Backlink ve Hit Elde Etme Yöntemleri - Tumblr Rehberi

MustafaYildiz

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
16 Haziran 2013
Mesajlar
1,250
Reaction score
0
Konum
İstanbul
Bu gün sizlere blogumun Backlink Edinme ve Hit Artırma Yöntemleri başlığında yer alacak olacak olan Tumblr konusunda uzunca bir makale hazırladım. SEO çalışmaları için günümüzde hala en etkili yöntem kaliteli backlink oluşturmaktır. Backlink oluşturma üzerinde ki stratejim, her zaman bekleyip kaliteli yayımlarımın fark edilmesi sonucu başkaları tarafından paylaşılmasını beklemek ve kendi paravan bloglarım ile backlinkler oluşturmak oldu. Asla forumlara tanıtımlar yapıp yada farklı bloglara link ekleme yoluna gitmedim veya buna benzer kalitesiz yöntemleri tercih etmedim. Gerektiği yerlerde içeriğim ile alakalı olarak paravan bloglardan faydalandım. Malumunuz son yıllarda sosyal paylaşım sitelerinin de SEO ve ziyaretçi gönderme konusunda ki başarısı artıyor. Bu gün sizlere tanıtacağım Tumblr hem sosyal medya olarak algılanıp SEO puanınıza sosyal yönden etki edecek hem fazladan ziyaretçi gönderecek , hemde zengin bir paravan blog olarak sitenize kaliteli backlink sağlayabilecek bir platform.

Eminin hepiniz bir kaç kez Tumblr sayfası ziyaret etmiş yada aktif olarak kullanıyorsunuzdur. Bu platformu bizler için en etkili şekilde nasıl kullanabiliriz ? Hangi yöntemler ile avantaja çevirebiliriz sorularını sizlere açıklayarak tanımlamaya başlayacağım.

Unutmayın biz Tumblr sistemini belli amaçlar doğrultusunda kullanacağız. Sıradan bir foto blogger yada Tumblr bloggerı olarak değil.

Tumblr Kullanım Amacımız :

1 ) Kaliteli backlinkler oluşturmak
2 ) Sosyal paylaşım sitesi olarak paylaşımlarımızın dağılması
3 ) Yeni takipçiler edinmek
4 ) Farklı platformar dan takip edilebilir olmak
5 ) Farlı tipte ziyaretçi trafiği elde etmek
6 ) Arama motorunda anahtar kelimemiz ile üst sıralara yerleşmek

Tumblr sistemini her blogcu kullanabilir ama unutmayın bu platform içerik girmek için değil görsel zenginlik oluşturmak için oluşturulmuş. Ziyaret etmeniz gereken adres : http://www.tumblr.com/ Sisteme üye değil iseniz üye olun. Türkçe destek paneli olduğu için ayrıntıya girmiyorum. Tumblr sistemine üye olurken sizden bir kullanıcı adı seçmenizi isteyecek. Bu tarz platformlara üye olurken nickinizi değil arama motorlarından öne çıkmak istediğiniz anahtar kelimenizi tercih edin. Bu sayede alakalı bir domain yaratmış olacaksınız. Tumblr size kullanıcı adınız uzantılı bir domain verecek. Örnek olarak blogger-eklentileri ismini seçtiyseniz blogger-eklentileri.tumblr.com şeklinde bir alan adınız oluşacak.

Sisteme kayıt olmak hayli basit. Kullanışına gelecek olursak, Tumblr blogların birbirini takip ettikleri bir platform. Ana sayfanızda takip ettiğiniz her blogun paylaşımını göreceksiniz. Birbirinizin postladığı fotoğrafları, gifleri yada videoları paylaşabileceksiniz, birazdan bu bizim ana konumuz olacak. Ayrıca sol üst taraftan etiket araması yapabilirsiniz.Hemen hemen yazdığınız her kelime yada kelime grubu ile alakalı paylaşım bulabilirsiniz. Bir hatırlatma olarak Kullanıcıların Facebookdan daha uzun süre geçirdiği tek sosyal paylaşım sitesi Tumblrdır.


Tumblr Rehberi - Ana Ekran

Ben kullandığım stratejiyi ve mantığını anlatacağım siz kendi stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Tumblr kullanan herkesin ana amacı birilerini takip etmek ve alakalı oldukları konuda daha fazla fotoğraf görmektir. Şık kıyafetler, manzara resimleri, yemek resimleri, ünlü fotoğrafları ve sanatsal galeriler en çok takipçisi olan blogları oluşturuyor. Örnek olarak yemek tarifleri üzerine yazılar yazdığınız bir blogunuz olduğunu varsayalım. Yemek tarifleri ile ilgili bir Tumblr sayfası domaini aldıktan sonra yapmanız gereken güzel yemek resimlerini kullanıcıları ile paylaşmak.


Backlink Elde Etme Yöntemleri - Tumblr Rehberi

Bunun için üst menüyü kullanmanız gerekiyor. Üst menüden fotoğraf sekmesini tıklayarak yükleyeceğiniz fotoğrafı seçin. Bu kısım bizim için önemli SEO ve ziyaretçi yönünden bize yardımcı olacak. Etiketler kısmına sitenizin anahtar kelimelerini sıralayın. ( Tumblr paylaşımların siteniz ile alakalı olduğunu varsayıyorum) Açıklama kısmına ise gene anahtar kelimelerinizin den birini kullanarak bir açıklama yazısı yazın. Özgün olmasına dikkat edin.


Backlink Elde Etme Yöntemleri - Tumblr Rehberi

Bu sayede aramalarda etiketler yardımı ile açtığınız Tumblr sayfası başkaları tarafından görülecektir. Ayrıca oluşturduğunuz Tumblr sayfasının paylaşımları artıkça anahtar kelimenizi içeren bir domain de , anahtar kelimelerinizin bolca olduğu paylaşımlar olacak böylece paravan blogumuz yavaş yavaş gelişecek. Takip edilir miyim? korkusu yaşamayın, Tumblr üyesi olan herkes birilerini takip etmek için orada. Yavaş yavaş blogunuzun içeriği ile alakalı paylaşımlar yaparak anahtar kelimeleriniz ile bol bol süsleyin zamanla takipçileriniz artacaktır. Her resim için farklı tipte anahtar kelime kullanmaya özen gösterin ve abartmayın.


Backlink Elde Etme Yöntemleri - Tumblr Rehberi

Ayrıca Tumblr arama çubuğunu kullanarak anahtar kelimelerinizi araştırarak sizinkine benzer içerik paylaşan kullanıcıları bularak takip edin. Tumblr'da takipçilerin bloglarını görme imkanınız var, sizi takip edenleride takip edin. Böylece hem takipçi sayınız artacak hem içeriğiniz ile alakalı onlarca farklı tipte yaklaşımlar görerek ufkunuz genişleyecektir. Bu şekilde çalışmanız ardından 2 , 3 ay içerisinde yüzlerce postu olan ve yüzlerce takipçisi olan bir Tumblr blogunuz olacak . Bir paylaşım yapmak 10 saniye almıyor, gözünüz korkmasın. Unutmayın her paylaşım kendine ait bir ara sayfa oluşturacak ve anahtar kelimeleriniz bulunacak, örnek olarak: blogger-eklentileri.tumblr.com/kac-kisi-gordu-blogger-eklentisi.html : gördüğünüz gibi bol miktarda anahtar kelime linklerin içerisinde. Başkaların paylaşımlarını re-tumblr yapmayın ( bu retweet gibi bir kavram, re-blog diyede geçer ) bunu söylememin nedeni başkalarının paylaşımları link içerebilir ( bu bizim faydalanacağımız bir özellik )

Şimdi gelelim avantaj sağlamaya. Son durumumuz, şuan Tumblr gibi yüksek kaliteli bir domainden alınmış anahtar kelimeli bir domainimiz var. Yüzlerce anahtar kelime içeren paylaşımımız ve özgün hazırlanmış anahtar kelime ile süslenmiş açıklamalarımız var ve buna paralel olarak yüzlerce takipçimiz var. Tabi ki ana blogumuzun içeriği ile alakalı paylaşımlar yaptığımız için bunlar kaliteli bir takipçi kitlesi. Özetle SEO puanı yüksek, takipçi sayısı artmış bir paravan blog sahibiyiz, geliyoruz durumdan avantaj sağlamaya.


Backlink Elde Etme Yöntemleri - Tumblr Rehberi

Paylaşım kısmında bağlantılar bölümünü göreceksiniz. Bağlantı kısmına tıklayarak blog linklerinizi paylaşmaya başlıyabilirsiniz, ayrıca fotoğrafların açıklama kısmına linklerinizi ekleyerek paylaşma imknanız da var.

Paravan Blogun Etkisi :

1 ) Ziyaretçi Etkisi : Paravan blogunuzu takip eden kitle içeriğiniz ile alakalı olduğu için linke tıklayarak sitenizi ziyaret edecektir. Bu sizin farklı bir platformdan yüksek sayıda kaliteli ve sabit ziyaretçi elde etmenizi sağlayacak.

2 ) SEO Etiksi : Oluşturduğunuz paravan blog daha önce hiç link çıkışı olmayan bir blog olacak ve sitenizin içeriği ile alakalı olacak. Bu sayede linklerinizi paylaştığınız an çok kaliteli bir blogtan link elde etmiş olacaksınız. İstediğiniz kadar bağlantı çıkarabilirsiniz. Yüzlerce kaliteli link sitenizi referans olacaktır.

Paravan Blog Takipçi Etkisi :

Tumblrda ( re-Tumblr ) paylaşım yapmak oldukça sıradandır. Kullanıcılar sizin paylaştığınız ve içerisinde linklerin bulunduğu bağlantıları ve fotoğrafları kendi takipçileri ile paylaşacaktır. Örnek vermek gerekirse http://visitheworld.tumblr.com/ sayfası benim takip ettiğim ve manzaralar paylaşan bir seyahat blogu. Gördünüz gibi 444 kişi paylaşım ile etkileşime girmiş. Paylaşmış yada beğenmiş.


Backlink Elde Etme Yöntemleri - Tumblr Rehberi

1 ) Ziyaretçi Etkisi : Gördüğünüz gibi paylaşımda bulunma oldukça normal. Bir paylaşımınızı 100 takipçinizin paylaştığını düşünelim , her birininde 50 adet takipçisi olsun ( 50 takipçi Tumblr için çok az ) bir anda 5.000 kişi paylaşımı görecektir. Sizi takip edenler içeriğiniz ile alakalı olduklarına göre onları takip edenlerde içeriğinize yani paylaşımınıza uzak olmayacaktır. 1/10 ilgili olsa her paylaşım için 500 ziyaretçi elde edeceksiniz demek. Linkinizi içeren 4 paylaşım yapmasınız halinde bu sizi günde 2.000 ziyaretçi olarak geri döner.

2 ) SEO Etkisi : Görüldüğü gibi paylaşım yapmak oldukça sıradan , 100 takipçiniz yayınınızı paylaşa ve onların takipçilerinin 1/10 yayınınızı paylaşsa toplam 110 farklı yerden link elde etmiş olursunuz , 4 paylaşımda 440 kaliteli link blogunuza yönlenmiş olur.

Arama Motoru Etkisi :

1 ) Ziyaretçi Etkisi : Tumblr sayfaları arama motorlarından yüksek hit elde edebilen platformlardır. Paravan blogunuza aramalardan gelen kişiler linklerinize tıklayarak siteniz için potansiyel takipçiler olacaktır.

2 ) SEO Etkisi : Backlink harici bir bakış açısı ile yaklaşırsak arama motorları, Tumblr gibi siteleri sosyal paylaşım siteleri olarak görmekte ve SEO konusunda arama motoru botlarının son gözdeleri sosyal paylaşım siteleri. Bu şekilde yürütülen bir strateji sizin sosyal medyada var olduğunuz kanıtı olacak ve SEO puanınız bu bakımdan da yükselerek, arama motorlarında üst sıralara tırmanmanıza yardımcı olacaktır.

Özetlemek gerekirse kaliteli bir Tumblr paravan blogu oluşturmak size, kaliteli backlinkler ve sosyal medya olması sebebi ile SEO puanı getirerek Alexa değerinin düşmesine , hızlı indexlenmenize , sürekli pinglenmenize olanak sağlayacak , böylece arama motorlarında yükseltici bir etki kazandıracak. Ayrıca içeriğiniz ile alakalı bol miktarda ziyaretçi gönderecektir. Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın sonuna kadar okuyama nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim , umarım faydalı olur..

Read more: http://www.bloggerdersleri.com/2013/05/backlink-elde-etme-yontemleri-tumblr.html#ixzz2WhT7BQkK
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst