İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bilgisayardan görüntü yok

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bugün bir arkadaş, yazılım geliştiren herkes bilgisayar tamir etmeyi biliyor sanıldığı için bir desktop getirdi. Görüntü gelmiyor bilgisayardan. Açıldığında elektrik var ve fan çalışıyor. Grafik on board olduğu için başka kart takıp deneyemedim. Sanırım en son bir bilgisayar açmam 10 sene önce olduğu için, belki hepsi on boarddur artık, bilmiyorum. Ram ve hdd değiştirdim bir değişiklik olmadı. Nasıl teşhis edebilirim nerede problem olduğunu?

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Tek ekrandamı denendi yoksa birçok ekranda denendimi ? Ayrıca sorun bilgisayarda değil kabloda da olabilir veya girişte bişi vardır veya ekran kartında veya yazılımda vardır bişi.

Bence götürsün bilgisayarcıya cimrilik yapmasın.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bir - işareti dahi görünmüyorsa ekranda onboard ekran kartı bozuktur.
Ram hdd cpu gibi parça sorunlarında görüntü gelir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Monitor stand by a alio kendini.
Çalışan monitor ve kabloda denendi.
Cahil soru geliyor dikkat, Onboard ekran kartı board değiştirilmeden değiştirilemiyor sanırım?

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Değişmez.
Zaten onun ekran kartı bozulduysa muhtemelen 5 yıldan aşağı değildir o.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Grafik on board olduğu için başka kart takıp deneyemedim.
Demişsin, ben bundan başka bir ekran kartının oldugunu anladım :hmmm:
Eğer varsa onboard olması başka bir kart takmana engel değil. Herhangi bir ayarda yapmana gerek yok. Ekran kartı takınca oto. olarak onboard iptal edip taktıgın karttan çalışır.
Bir öyle dene istersen.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
aaa bu sorundan bendede var, monitöre güç gitmiyor ama monitörün ışığı standby durumunda, şimdi problem ekran kartımdamı yani, çıkarsam hiç kullanmasam ne olur, anlamam pek pc işlerinden

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Otomatik iptal ediyorsa diğer bilgisayarlardan açıp tek tek buliyim bir kart. Bazı forumlarda BIOS üzerinden iptal ediliyor on board graphics yazıyordu. BIOS a ulaşabilsem zaten onboard u niye deaktive ediyim :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Eğer ekran kartı takarsanız onboard olan çalışmaz zaten.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Önce Ram yerinden çıkartılır. Marşa basılır.
Kasadan diit diit sesleri geliyorsa ram problemi var demektir.

Diit sesini duyamıyorsak pws arızalı olmalı ihitmalini düşünmek gerekir. Başka bir kasandan pws sökülüp makinaya takılır. Hala ses yoksa anakartımız mefta demektir.

Dikkat: Anakart üzerinde minik hoporlör kontrolü yapınız, eğer yoksa zaten ses vermeyecek ve yukarıda yazdıklarım kendi kendini yok edecektir.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Monitöre görüntü gelmiyorsa ilk olarak ramlere bakılmalı. Sen ramleri değiştirdim demişsin ama belki anakarttaki ram slotlarında sorun vardır. Diğer bir çözümde harici ekran kartı takıp kontrol etmek. Monitörün vga kablosunu pcden çıkarınca monitör açıkken sinyal yok/no signal tarzı şeyler geliyorsa monitörde sorun yoktur. Anakart uçmuş olabilir;) Tabi uzaktan fazla teşhis edemiyoruz.:eek:ha: Biostan bişey yapmaya gerek yok. Sen harici ekran kartı takıp monitörün kablosunuda ona takınca oem ekran kartı kendini pasif yapar otomatik.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Önce Ram yerinden çıkartılır. Marşa basılır.
Kasadan diit diit sesleri geliyorsa ram problemi var demektir.

Diit sesini duyamıyorsak pws arızalı olmalı ihitmalini düşünmek gerekir. Başka bir kasandan pws sökülüp makinaya takılır. Hala ses yoksa anakartımız mefta demektir.

Dikkat: Anakart üzerinde minik hoporlör kontrolü yapınız, eğer yoksa zaten ses vermeyecek ve yukarıda yazdıklarım kendi kendini yok edecektir.

Aynen böyle, farklı bir ram takıyorsanda uyumluluğunu kontrol etmelisin, örneğin anakartınız 1066mhz desteklemezken siz öyle bir ram takarsanız yine aynı sorunu yaşarsınız.

Bu arada hdd falan uğraşmaya gerek yok, bu sorun işlemcinizde bir kayma, ram, psu yada anakart arızasından olabilir o yüzden hdd falan çıkartmayın.

Ama bu işlemleri yaparken anakartın biosunuda sıfırlamayı deneyin, muhtemelen ekran kartı slotunun hemen altında olan bir jumper vardır, normalde 3 tırnaktır ve jumper ile 2 tırnağı kapalıdır, yapmanız gereken bios pilini çıkarıp jumperi çıkarıp açık olan jumper kapanacak şekilde takmanız ve sonrasında elektrik vermenizdir, sonrasında 10 saniye sonra bilgisayarın tüm elektrik bağlantılarını çekip 10 saniye bekledikten sonra jumperi eski haline getirip ram ve işlemciyi kontrol ederek monte ettikten sonra çalıştırmak olacaktır. Büyük ihtimal sorun çözülecektir.

LACRIMAS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
osahin arkadaşında dediği gibi büyük ihtimal bios reset istiyordur 15 yıllık bilgisayar tamir deneyimimde o tür çok sorun gördüm ve herkes board değiştir felan der bunlar para tuzağı önce bios resetlemeye git nasıl diye soracak olursan anakart üzerinde bir pil vardır hemen yanında küçük bir jumper olur yanındada yazar clear cmos diye baktın olmadı ram çıkar tak oda olmazsa psu dan yani power supply den gelen anakarta takılan büyük çoklu kablo varya onu çıkar tak ekran gelecektir onboard ekran kartların bozulma ihtimali çok düşüktür. başarılar eğer söylediklerimden anlayamazsan burdan ilet ben sana resimli olarak anlatacağım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5