• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

Asp.NET ile Uygulama Geliştirmek İçin Gerekenler

Ping

iyinet
İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
10 Temmuz 2011
Mesajlar
2,401
Reaksiyon
21
Puanları
0
Şube
Türkiye
145 Aydır Üye
1. Sunucu Yazılımı

Asp.Net sunucu taraflı çalıştığına göre Asp.NET kodlarımızı çalıştırabilmek için Asp.NET destekleyen bir web sunucusuna ihtiyacımız var demektir. Fakat sitemizi hazırlarken sık sık test etmemiz gerekecek ve her seferinde sayfalarımızı sunucuya yükleyip çalıştırmak zor olacaktır.

IIS (Internet Information Services) isimli windows bileşeni sayesinde bilgisayarımıza sunucu özellikleri kazandırarak projelerimizi hazırlayabilir ve kolayca test edebiliriz.

IIS kurmak için program ekle kaldır (programlar ve özellikler) penceresinden "Windows Özelliklerini Aç veya Kapat" sekmesine tıkladığımızda Windows işletim sistemimize ekli olan özelliklere ulaşabiliriz.

Buradan IIS kutusunu işaretleyerek özelliğin kurulmasını sağlayabiliriz. Kurulum için bizden Windows Dvd'mizi isteyecektir.

Günümüzde Visual Studio programı içerisine entegre edilmiş bir sunucu yazılımı bulunmaktadır. Bu sayede IIS yazılımını kurmadan da projelerimizi çalıştırabiliriz. Visual Studio Development Server isimli bu yazılım projemizi çalıştırdığımızda otomatik olarak devreye girmekte ve uygulamamızın çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca IIS'e göre daha performanslı çalışmaktadır.

Bu iki sunucu yazılımını kıyaslayacak olursak IIS komple bir sunucu yazılımıdır ve bir çok özellik sunmaktadır. Tabi bu güç ve özellikler yavaş çalışmaya da neden olmaktadır. VS Development Server ise sitemizi hazırlama aşamasında uygulamamızı hızlıca test edip işimizi görmemizi sağlayan daha basit dolayısıyla daha hızlı çalışan bir yazılımdır.

IIS'in gelişmiş özellikerine ihtiyaç duymuyorsak VS Development Server işimizi görecek, herhangi bir sunucu yazılımı yüklememize gerek kalmayacaktır.

Bunlardan başka yine Microsoft tarafından yayınlanan IIS Express yazılımı da mevcuttur ve Visual Studio programının son versiyonları IIS Express'i kullanmaktadır.

IIS Express yazılımı VS Development Server'a göre daha fazla özelliğe sahip olma ve IIS'ten daha hızlı çalışma iddiasıyla yayınlanmıştır.

Sonuç olarak şu anda Visual Studio programı kullanıyorsak IIS Express yazılımı da hazır gelmekte ve projelerimizi kolayca test edebilmekteyiz.
2. .NET Framework

Bu yazılımın görevleri oldukça çok ve karmaşıktır. Ancak şu şekilde özetleyelim. Asp.Net uygulamalarının bilgisayarımızda çalışabilmesi için gerekli derleyici ve referans tiplerini de içeren yazılımdır.

Bilgisayarımızda yüklü olan .Net Framework sürümü, kullanabileceğimiz Asp.NET sürümünü de belirler. 3.5, 4.0, 4.5 gibi versiyonları bulunmaktadır. 2018 yılı itibariyle 4.6.2 versiyonu mevcuttur.

Web alanı (hosting hizmeti) satın alırken, sunucunun desteklediği versiyon da kontrol edilmeli, bizim kullandığımızdan daha eski bir versiyon olmamasına dikkat etmeliyiz.

.Net Framework yazılımının istenen versiyonunu Microsoft'un sitesinden indirebilirsiniz. (4.6.2 versiyonu için tıklayınız.)
3. Editör Yazılımı : Visual Studio - Web Developer (VS Express For Web)

(Not: Visual Studio programını nasıl kurabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye şu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.)

Asp.NET uygulamalarını hazırlayabilmek için tartışmasız en güçlü program Visual Studio programıdır.

Bu program sayfalarımızın tasarım konusunda DreamWeaver programına oranla biraz daha zayıf ve ağır kalsa da programlama işlemlerinde son derece güçlüdür.

Birçok karmaşık işlemi gerçekleştirebilmemiz için hazır nesneler vb sunan bu program çok da pahalıdır. Ancak farklı işler için ayrı programlar halinde yayımlanan Express versiyonları da bulunmakta ve bu Express versiyonları ücretsizdir.

Visual Studio'nun ücretsiz versiyonu ilk yıllarda "MS Visual Web Developer Express" adıyla sunulmaktaydı. Daha sonra Express ifadesi ücretsiz versiyonlar için kullanılmaya başlandı.

2015'ten beriyse Community ismi kullanılmaya başlandı.

Visual Studio programının ücretsiz versiyonlarını şu isimlerle indirip, yükleyebilirsiniz.

 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst