İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir div içerisinde tanımladığım divi en alta alma sorunu !

nukeremo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar ,

Genel de bu tarz sorunu her zaman farklı yollar bularak çözüyorum fakat en azından kafamdaki soru işratlerini gidermek ve benim gibi takıntı yapmış insanlarında faydalanması için açtım bu konuyu. Sorum şu ;

Bir div tanımlıyorum :
<div style="width: 500px; height: 500px; background: #ccc; margin: 0 auto;">

</div>

Daha sonra da tanımlamış olduğum divin içerisine başka bir div ekliyorum :
<div style="width: 500px; height: 500px; background: #ccc; margin: 0 auto;">
<div style="width: 500px; height: 200px; background: blue; margin: 0 auto;"></div>
</div>

İçerisine koymuş olduğum divin en alta konumlanmasını istiyorum fakat bir türlü bunu beceremedim 'Başka yöntemler kullanıyorum' : table yapıyorum veya en alt da çıkmasını istediğim divi ana divden sonra tanımlayıp margin-top:-(değer); girerek yapıyorum.

- "Peki bu sorunu çözmek için neler yaptın ?"

position:absolute veya diğer değerleri kullandım ve bottom:0%; dedim fakat böyle yaptığım zaman içerisine yerleştirdiğim ana divden çıkıp footer gibi sayfanın en altına yapışıyor.

Umarım derdimi en iyi şekilde anlatabilmişimdir. Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

mstfgr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba Arkadaşım,
bu sorunu bir kere cevaplayacağım ve nasıl olduğunu anlatacağım.
bundan sonra hiçbir daha bu sorunu yaşamayacaksın :)

öncelikle kodunun nasıl olması gerektiğini söyleyeyim sonra anlatayım ki ne yaptığımızı anlamış ol
Kod:
<div style="width: 500px; height: 500px; background: #ccc; margin: 0 auto; position:relative">
<div style="width: 500px; height: 200px; background: blue; margin: 0 auto; position:absolute; bottom:0px"></div>
</div>
Kodlarını yukardaki gibi düzenlersen sorun hallolacaktır.
şimdi gelelim nasıl olduguna.

position ile konumlandırma işlemi çoğu zaman karmaşık gelebilir.
nerde relative nerde absolute nerde fixed kullanacagını karıştırabilirsin.

senin burda yapman gereken absolute ile konumlandırma yapmak.
ama onun için relative de kullanman gerekir.

dış divinde pozition tanımlamadan iç divde absolute tanımlandırırsan , absolute ile tanımladıgın iç div , dış divi umursamaz. sıfıra sıfır noktasına gider.
eger bottom verirsen sol alta gider. yani dış divle alakasız yerleşir.

eger dış divin içinde olsun istiyorsan dış dive pozition:relative tanımlaman gerekir. bunu tanımlayarak, absolute tanımlı iç dive, dış divi baz alarak konumlan demiş olursun.

Umarım anlatabilmişimdir. sorun olursa burdan yazabilirsin konuyu takip edeceğim.

nukeremo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Soruma daha iyi cevap verilemezdi gerçek den eline sağlık... zamanını ayırıp yardım ettiğin için gerçek den çok teşekkür ederim

Kolay gelsin...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5