chat ege.net

Beta Yandex.Metrika’yı Test Ediyorum

türk emre

Yeni Üye
Katılım
23 Kas 2012
Mesajlar
2

Ben dahil bir çok web site sahibinin site sayacı olarak kullandığı Yandex.Metrika, Beta sürümüyle yeni tasarım ve yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Beta Metrika’ya ilk girdiğimizde sayaçlar gözüküyor üst menüde Sayaçlar ve Api sekmeleri bulunurken alt menüde Aktif Sayaçlar, Favori Sayaçlar, Tüm etiketler ve Kaldırılmış Sayalar bulunuyor. Genel sayaç kısmında ise gün bazında ziyaretçi sayısı erişim ve dinamikler gözüküyor.


Tüm etiketler menüsüne tıkladığımız zaman menüde hangi bölümlerin bulunacağını seçebiliyoruz veya kendimize yeni bir etiket yarata biliyoruz. Yeni etikete belirlediğimiz isimde site ekleyebiliriz. Burada çok fazla sayaç eklemek istediğimizde kategori bazlı ayırma şeklinde kullanabiliriz.


Bir web sitenin sayacına tıkladığımız zaman pano karşımıza çıkıyor burada özet olarak Ziyaretçi oranları, Popüler içerikler, Son aranan sözcük, Hemen çıkma oranı, Cihaz türü, Ziyaret süreleri, Trafik kaynağı gibi çok fazla özelleştirilebilir özellik geliyor. Çok fazla özelleştirilebilir dememin sebebi her bölüm için ayrı ayarla mevcut kendi isteğinize göre pano’da özet gösterimini sağlayabilirsiniz. Pano’nun en üst kısmında Bugün,Dün,Hafta , Ay,Üç Ay ve yıl olarak istatistikleri görebilir yada kendi belirlediğiniz günler arasında saate, dakikaya gibi derin arama istatistiklerini görebilirsiniz. Bunların dışında kendi isteğinize göre Widget oluşturabilir veya Widget kütüphanesinden yararlanabilirsiniz.


Widget kütüphanesi tıkladığımız zaman ise 6 adet ana menü altında bir çok işlevsel kategoriler çıkıyor bunlara tıklayarak istediğimiz widget’i panomuz da gösterebiliriz.


Sol menüden Raporlar menüsüne geldiğimiz zaman Standart Raporlar, Favori ve Raporlarım bulunuyor. Sık kullanılanlar kısmında ise bir çok rapor haricinde Yandex’in Yandex.Direct reklamverenler için özet raporlar gösteriliyor. Raporlar menüsünden çok farklı bilgilere sahip olabilirsiniz. Standart raporlar arasında bulunan kaynaklar, dönüşümler, teknolojiler ve izlenme bazı raporlardan birkaçı eğer detaylı raporlara iyice göz atarsanız kullanıcıların bir çok bilgisine sahip olabilirsiniz.

Haritalar menüsüne geldiğimiz zaman ise 4 farklı haritayı görebilirsiniz. Bunlar:

1 – Bağlantı Haritası: Sitedeki aktif tıklanabilir linkleri gösteriyor.
2 – Tıklanma Haritası:Kullanıcıların nerelerde tıklama yaptığını gösterir.
3 – Kaydırma Haritası: Kullanıcıların en çok nerelerde kaydırma yaptığını kırmızıdan açık yeşile doğru sıralıyor.
4 – Form Analizi

Webvisor menüsünde ise kullanıcıların site içerisinde yaptıkları harekeleri fare harekelerini nereye tıkladıklarını gösteriyor. Bunun haricinde sitede gezinme süreleri, sayfa görüntüleme sayıları, giriş tarih ve saatlerini ve hangi platform tarayıcıdan girdikleri gibi bilgileri görebilirsiniz.


Son olarak Ayarlar menüsünden genel sayaç adı domain değişikliği gibi ayarları yapabilirsiniz. Domain değişikliği çok güzel bir ayrıntı olmuş çünkü site domaini değiştiği zaman yeni sayaç yerine genel diğer verilerin üzerine ekleme yaparak kaldığı yerden sayaç çalışmaya devam edebilir. Ayrıca site ile ilgili bir sorun olduğu zaman e-posta vs SMS ile bilgilendirme alabilmek için seçenekler eklenmiş durumda. Bir yazının daha sonuna gelmiş durumdayız sitem altındaki konuya yorum yapmaya unutmayın.

Kaynak: Emre Bağçuvan
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet
Üst