İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Aylık Kazancım: 700 Dolar | Tavsiyelerim Burada

Lazutti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
qb12q.png

Merhaba arkadaşlar, 1 yıla yakın bir zamandır bu sektörde faaliyet göstermekteyim. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Nasıl başladın?
İlk olarak bu piyasaya girdiğimde botlar falan yoktu, manuel olarak toplu video indirirdim, toplu olarak hesaplara yüklerdim. Haliyle oldukça zahmetliydi.

Ne tür videoları daha çok yüklüyorsun?
Amatör müzik, güncel haber, çizgi film, ilginç başlığa ve özel fotoğrafa sahip videolar. Bazen ise ekonomi analizleri, dizi vb. içerikler.

Not: Çizgi filmin avantajı çocuklar reklamları kapatmak için alel acele reklamlara tıklıyor. İşin sırrı bu, izleme oranından sebep değil yani. İzlenme oranları da fena sayılmaz ama.

Ne kadar hesabın var?
50 Adet.

Tek hesapta mı 50 farklı kanal oluşturdun?
Hayır, farklı e-postalara sahip hesaplarla kanal oluşturuyorum.

Tek hesapta birden fazla kanal açmak riskli mi? Hepsinin toplu şekilde kapanma ihtimali var mı?
Tek hesaba bağlı bütün kanalların toplu şekilde kapanma riski olduğu gibi, farklı hesaplarla oluşturulmuş kanallarında toplu şekilde kapanma riski vardır. Ama bana sorarsanız ilki daha ağır basıyor, o yüzden o riski almıyorum ben. Tek hesapta birden fazla kanal oluşturan kişiler şunu düşünmemeli bence: "Hesabımdaki bir kanalı kapatırsa google, öteki kanallara da yan gözle bakar mı?" Öteki kanallara yan gözle bakacağını düşünmüyorum google'ın, hepsi farklı değerlendiriliyor bence. Eğer ki google, hesabı spam olarak algılarsa, tümüyle kanalları kapatabilir. En iyisi farklı hesaplarla çalışmak galiba.

Her kanal için ayrı bir adsense hesabın mı var? Farklı hesapları nasıl tek adsense'ye bağlıyorsun? Ve ödemeleri nasıl alıyorsun?
Hayır tek adsense hesabım var. Her farklı hesaba giriş yapıp kanal ayarlarından adsense ile ilişkilendirebilirsiniz. Bütün kanallarınızdaki kazançlar her ayın 12 ile 15 arasında adsense hesabınıza toplu olarak yansıtılır.

Neden çok hesap açıyorsun?
Riski azaltmak için.

Ne riski?
Bir hesaba 3000 video yüklersin, 2-3 telif hakkından sebep koca hesap kapatılır gider. Ama her hesaba 300-400 video yüklersen çok fazla bi kaybın olmaz.

Bunca hesabı yönetmek zor olmuyor mu? Telif hakkı vs.
Hayır olmuyor, bütün hesapların mail kutuları tek bir mail adresine yönlendirilmiş. Böylece telif hakkı olan videoları tek bir mail kutusuyla görebiliyor ve de yönetebiliyorum.

Gmail ayarlarından:

qb2nx.png

Başka ne yapıyorsun?
Bütün hesaplara youtube/e-posta ayarlarından aşağıdaki ayarı uyguluyorum.

qb19c.png

Bu ayar ne kazandırıyor sana?
Sadece özel mesaj ve kanalıma bırakılan şikayetler hakkında bilgi alıyorum. Böylece Youtube bültenleri, reklamlar gibi çöp bilgiler posta kutumu doldurmuyor. Sadece özel mesajlar, kanala bırakılan yorumlar ve de "Eşleşen üçüncü taraf içeriği." videoları hakkında bildirim postası alıyorum.

"Eşleşen üçüncü taraf içeriği." videolarını kaldırıyor musun tek tek?
Evet

Başka ne yapıyorsun?
Her youtube kanalımın "hakkında" bölümüne kullanıcıların ulaşabilecekleri bir e-posta adresi bırakıyorum. Böylece kullanıcı videoyu youtube'a şikayet edip hesabımı kapattırmadan önce uyarıda bulunabiliyor, ve ben de ilgili videoyu kaldırabiliyorum.

Örnek Şikayet Postası:
ql6f5.jpg

Peki başka?
Bildiğiniz gibi youtube videolarının altına binlerce yorum bırakılıyor. Gerek videoda yer alan kişilere, gerek kendi aralarında oldukça tahrik edici küfürler yayınlanıyor. Bazı kişiler durumu hukuki mercilere bildirebiliyor, bu durumda videonun yükleyicisi de savcılığa ifadeye çağırılabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için bütün videoları yorumlara kapatıyorum, ve 3. şahıslara edilen küfürlerden sorumlu tutulmaktan kurtuluyorum. (Sadece Türkçe videolarda bunu yapıyorum)

Kazançları, izlenimleri etkiler mi yorumları kapatmak?
Bu ayarı uyguladıktan sonra kazançlarımda düşüş olmadı benim. Ama kullanıcılar yorum yapmak ister tabi. Ben sadece Türkçe videolara bu ayarı yapıyorum.

Bir hesaba en fazla kaç video yüklüyorsun?
300-450 arası

Gelir sağlayan kelimelerin tespitini nasıl yapıyorsun?
Kazançlara baktığımda hangi video türleri daha çok gelir bırakıyorsa, o video türleri üzerinde çalışma yapıyorum. Örnek: amatör şarkılar. Bazen ise youtube kelime aracını ve adwords kelime aracını kullanıyorum

Bot mu vps mi kullanıyorsun?
Vps.

Kişisel bilgisayarımızdan yüklesek olmaz mı?
Olur tabii ki ama bi yerden sonra aynı ipden sürekli olarak çalışma yapmak sorun yaratabilir. Uygunsa sizin için 15-20 liraya vps kiralayıp temiz temiz çalışabilirsiniz. Ama ben o parayı veremem diyorsanız çok fazla spam yapmadan kişisel bilgisayarınızdan da çalışabilirsiniz tabi.

Vps'de çalışmak riskli değil mi? Sen nasıl çalışıyorsun?
Ben 5-6 gün önceden hesapları açıp her birine birer tane video atıyorum, daha sonra günde 2 parti olmak üzere sabah ve akşam 2 hesaba yükleme yapıyorum (300'er video, yani günde sabah ve akşam olmak üzere toplamda 600), ertesi gün yine aynı şekilde. Elimdeki hesapları tüketene kadar böyle devam ediyorum. Zaten daha sonra vps süresi bitiyor ve başka yerden vps satın alıyorum, doğal olarak ip yenileniyor risk bitiyor.

Videoları sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıyor musun?
Hayır zahmetli olduğundan sebep paylaşmıyordum ama otomatik olarak paylaşma olanağı varmış. Onun içinde şöyle 100 bin üzeri facebook sayfasına ihtiyacımız var. Facebook sayfası satın alıp bu otomatik paylaşma işini araştıracağım bende.

Videoları sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak kazanç ve hit arttırır mı?
Gayet tabii.

Fazla para kazanmak için işin sırrı ne sence?
Youtube'da olmayanı yükleyeceksin, ilk sen yükleyeceksin. O zaman hit alır ve de kazanç sağlarsın. İlk yükleyen olmasan bile 2. veya 3. yükleyen olmakta önemli. 100. yükleyen olmaktansa.

Son olarak:
Telif hakkı uyarısı veren videoları bekletmeden silin, titiz olun, temiz çalışın. Gerisi gelecektir.

Bol kazançlar.

Bu konuyu paylaştığım diğer bir site: http://www.r10.net/youtube/1102502-aylik-kazancim-700-dolar-tavsiyelerim-burada.html ilgi gördüğü için burada da paylaşmak istedim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5