İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ayrı DNS Sunucusu

enderkahraman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar,

2 Adet web sunucum bulunmakta (Linux & Windows). Bu sunucular haricinde yeni bir sunucu kurup dns kayıtlarının bu sunucu üzerinde tutulmasını istiyorum. Konu ile ilgili birtakım araştırmalar yaptım. MyDNS ya da MyDNSConfig ile bu işlemi yapabilirim sanırım. Linux sunucum üzerinde cPanel/Whm kurulu. Windows Sunucum üzerinde Plesk kullanmaktayım. Yani örnek olarak Linux sunucum üzerinde bir hosting hesabı oluşturmam durumunda bu dns kayıtlarının Ayrı kuracak olduğum dns makinası üzerindeki mysql veritabanına yazdırılmasını istiyorum. Konu ile ilgili olarak yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim ;)

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
Merhaba,

12345.com alan adınız var bu alan adına domain firmasından ns1.12345.com - 1.1.1.1 alt alan adı tanımladınız, name server ayarlarınada ns1.12345.com bilgisini girdiniz kaydettiniz, artık domaidniniz hakkına tüm dns bilgileri 1.1.1.1 ip adresine yönlendirilecektir.

Bu etapdan sonra 1.1.1.1 ip adresi üzerinden istediğiniz dns bilgilerini girebilir yada istediğiniz dns dağıtma işlemini yapabilirsiniz.

İkinci yapacağınız iş 1.1.1.1 ip adresinde dns'leri çözümlemek, bunun içinde dns sunucu üzerinden domain eklemeniz gerekiyor, ardından www.12345.com için A 1.1.1.2 kaydı eklemeniz gerekiyor "A" kaydı ana bilgisayarı işaret eder, şöyleki herhangi bir kullanıcı www.12345.com sitesine baglanmak istediğinde dns sunucudaki "A" ile işaretlenmiş 1.1.1.2 adresindeki sunucuya bağlanmak ister.

Sonuç olarak yukarıdaki işlemlere göre dns sunucu 1.1.1.1 ip adresinde yer alırken hosting 1.1.1.2 ip adresinde yer alacaktır.

iyi çalışmalar.

mehmet-ali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Merhaba güzel bir soru olmuş, MyDNS veya PowerDNS kullanabilirsiniz. cPanelde hesap oluşturma scripti düzenlenerek bu yapılabilir sanıyorum ama Plesk tarafında nasıl yapılacağını Plesk tecrübesi olan bir arkadaş değerlendirebilir.

Bunun haricinde Plesk ve cPanel dns için bind kullanıyor. Bu ayrı DNS Sunucusunada bind kurup daha sonra cpanel ve pleskin bindlerini bu dns sunucusunda bind lede senkronize ettirilebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5