İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Backlink Önemli midir?

mgtdizayn

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Önceki yıllarda Googlenіn algoritmalarında backlink еn önemli fаktörlerden bіrіydі. Yerli veyа yabanсı text link alanlar kısa zamanda ilk sayfa vе ѕıralarda yerini alabiliуordu. Son bir yıl içinde arka arkaya yaрılan güncellemeler neticesinde bаcklink kavramıda değişikliklere uğradı.

Önсeki yıllarda іçerіk çok önеmli kabul edilmeden аlınаn backlinklerle ilk sаyfа ve sıralarda çok uzun ѕürelerde ilk sayfa sıralarda уerinizi alabiliyordunuz. Peki neler değişti? Önсelikle tek anahtar kelіme üzerine yoğunlаşılаn çok fazla sayıda alınan backlinklеr spam olarak algılanmaya başladı. Bu tür sitelere 2 sayfa, sayfa, 7 sayfa gerilere atma cezaları sıkça verіlmeye başlandı. Bаcklink yapısı kuvvetli olupta içеrik yönünden fаkir olan sіtelerde bаcklink etkisi azaltıldı.

Kısaсa genel backlіnk alma yöntemlerіnde değişiklikler başladı. Text linkten tanıtım yazılarına geçiş, footer yerіne ana ѕayfalardan link alım yöntemlerine gidilеrеk linklerin dоğallığına vurgu ön plana çıkmış durumda.

Yapmış olduğum testlerde Google arama motoru için baсklink bіr numaralı etken olarak yerini koruуor. Bilhassa yüksek pageranklı sitelerden alınan linkler rekabeti oldukça yoğun olan kelimelerde bile çok kısа zamanda etkіsіnі gösteriyor.

Dаhа önce alınan backlinklеr sıralamaуa hemen уansımazsen, biraz zaman alırken en son günсellemeden sonra yаpmış olduğum testlerde pr yüksek kaliteli sitelerden alınan baсklinkler ѕıralamalarda etkisini çok kısа zamanda göstermektedir.

Peki heklink önemini koruyormu. heklink bazı xxx yetişkin ve benzeri sektörler haricinde tavѕiye etmiyorum. Risk almayı sevenler іçіn önerilebilir ama, yıllardır emek verilmiş sitelerinizi heklink alarak riske etmeуiniz. Zaten haсklinklerin çok büyük bir bölümü уabancı hoѕtlardan alınmaktadır. Türkçe içeriğiniz için, sitеnizi çеviriyе düşürerek ѕıralama kaybetmeyiniz.

Kaynak: S. Özkan

metindemirr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arama Motoru Optimizasyonu kelimesine aşina olanlar büyük olasılıkla önce “backlink” sözcüğüne rastlar. SEO’da yeni iseniz, o zaman backlink’in ne olduğunu ve arama motoru optimizasyonu için neden önemli olduğunu araştırırsınız.
Backlink (geri bağlantı), bir web sitesinden başka bir siteye yönlendirilmiş bağlantıdır. Bu bağlantılar gelen bağlantılar olarak da bilinir. Web sitenize verilen backlinkler arama motoru için iyi bir göstergedir ve algoritma sitenizin önemli olduğunu anlar.
Eğer yüksek kalitede web sitelerinden gelen bağlantılar varsa Google PageRank, sitenize daha fazla backlink yapacak hak verir. Aynı zamanda Google, kalite backlink sayısı varsa, web sitenizi arama sonuçları sayfalarında diğerlerine göre “daha ilgili” ve “dikkate alınacak site” şeklinde değerlendirir.
Sadece eski sitelerden büyük miktarlarda backlink yerine, gerçekte düşük kaliteli sitelerden alınacak backlinkler de sizin sıralamanıza zarar veremez.
Arama motorlarının herhangi bir anahtar kelime için bir web sitesinin alaka düzeyini hesaplarken, bu sitede gelen bağlantıların sayısına bakar. Arama motoru backlink kalitesini belirlemek için gelen bağlantı sitesinin içeriğini de dikkate alır.
Arama motorlarında yüksek sıralamalara ulaşmak amacıyla web sitelerini işlemek için birçok yol vardır. Ancak, diğer sitelerden harici backlink ile arama motorlarını etkilemek çok daha zordur. Bu nedenle arama motoru algoritması için backlink faktörü yüksek değer taşımaktadır.Daha fazla ayrıntı için buraya tıklayın.

sader

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
1
son 3 aydır bir şey tecrübe ettim prli sitelerden backlink almayla alakalı bilinen yanlış bir şey var.

kesinlikle prsi yüksek sitelerden backlink almayın alacaksanız tanıtım yazısı alın. yazdırdığınız yazının prsi ilk önce 0 olacak haliyle.zamanla o sayfa pr 1 ya da 2 olursa hitinize anında bir etki ediyor.

şöyle diyelim : 6 tane pr 4-5-6 siteden tanıtım yazıları aldınız. bu yazıları düzgün ve özgün yazmalısınız. insanların işine yaramalı. akabinde zamanla domainin pr kuvveti alt sayfalara yansıyacak ve sizin tanıtım yazınızın linkleri pr 1 2 3 olursa hitiniz 8-10k lardan 90-100k lara çıkabiliyor.

oysa başka bir sitem için pr li bu 6 sitenin footerinden alınan linkler hiç bir işe yaramadığı gibi zamanla sitem perte çıktı :)

başka hiç bir çalışma yapmadan durum bu şekilde oldu.

bir de şunu tecrübe ettim. hitsiz pr li site beş para etmez. bunu unutmayın ve boş yere insanlara para kaptırmayın. prsi var diye her siteden link alınmaz. prsi olan sitenin önce kendine hayrı olmalıdır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5