsun.

hakeden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
AjaxControlToolkit.dll dosyasını referance olarak projenize eklerseniz hostan bağımsız olarak çalısmıs olmuyormusunuz. Library siz kendi uygulamanızda kullanın. Tam emin değilim ama deneyeceğim bir tane desteklemeyen bedava host bilen varsa deneyen ona göre deneyelim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5