İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Poyrazkaraeski

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Merhaba değerli arkadaşlarım, yeni bir makalemle daha karşınızdayım. Elimden geldiğince farklı konulara sağlıklı makale hazırlamayı ve derlemeye calışıyorum.

Backlink denilince aklımıza, bir kelime veya kelime öbeğine verilmiş direk bağlantı gelir. Backlink, site yöneticilerinin kendi siteleri dışındaki sitelerden aldığı linklerdir.

Backlink, bir sitenin referans değerlerini belirlemekte kullanılan önemli bir faktördür. Ayrıca optimizasyon çalışmalarında da önemli bir yere sahiptir.

İyi bir backlink değeri, sitenizinde kelime bazlı değerini yükselteceğinden arama sonuçlarında bulunduğunuz konumdan daha iyi bir konuma getirebilir.

Yukarıdaki maddelerin doğrultusunda, site sahipleri için baclink' in önemi büyüktür.

Bu kısmı dikkatli okumanızı öneriyorum.

Web ortamında backlink adı verilen referansların, gerçek hayatımızda da yeri bir hayli büyüktür. Örnek vermek gerekirse: "Ahmet ben X mağazasını çok beğendim, fiyatları gayet uygun ve ürünleri gayet kaliteli." şeklinde bir önerme yaptığında, Ahmet adlı sanal kişimizin kafasında inceleme & satın alma isteği doğacaktır. Ahmet' ten Mehmet' e hesabıyla mağazanın işleri iyileşecektir. Ancak mağaza artık referanslarımı aldım, böyle devam etmeme gerek yok, belirli bir kitleye ulaştım derse her zaman kaybeder. Çünkü, başarı "AZİM" ile gelir. Devamlılık ister. Backlink kazanımlarıda aynı şekilde düzenli ve devamlı olarak devam etmelidir.

Sitenizin elbette referansları olmalıdır. Ben bu siteyi beğendim anlamı taşır backlinkler. Ancak iyi link almanın yoluda, sitenizin iyi olmasından geçiyor. Çünkü backlink almakta yapılan çalışmaların sonucudur. Emek verilen evden yemek çıkar çünkü. Karşılıklı revizyon içindedir ikisi kısaca. Siteniz ne kadar iyiyse backlinklerinizde o kadar iyidir. Şuanda Google' nin gözdesi olan sosyal medya ile backlink almanız en doğru yoldur. Nasıl mı? Siteniz gerçekten ziyaretçilere birşeyler kazandırıyorsa, ziyaretçileriniz bu yazıları kendi sitelerinde veya Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşacaktır. Bu sayede doğal ve karşlıksız kaliteli backlink kazanırsınız.

Backlink çalışmaları yaparken dikkatli davranmalısınız. Google başta olmak üzere "Black Hat SEO" yani siyah şapkalı SEO'ya karşı önlemler alınmaktadır. Bu yüzden arama motorları her geçen gün algoritmalarını değiştirmekte & yenilemektedir.

Backlink Çeşitliliği

Eskilerden de bildiğimiz üzere Caffeine güncelleştirmesiyle, Google backlink çalışmalarına yeni bir boyut getirdi. Daha önceden bir siteden alınan backlinkler normal olarak değerlendirilirken, bu güncelleştirmeyle dezavantajlar getirilererek backlink çeşitliliği gündeme geldi.

Site yöneticileri sadece birkaç backlink stiliyle sitelerini üst sıralara taşımaktaydı. Artık bu backlink tarzı yarar sağlamaktan çok zarar vermekte. Bunlara Profil Backlink ve Blog Backlink çok iyi bir örnek olacaktır. Daha ince anlatmak gerekirse, aynı türden backlinkler; aynı kişilerin bir mağazayı övmesi denilebilir.

Fakat bir mağaza ne kadar farklı kişi tarafından övülürse o kadar popülaritesi olur. (Örnek : U.S Polo ASSN , Levi's , Koton, COLIN's v.s v.s) Backlink elde edilmesinde de bu kural geçerlidir. İyi bir sitenin sadece bir kategoride backlink alması ise tutarsızlık yaratacaktır. Oysaki iyi bir sitenin farklı kategorilerden link alması gayet normal olacaktır.

Backlink çeşitliliğinin yanında backlink sıralamasıda önemlidir. Yayına yeni giren bir sitenin bir anda çok fazla backlink alması veya çok kaliteli sitelerden backlink alması bir tutarsızlık oluşturacaktır.

Backlink Çalışmalarında İLK ADIM

Websiteniz için ne zaman backlink çalışması yapmaya başlayabilirsiniz?

Yeni bir site faaliyetlerine başlamamışsa veya başlayalı çok az bir süre olduysa, bu sitenin referanslara (backlink) sahip olması beklenmez. Aksi durum tutarsızlık oluşturacağından yeni oluşturduğunuz bir siteye direk backlink çalışması yapmanız, arama motorları tarafından algoritmalarının manipüle edileceğini düşündürür ve sitenizi filtreyle cezalandırır. Bu nedenle websitenizde içerikleriniz yer tuttuğunda, ziyaretçiler gelmeye başladığında backlink çalışması yapılmalıdır. Süre bakımındansa minumum 2 ay, maxiumum 8 ay olarak değerlendirme yapılabilir. Bu durum site kategorisine göre değişmektedir.

Backlink Çeşitlilik Sıralaması

Backlink çeşitli şekillerde olabilir. Bir yazı olmaksızın sadece bir kelimeden sitenize bağlantı veya bir yazı içerisinde kelimeye verilen bağlantı da backlink olabilir. Her ikiside sitenize referans olarak geri dönecektir ancak bir yazı içerisinde hedef kelimelere verilen bağlantılar her zaman daha değerlidir. Bu nedenle backlink alımlarında yazı olmayan bir sayfadan tek kelimede link almak yerine, önceliğiniz içerik bulunan sayfalardan link almak olmalıdır.

Özellikle siteniz yeniyse yukarıdaki maddeye dikkat etmelisiniz. Bu şekilde örgülenmiş bir backlink ağı daha doğal bir süreci takip edeceğinden sitenizin filtreye girme riski düşecek ve güçlendirme sürecinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmayacaksınızdır.

Anchor Text Çeşitliliği

Bu konunun detayına girmeden önce "Anchor Text" ne demek, onu öğrenelim. "Anchor Text" bağlantının verildiği kelimeye verilen isimdir. Kısacası bir yazı içerisinde link verilerek tıklanılabilir hale getirilen kelime&kelimelerdir.

Gerçek hayatımızda da etrafımızdaki kişilerin bir mağazayı övmesini düşünün. Herkes o mağazayı farklı bir şekilde anlatır. Herkesin kurduğu cümleler ve kullandığı kelimeler birbirinden farklıdır. Kelimelerden link almakta bu şekilde önemlidir. Örneğin: "Bir yazı ile 50 forumda tanıtılmak yerine, 10 farklı yazı ile 50 forumda tanıtım yaptırın."

İnternetteki referans (backlink) edinme yollarıda bu şekilde olmalıdır. Diğer siteler sadece bir kelimeye bağlantı vererek size backlink sağlıyorsa, arama motorları bu durumu yine spam olarak değerlendirir ve sitenizi çeşitli türlerdeki filtre tipleriyle cezalandırır. Bu nedenle linkleri sadece bir kelimeden almamaya gayret gösteriniz.

Örnek vermek gerekirse, "kilo verme" kelimesinden link almak yerine bu kelimenin varyasyonlarından ve diğer hedef kelimelerinizden link almanız daha mantıklı olacaktır. "kilo verme", "kilo vermenin faydaları", "hızlı kilo verme", "ideal kilo", "zayıflama", "diyet" gibi kelime oyunlarından yararlanarak backlink kazanmanız daha mantıklı olacaktır.

Kalıcı Backlink Bağlantıları ve Süre

Optimizasyonun herşeyden önce bir tutarlılık işi olduğunu unutmamalısınız. Diğer sitelerden aldığınız backlink sayısı ve sürekliliği bir tutarlılık içinde olmalıdır. Sadece belirli dönem içerisinde backlink alıyorsanız, bu bir tutarsızlık durumudur.

Arama motorları site sahiplerinin SEO manipülasyonlarını düşünerek geliştirilmiştir ve arama sonuçlarına karşı yapılacak oyunlarıda düşünmüştür. Bu yüzden birden fazla ceza tekniği vardır ve sandığımızdan da akıllıdırlar. Kısacası yapacağınız hamleler algoritmalar tarafından tanımlıdır. En çok yapılan hata tek bir link tipiyle çok kısa bir sürede ve aşırı link kasımıdır. Bu yüzden backlink alımını periyodlara bölmelisiniz.

Kısacası sosyal medya ortamlarını seçerek baclink almalısınız. İçerlerinde sadece bağlantı değil kısa açıklamaların bulunduğu backlink tarzlarını tercih etmelisiniz.

Etki Alanına veya URL' ye Backlink

SEO için yapılan backlink çalışmalarının bir kısmını da etki alanına veya bir etki alanına bağlı olan alt URL ' lerin diğer sitelerde bulunmasıdır. Backlinklerin sadece bir anahtar kelimeye alınması tutarsız bir strateji olduğundan yola çıktığınızda sürekli anahtar kelimelere link vermek yerine alt sayfalarınıza ve bağlantılarınıza link vermenizin gayet doğal bir periyot olduğunu unutmamalısınız.

İYİ GÜNLER, İYİ FORUMLAR DİLERİM..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5