chat ege.net sohbet

Asp.Net Nedir ?

ceylanmedia

Profesyonel
Katılım
21 Şub 2019
Mesajlar
106
Yaş
22
Konum
Edirne
Asp.Net ile neler yapılabilir? dersek cevap çok basit olacaktır. Asp.Net ile aklınıza gelebilecek her türlü Web Sitesini yapabilirsiniz. Ama her Web Dilinin kendine özgü kullanım alanları ve kolaylıkları vardır. Bence Asp.Neten kolay kullanılabilen web programlama dillerinden bir tanesidir. Yani biraz kodlama bilginiz varsa rahatlıkla alışıp web siteleri de tasarlayabilirsiniz. Mesela asp.Net ile yapılmış bir site örneği vereyim ; http://www.turkcell.com.tr/Sayfalar/anasayfa.aspx . Turkcell’in resmi sitesi Asp.Net ile kodlanmıştır. Peki bunu nereden anlıyoruz?. Web adresinin sonundaki .aspx eki sayfanın Asp.net ile kodlandığını bildirmektedir. Php ile kodlanmış olsa .PHP , HTML ile kodlanmış olsa .html olacaktı sondaki ek.Asp.Net – PHP kavgası. Sizce kim alır? :). Bence adamına göre değişir. Şimdi ben kod yazmayı sevmem daha çok herşeyi hazır olarak kullanmak isterim. O zaman Asp.Net‘i seçerim. Asp.Net daha hazırcı bir yapıdır. Fakat kod yazmayı daha çok seven biri olsaydım PHP ‘ yi seçecektim. PHP’nin kodlama olarak Asp.NET ‘ ten üstün olduğu söylenmektedir. Evet PHP Asp.net‘ten daha güçlü bir dildir ve daha güvenli bir dildir. Fakat bizim amatör site çalışmalarımız için pekte önemi yoktur yani. Asp.Net ile de harika siteler tasarlayabilirsiniz. Ayrıca PHP de kodlarla boğuşulan çoğu işlemleri ASP.Net te sürükle bırak yöntemi ile ve hazır işlemler ile tek satır bile kod yazmadan gerçekleştirebilirsiniz. Kendi hazırlamış olduğum videodur. Tek satır kod yazmadan gridview nesnesi ile Veri tabanına Veri ekleme – güncelleme – silme işlemleri gerçekleştirebiliriz.

Asp.net genelde kullanıcılara en az kodu yazarak en fazla işlem yapmayı gösterir. Yani şimdi bu kadar basit bir şekilde veri tabanına bağlanıp ekleme silme işlemleri yapmak varken neden bir sürü satır kod yazıp kendimi yorayım ki ? Ayrıca çok büyükte bir zaman kaybı yani. Yani bana sorarsanız eğer piyasaya iş yapacaksanız ve en hızlı sürede iyi siteleri yapmak istiyorsanız site Asp.Net ‘i öneririm. Şimdi buradan PHP kötü mü? gibi bir soru çıkmasın. Dediğim gibi PHP Asp.net ten daha iyi güvenli bir dil. Fakat asp.net ile çok daha hızlı şekilde siteler tasarlanabilir.

.
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst