İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP & SQL

A

Anonymous

Misafir
merhaba.
ben aspde yeniyim. bir önceki asp sayfasından postalanan ziyaretçinin girdiği bir değeri (örneğin textfield) bir database'de aratıp bulmak istiyorum.
"Select*from databasetable where x=textfield"
bu kod hatalı ama doğrusunu bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

A

Anonymous

Misafir
Öncelikle textfield şeklinde bahsettiğin alan ve onu gönderecek submit butonu bir formun içerisinde olmalı. Bunlar OK ise parametreyi alacak sayfada

eğer formunda method="POST" ise ,

"Select * from databasetable where x=" & request.form("textfield")

eğer formunda method="GET" ise ,

"Select * from databasetable where x=" & request.QueryString("textfield")

şeklinde kullanabilirsin. Eğer girilen değer sayısal ise yukarıdaki ifadeler birebir geçerlidir. Eğer sayısal değilse, kriterin başına ve sonuna SQL gereği birer ' işareti konur. Kolay gelsin. Hoşçakal.

A

Anonymous

Misafir
post veya get olması farketmez...

SQL = "SELECT * FROM tablonuz WHERE aranacak_alan = ' " &request("formdan_gelen")& " ' "

bu şekilde yazılırsa sayısal olması ve ya olmaması bir şeyi değiştirmez..
yanlış bilgi vermeyelim diye uyarmıştım hatırlarsanız...

A

Anonymous

Misafir
Farzet ki ben kılım ve QueryString'te de form alanında da aynı adı kullanmak fakat farklı değerler göndermek istiyorum. Senin de yazmış olduğun yalnızca request("") ifadesinin kullanıldığı metodun da işlediğinin farkındayım ancak ASP'nin mucidi Microsoft bile örneklerinde benim yazdığım şekilde yazıyorsa bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Ha tabi ben daha iyi bilirim diyorsan ona da diyeceğim birşey yok. Ayrıca Access veri tabanında aranacak_alan diye bahsettiğin alan tipinin sayısal bir tip olduğunu varsayarsak, gönderdiğin parametre sayısal bir bilgi de olsa apostrof(') işaretini kullandığın için hata mesajı alırsın. Sonucu deneyerek birebir görebilirsin. Önceki mesajımda sadece veritabanındaki bilginin de tipini belirtmeyi unutmuşum o kadar. O yüzden yanlış bilgi vermediğimi bir kez daha hatırlatır saygılar sunarım. Ayrıca burası bir yarış mekanı değil. Bunu da şahsına ayrıca hatırlatmak isterim. Burada birşey ispatlamak için bulunmuyorum, sadece daha önce de söylediğim gibi, bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Sanıyorum senin başkalarına yanlış bilgi vermek gibi bir niyetin var ki başkalarını da kendin gibi görüyorsun. Ayrıca madem ki sorulara doğru cevap vermek gibi bir misyonu üstlendin, o zaman benim verdiğim "cevap"larla uğraşıp sataşmak yerine niye gidip de "cevaplanmamış bir sürü soru"yu cevaplamayı denemiyorsun? Ayrıca bir önceki mesajına verdiğim cevapta olduğu gibi. Lütfen benim verdiğim cevabın yanlış olduğunun kesinliğini kaynağından(ki burada kaynak Microsoft olur) öğrenmeden, ön yargılı olarak yaklaşıp "yanlış bilgi vermeyelim diye uyarmıştım hatırlarsanız" gibi tavırlar içine girme. Bundan sonra seninle yalnızca sorduğun bir soruya verdiğim cevapta veya benim sorduğum soruya senin verdiğin "DOĞRU" cevapta buluşmak dileğiyle. Umarım mesajım kötü algılanmaz. Hoşçakal.

A

Anonymous

Misafir
Bu verdiğim örneği her türlü veritabanında kullanabilirsiniz..
hiç bir hata vermez..
SQL şu anda evrensel bir dildir ve Microsoftun tekelinde değildir..
Yani bu kodları her türlü web programlama dillerinde kullanabilirsiniz..
' " & request("....") & " ' kısmı hariç...
Benim derdim nedir aslında biliyormusunuz?
ben 1 yılımı vermişim ASP'ye ve ilk başladığım zamanlar bile bildiğim şeyleri paylaşırken daima hata yapabileceğim , yanlış bilgi verebileceğim önyargısıyla yaklaştım olaylara..kesinlikle çok bilmişlik taslamadım kimseye..
ve bu tavrı herkesten beklemek hakkımdır diye düşünüyorum.
eğer aksi bir düşünde içerisindeyseniz ve bu şekilde davranıyorsanız o zaman bunlara katlanacaksınız kardeşim?
benim kimse ile bu konularda yarış yapacak ne zihniyetim ne de vaktim var.
zira bir yarışma yapacak olsam rakip olarak seni kesinlikle dikkate almam..
mademki bilgiyi paylaşıyoruz o zaman bildiklerimizi aktarırken daima yanlış olabileceği konusunda şüphe duyalım ve karşımızdakine araştırma yönünü gösterelim.
Sanki bu programlama dilini kendimiz yazmış gibi querystring olursa şööle olur hedehödö olursa da bööle bir sonuç alırsınız gibi çok bilmiş tavırlar sergilemeyelim lütfen..
Çünkü buna dayanamıyorum ve müdahale etmek zorunda kalıyorum..

A

Anonymous

Misafir
Yanlış anlaşılmış olduğum kesin. Öncelikle bu yüzden senden özür diliyorum. Ben de son 2 yıldır ASP ile uğraşıyorum. Amacım hiçbir çok bilmişlik taslamak olmadı. Yalnızca olabildiğince fazla ayrıntı vermek istediğim için bunları yazdım. Çok bilmişlik tasladığım ve ukalalık yaptığım kimseler yalnızca herşeyi hazır bekleyenler,diğerlerinin emeğini hiçe sayanlar ve bu bölüme bu bölümle alakasız konular hakkında sorular yazanlar. Bu yazının başında da dediğim gibi yanlış anlaşılmışım. Bu yüzden senden, bu diyaloğu bu kadar uzattığım için de forumdaki diğer arkadaşlardan özür diliyorum. Hoşçakal.

A

Anonymous

Misafir
Arkadaşlar Bir Forum sitesi gezdim mesaj bıraktım ama soruma cevap alamadım Lütfen yardım.... Cevap verirseniz size hergün teşekkür maili yollarım Yemeğe bile götürürü vallahi....
Verdiğniz her cevap size daha gelişmiş scrip olarak geri dönecektir. Cevap veya ipucu veren kişiye şimdiden teşekkür ederim.

SORU: BENİM ADRESLER DİYE BİR VERİ TABANIM VAR Bu dosyanın içinde OKULLAR diyede bir tablom var Bu tablonun içindede Şu alanlar var
OKUL_ID
OKUL_KODU
OKUL_ISMI
ADRES
TELEFON
ILCE
OKUL_TURU
Ben Bu alanlardan Ssorgu oluşturmak istiyorum
örnek olarak Sorulanacak bir açılır Kutu Bu açılır kutunun birincisinde
İLÇELER SEÇİLECEK öRNEK ilçelerimiz Kozan,Seyhan,Yüreğir VS..
ikinci açılır kutuda da Okul türü Örnek: İlköğretim,Ortaöğretim,meslek lisesi,özel okullar vs..

Örnek Devam ediyor.......
Birinci Kutudan Kozan ilçesini seçtim ve ikinci kutudanda İlköğretim Okulunu seçtim ve bu iki kritere göre kozan ilçesindeki İlköğretim okullarını getirdim vede Ekrana 5 Adet kayıt getirip Next Tuşu ile devam edeyim.
aslında bir kritere göre yapıyorum, bir adet text bir adet açılır kuluda yapıyorum fakat içi açılıt kutulu yapamıyorum. Bana burada küçük bir SQL ile ipucu verirseniz sizlere çok duacı olacağım.
Unutmayın Verdiğiniz Her bilgi size Fazlasıyla geri dönecektir.

A

Anonymous

Misafir
Arkadaşlar Bir Forum sitesi gezdim mesaj bıraktım ama soruma cevap alamadım Lütfen yardım.... Cevap verirseniz size hergün teşekkür maili yollarım Yemeğe bile götürürü vallahi....
Verdiğniz her cevap size daha gelişmiş scrip olarak geri dönecektir. Cevap veya ipucu veren kişiye şimdiden teşekkür ederim.

SORU: BENİM ADRESLER DİYE BİR VERİ TABANIM VAR Bu dosyanın içinde OKULLAR diyede bir tablom var Bu tablonun içindede Şu alanlar var
OKUL_ID
OKUL_KODU
OKUL_ISMI
ADRES
TELEFON
ILCE
OKUL_TURU
Ben Bu alanlardan Ssorgu oluşturmak istiyorum
örnek olarak Sorulanacak bir açılır Kutu Bu açılır kutunun birincisinde
İLÇELER SEÇİLECEK öRNEK ilçelerimiz Kozan,Seyhan,Yüreğir VS..
ikinci açılır kutuda da Okul türü Örnek: İlköğretim,Ortaöğretim,meslek lisesi,özel okullar vs..

Örnek Devam ediyor.......
Birinci Kutudan Kozan ilçesini seçtim ve ikinci kutudanda İlköğretim Okulunu seçtim ve bu iki kritere göre kozan ilçesindeki İlköğretim okullarını getirdim vede Ekrana 5 Adet kayıt getirip Next Tuşu ile devam edeyim.
aslında bir kritere göre yapıyorum, bir adet text bir adet açılır kuluda yapıyorum fakat içi açılıt kutulu yapamıyorum. Bana burada küçük bir SQL ile ipucu verirseniz sizlere çok duacı olacağım.
Unutmayın Verdiğiniz Her bilgi size Fazlasıyla geri dönecektir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5