İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo İpucu Backlink'in Günümüzdeki Değeri

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Merhabalar;
Aktif blogçuluğu bıraktığımdan bu yana SEO üzerine makale yazmıyordum.İyinete döner dönmez bir tane hazırlayayım dedim.Yurtdışı kaynaklı ingiliz forumunda SEO danışmanlığı yaparken bir sürü "Backlink önemli mi?" konulu mesaj alıyordum bu soruya artık bir cevap vermenin gerektiğini düşünüyorum.

Backlinkler Neden Önemini Yitirdi?
Öncelikle her backlink için bunu söylememiz imkansız.Google uzun zaman önce algoritmasında backlink'in önemini azalttı.Bildiğimiz üzere artık link çalışmalarını günümüzde 10 liraya kadar düşebiliyor.Kalitesinide sizlerin anladığınızı var sayarak söylemiyorum bile.Bir sitenin zibilyonlarca backlink'i olması; "Bu durumda bir iş var" dedirtdi ki bu sırada google devreye girdi.Önce insanları özgün yazıya ve doğal linklere yöneltmek amacıyla trustrank denen sallamasyon bir değerlendirme çeşidi çıkardı.Hepimiz trustrank üzerinde çalışmalar yaptık ki buda google'in istediği şeydi.

SandBox Şikayetleri
Geçen üç yıl sürecince forumlarımızda ve verilerde aşırı sandbox şikayetleri olduğunu hep birlikte gördük.Peki bu sandbox patlamaları neden oldu? Geçen 3 yıl itibariyle google yapılan bu spam linklerden ötürü temizleme butonuna bastı.Bilinçsizce kasılmış linklere sahip siteler ciddi cezalar aldı.Bol miktarda sandbox'a düşen siteler oldu.Peki bir kapıyı kapatan google diğer kapıyı nasıl açtı? "Backlink olmadan nasıl yükseliriz?" sorusuna önce turstrank sonrada google panda algoritması dedi ve özgünlüğü,doğal backlinkin önemini belirtti.

Stabil spam backlinlerden bahsederken,doğal linkler birden önem kazandı.Google istediği şeyi gerçekleştirdi.Hadi koçum turstrank diyerek milletin sırtını sıvazladı.Şunu görebiliyoruz ki günümüzde eskisi kadar backlink satın alan website sahipleri bulunmuyor,bunun yerine blogçular kalemlerine güveniyor.

Sonuç;
Google bu hareketiyle backlinklerin önemini ciddi derecede düşürürken; doğal backlerin önemini de tavan yaptırdı.İnsanlar doğal linkler kazanmak için organik sitelere gelip,makale yazdılar,tanıtım yaptılar bu organik sitelere iyinetimizi örnek verebiliriz :) Kısacası 10.000 spam,kalitesiz backlinkiniz olacağına 10 tane doğal,organik backlinkiniz olsun kafidir.

Zamanında dediğim şeyler için ağır eleştiri alan ben,Zamanında insanlara çözüm yolunu gösteriyordum...

Bu makaleminde tepki alacağına inanıyorum.Her türlü yorumlara hazırım :) aksine bir teziniz varsa paylaşmaktan çekinmeyin.

İyi forumlar :)

aLKaDraZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Backlinkin genel mantığında şu yatıyor aslında. Bağlantı veren site sahibi ile bağlantı alan site sahibi birbirinden bağımsız sahiplerdir. Böylelikle backlink sıralamada tarafsız bir etkendir. Eğer backlinki tarafsız bir etmen gibi gösterebilmeyi başarabiliyorsanız ne ala.

Mantık bu ama malesef sizinde dediğiniz gibi hocam backlink maniplasyona çok elverişli hale geldi. Konuda söylediklerinize katılıyorum. Paylaşım için teşekkürler.

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Backlinkin genel mantığında şu yatıyor aslında. Bağlantı veren site sahibi ile bağlantı alan site sahibi birbirinden bağımsız sahiplerdir. Böylelikle backlink sıralamada tarafsız bir etkendir. Eğer backlinki tarafsız bir etmen gibi gösterebilmeyi başarabiliyorsanız ne ala.

Mantık bu ama malesef sizinde dediğiniz gibi hocam backlink maniplasyona çok elverişli hale geldi. Konuda söylediklerinize katılıyorum. Paylaşım için teşekkürler.

Kesinlikle insanlarda tam olarak bu konuda yanlış yapıyor...Google bize 2 seçene sunuyor Dofollow,Nofollow. Halk dilinde xxx sitesine kefilim,xxx sitesi beni bağlamaz.Şeklinde nitelendiriliyor.Çoğu insan faydalı olacağı açısından "Dofollow" olarak link kasarlar,peki ya doğrumu? :) Başka bir topicte bir arkadaş bana atar yaptı dofollow kastığın linklerde sand'a giren site olduysa sana kefil olduğu için sende ceza yersin dedim; "ya olur mu öyle şey" dediler :) Kısacası linklerdeki kefillik olayı bu.Size faydalı olabilir ama ayağınıza kaydırabilir.Nereye link kastığınıza bağlı.

Yorum için teşekkürler.

Üstteki mesaj size değildir genel anlamda herkesin okuması için ekledim.

IninaTora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesinlikle insanlarda tam olarak bu konuda yanlış yapıyor...Google bize 2 seçene sunuyor Dofollow,Nofollow. Halk dilinde xxx sitesine kefilim,xxx sitesi beni bağlamaz.Şeklinde nitelendiriliyor.Çoğu insan faydalı olacağı açısından "Dofollow" olarak link kasarlar,peki ya doğrumu? :) Başka bir topicte bir arkadaş bana atar yaptı dofollow kastığın linklerde sand'a giren site olduysa sana kefil olduğu için sende ceza yersin dedim; "ya olur mu öyle şey" dediler :) Kısacası linklerdeki kefillik olayı bu.Size faydalı olabilir ama ayağınıza kaydırabilir.Nereye link kastığınıza bağlı.
Evet atıfçı geldi :)
Üstad konuna genel olarak katılsamda backlink benim için hala en önemli silahtır. Ama ben hiç bir zaman gidip foter linki satın almam, linkin dofollow/nofollow olduğuna bakmam, gidip binlerce link kastırmam, peki ne yaparım, sosyal medya ağırlıklı ve çok çeşitli olarak konuya 100-300 link sağlarım ve o konu istediğim yere gelir.

Bunu defallarca test ettim, mesela ticari sitelerin aylardır manşetten düşürmediği birkaç ürüne ticaretle alakası olmayan sitemde konu açtım ve o konular şu an ilk sayfada.

Sonuç olarak senin diğer konuda bahsi geçen dofollow linkten ceza alırsınız olayına da hala katılmıyorum, çünkü bir sitenin cezasını sırf link verdi diye başka bir sitenin çekme ihtimalini kabul etmiyorum.

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Evet atıfçı geldi :)
sosyal medya ağırlıklı ve çok çeşitli olarak konuya 100-300 link sağlarım ve o konu istediğim yere gelir.

Sonuç olarak senin diğer konuda bahsi geçen dofollow linkten ceza alırsınız olayına da hala katılmıyorum, çünkü bir sitenin cezasını sırf link verdi diye başka bir sitenin çekme ihtimalini kabul etmiyorum.

İlk cümlen konuda bahsettiğim organik linkler :) en iyisini yapıyorsun diyelim.
Şöyle düşünelim;Bir makale satın alırsınız kelime bazlı çalışma yaptırırsınız misal SEO kelimesinde link kasacaksınız ki konunun içinde 38 tane seo kelimesi geçiyor,
Aynı link hizmetini alan bir adamda "oyun" kelimesinde makale yazdırıp 38 tane kelime bazlı link kasıyor bunun gibi binlerce insanın yaptığını düşünün.
Sizce google bu siteye spam diyorsa ve sand'a sokuyorsa sizinde bu sitede 38 kefilli linkiniz varsa bundan etkilenmeyeceğinizi mi söylüyorsunuz? yapmayın...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5