İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP Öğrenmek isteyenler?

ASP dersleri konulu başlık açılsın mı?

• Kullanılan toplam oy
    12
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Çok iyi bildiğimden değil ama, bildiklerimi paylaşmak ve aslında ASP nin ne kadar kolay bir dil olduğunu (En azından kendi sitenizi yazabilmeniz açısından) göstermek için, Burada en temelden, en basit şekilde ASP öğrenmek için makaleler yazmak istiyorum. Yine aynı başlık içinde soru-cevap şeklinde konu devam edecek. ASP nin temel mantığı ve örnek kodlar ile herkes kendine siteler hazırlayabilecek bu dersler sonunda.

Böyle birşey istermisiniz diye bir anket açtım. Cevaplar doğrultusunda dersleri başlatıp ya da başlamadan bitiricem.

M

maxialem

Misafir
ben başlayım bende acemiyim yanlışım olursa düzeltin

ASP'nin açılımı Active Server Pages şeklindedir. Aktif Sunucu Sayfaları olarak çok rahat kullanılır.

ASP bir programdır ve IIS içinde çalışr...

IIS'in açılımı Internet Information Services'dır

asp nedir?ASP yle yapabileceklerniz ise ;

- Web sitesinin içeriği üzerinde dinamik olarak düzenleme, değiştirme, ekleme veya silme işleri yapabilirsiniz.
- Kullanıcı taleplerine cevap verebilir, HTML formlardan gelen bilgileri değerlendirebilirsiniz.
- Veritabanına erişir ve bilgileri tarayıcın üzerinden de alabilmenize olanak saglar.
- Sayfalarınızı kullanıcılara göre özelleştirebilirsin ve daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.
- ASP, CGI ve PERL'e göre daha basit ve hızlıdır .
- ASP kodlarınız tarayıcı tarafında görülmez ve bu size güvenlik sağlar...
- ASP kodu işlendikten sonra tarayıcıya gönderildiği için her tarayıcı ile ASP dosyaları görüntülebilir

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ama böyle bir derse başlamak için ön araştırma yapıyoruz. Henüz birşey kesin değil. Anket sonuçlarına göre yakın zamanda belli olacaktır.

xfatihx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet kesinlikle istiyoruz :) sıkıbir takipcisi olucam..

M

maxialem

Misafir
vallahi gördügüm kadarıyla hiç kimse hayır dememiiş diyeceginide sanmam sormak bile hata diye bilirim çünkü türk genci türk insanı herzaman bilgiye aç olmalı açık olmalı yoksa bizden bir halt olmaz neden diyeceksiniz bizler 80 li yıllarda birbirimizi kırarken elin amerikalıları bilgisayar porogramlamasının kitabını yazıyo bizim neyimiz eksik asp olsun tabanı kim olursa olsun farketmez ama site kalitelerini yukarı çekecegini canı gönülden inanıyorunm ben bile yarım bilgimle site yapmaya çalışıyosan benden daha çok bu işlerle ingilenenler daha da iyi yapacaklar eminim

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şunu ekleyeyim, php nin asp den hiç bir üstünlüğü yoktur!

Hatta biraz daha hızlıdır ASP... güvenlik bakımından da microsoft herşeyi tamamladı.

Hatta büyük şirketlerin siteleri hep asp'dir. Microsoft, haberturk, mynet, (sanırım) google, yahoo...

Bencede bir başlık aç fakat cevap verilmesin ayrıca bir başlık daha aç orası da soru cevap olsun. Bende yardımcı olabilirim.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet bende cevap verilemeyen bir başlık açıp, ek yazı yazmak isteyenlerin makalelerini özelden göndermesini isteyecektim. Soru cevap için yeni bir başlık güzel fikir. Öyle yaparız, sağol önerin için..

Ayrıca ASP ile başlayacağız ve ilerde Asp.Net i beraber öğrenebiliriz. Ben de şu işlerim hafifleyince asp.net ve asp.net 2.0 ı öğrenmeye çalışıcam..

Y

Yns

Misafir
UguG' Alıntı:
Şunu ekleyeyim, php nin asp den hiç bir üstünlüğü yoktur!

Hatta biraz daha hızlıdır ASP... güvenlik bakımından da microsoft herşeyi tamamladı.

Hatta büyük şirketlerin siteleri hep asp'dir. Microsoft, haberturk, mynet, (sanırım) google, yahoo...

Bencede bir başlık aç fakat cevap verilmesin ayrıca bir başlık daha aç orası da soru cevap olsun. Bende yardımcı olabilirim.

Google , yahoo'nun neresi ASP ? Mynet ve microsoft'ta asp.net bildiğim kadarıyla asp değil. Ek olarak Asp'nin PHP'den hızlı olduğu hangi benchmark testi söylemiş ?

Yahu , efendi efendi paylaşacaksanız paylaşın bildiklerinizi.Boş yere "yanlış bilgi vermeye" , PHP'ye laf atmaya gerek yok.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
yunus sen neden aliniyosunki ustune php dilini senmi yazdin yada geliştirdin

Y

Yns

Misafir
Birisi çıkıp " Türkiye 3.dünya ülkesidir " dese , müdahale etmek için başbakan , cumhurbaşkanı veya dış işleri bakanı vs. olmanız gerekmez...

Wishmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Php ve Asp tatrışması bir çok forumda yapılmıştır. Ve tüm seviyeli forumlarda ortaya çıkan (Maxiasp.com) dahil Php nin biraz daha artısı olduğudur. Hızlı yada yavaş olamaz iki dilinde birbirine üstünlük sağladığı kullanımlar mevcuttur. Bence gereksiz bir tatrışmaya gerek yok Asp dersleri bölümüde bence iyinet de yerini almalı.

P

phoenix

Misafir
Ben soruyu tam olarak okumadim ve son sayfadaki ASP vs PHP gibi birsey oldugunu dusundugumden hayir dedim, simdi dogru okudum EVET diyorum.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP, ASP den daha iyi derler genelde. MySQL inde katkıları buna büyük. Ama uzun vade de ASP.Net ve ASP.Net 2.0 u göz önüne alırsak, ASP daha iyidir. Buna kimsenin itirazı olmaz sanırım. ASP.Net öğrenmenin yoluda ASP den geçer. Bir temel atmak istedik. Elmayla armutu karşılaştırmayalım.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Genel istek açılması doğrultusunda. Hani kimsenin itiraz ediceğinden değilde, ilgi görecekmi diye görmek istemiştim. 15 kişi bile yeter aslında bana. Sanırım herkes için iyi olacaktır. Yakında başlarız Allah nasib ederse ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5