Bayanlar Vücut Tipinize Göre Spor Yapmalısınız

Msnr

0
İyinet Üyesi
Katılım
13 Şubat 2016
Mesajlar
396
Reaction score
0
Konum
Elazığ
Egzersiz ve hareket çalışırken, mutlaka vücut tipinize uygun bir şekilde spor yapmalısınızdır. Elma, armut, dirtdörtgen ve kum saati olan vücut tiplerinize göre spor çeşitleri..

elma-vutu-tipi1.jpg


Elma Tipi Vücut ve Pilates

Elma tipi vücut üst vücudun alt vücuda oranla daha kalın ve geniş olduğu, bacakların oldukça ince ve bel kıvrımının ise fazla olmadığı bir vücut tipidir. Bu vücut tipine en uygun spor çeşidi ise pilatestir. Bu vücut tipinde bel kıvrımını arttırmak ve belde yağ oluşumunu da engellemek amacı için Pilates dışında, ince bacaklarını biraz da olsa kuvvetlendirmek ve kaslandırmak için bisiklet tercihi yapılabileceğini gibi cross trainning (ecliptic) ve yüzme de bu vücut tipine uygun olan kişilerde çok daha çabuk kilo vermeyi ve şekillendirmeyi de sağlayacaktır. Ancak bu sporları yaparken kalın olan üst vücudu daha ince olan alt vücut taşıdığı için hassas olan eklemleri de zorlamadan yapmak için özenli davranmak gereklidir.

armut-vutu-tipi1.jpg


Armut Tipi Vücut Ve Koşu

Alt vücuda oranla daha ince bir üst vücudun üstünlük kurduğu armut tipi vücutta; dar omuzlar, kavisli bir bel ve geniş kalça ile basenler belirleyici olan özelliklerdir. Elma tipi vücudun aksine armut tipi vücuda sahip olan kişiler bisiklete binmekten bilhassa kaçınmak durumundalar; çünkü bisiklet üst bacakları çalıştırdığından dolayı, bacakların kaslanmasına ve kalınlaşmasına da neden olmaktadır. Bu vücut tipinde olan kişiler hızlı kilo verme amaçlı koşu ya da tempolu bir yürüyüş tercih etmelidirler. Hatta daha hızlı yağ yakımını sağlayan “sprint koşu” diye tabir edilen 1-2 dakikalık çok hızlı koşunun ardından düşük tempolu koşu ya da yürüyüş bu vücut tipindeki kişilerin daha kolay şekillenmesine yardımcı olacaktır. Kardiyo ile birlikte basit Pilates hareketleri, özellikle yan yatış pozisyonunda kalça ve basenleri de çalıştıran hareketler bu vücut tipine hâkim olan kişiler için çok yararlı olacaktır.

kum-saati-vucut-tipi1.jpg


Kum Saati Tipi Vücut Ve Kontrollü Spor

Kum saati tipi vücut dengeli alt ve üst bedenin yanında geniş omuzlar ile kıvrımlı bir belin belirli olduğu, en şanslı vücut tipi olarak değerlendirilir. Bu grupta olan kişiler genellikle atletik bir görüntüye sahiptirler. Ancak kontrollü bir şekilde beslenme ve spor yapmaz iseler bu vücut tipini çok çabuk kaybedebilirler. Alt ve üst dengeli olduğundan dolayı, her türlü kardiyo egzersizi; koşma, yüzme, bisiklet, dans gibi sporlar onlar için uygundur. Bu vücut tipine sahip olan kişilerde üst sırt bölgelerinde kolayca yağlanma ile birlikte, iri göğüslerden ötürü sırt ağrılarına rastlanabileceğinden dolayı, sırt kaslarının esneme bantları ya da ağırlıklarla kuvvetlendirilmesi de tavsiye edilmektedir.

dikdortgen-vucut-tipi1.jpg


Dirtdörtgen Tipi Vücut Ve Serbest Spor

Dengeli bir üst ve alt bedenin yanı sıra, uzun kol ve bacaklarla belli belirsiz bir bele sahip olan bu vücut tipindeki kişiler genellikle zayıftırlar. Diledikleri gibi kardiyo egzersizi de onlar için uygun haldedir. Dörtdörtgen vücuda sahip olanlar özellikle omuz ve kalça egzersizlerine yönelerek onları kuvvetlendirebilir, şekillendirebilir ve sonuç olarak ise bel kıvrımının daha çok ortaya çıkmasını da sağlayabilirler. Böylelikle çok daha şekilli bir vücuda da sahip olmaları da mümkün.

Kaynak
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst