İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir insanının yıkıldığı an.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Çok dramatik bir başlık oldu arkadaşlar ilk önce onun için özür dilemek isterim ama başka bir kelime içinde bulunduğum durumu anlatamaz sanırım.

2 Yaşında PR4 bir domainim ve bu domain üzerinde aktif full seo bir site vardı, yaklaşık olarak 6-7 aydır online dı. Sitede joomla kullanmıştım fakat eski sürüm olduğu için pek hoşuma gitmiyordu ve bende tasarım dahil bütün herşeyi değiştirerek yeni bir site oluşturdum. Buraya kadar herşey güzeldi, sitenin indexini kontrol edeyim dedim ve işte o esnada başımdan kaynar sular döküldü ve onca uğraşıp didindiğim site baktımki sandbox yemiş. Nasıl oldu bir türlü anlam veremiyorum çok güzel sitelerde linkim vardı içerik kendimizin yaptığı e-kartlardan vs oluşuyordu ve bir anda güm. Şimdi ne yapayım ne edeyim bir türlü bilmiyorum. Domain adı çok güzel onu silip yeni bir domain ile başlamak istemiyorum, iyice çıkmaza girdim açıkçası. Yerimde siz olsaydınız ne gibi bir yol izlerdiniz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende tasarım dahil bütün herşeyi değiştirerek yeni bir site oluşturdum.... baktımki sandbox yemiş.

Zaten bir sitenin herşeyi değişirse Google'a göre o artık tanınmayan(kimliği meçhul), başka bir site olur ve sandbox'a girmesi oldukça muhtemeldir, hatalı yapılan title değişimleri bile buna sebep olurken toptan değişen bir site için normal.

Yeni sayfalar indexlenip site oturduğunda bir süre sonra büyük ihtimalle çıkar.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Zaten bir sitenin herşeyi değişirse Google'a göre o artık tanınmayan(kimliği meçhul), başka bir site olur ve sandbox'a girmesi oldukça muhtemeldir, hatalı yapılan title değişimleri bile buna sebep olurken toptan değişen bir site için normal.

Yeni sayfalar indexlenip site oturduğunda bir süre sonra büyük ihtimalle çıkar.

Evet ona katılıyorum, ama sandobx olayı ben tasarımı değiştirdiğim saniyedemi gerçekleşir buna anlam veremiyorum. Yeni siteyi attıktan sonra index kontrolü yaptım ve o anda gördüm, yani saniyelik bir olay.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Senin adına üzüldüm ama sandbox olayının uzun süreceğini sanmam... Fazla endişelenme bence.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bende forum sitemi fazla editliyordum infoyu sildi ve bi ara da sandbox a girdi ancak çok çabuk çıktı sandboxtan. Sırf onun infosunu geri getirebilmek için yapmadığım birşey kalmadı. ilk info:siteadresi.com diye aradığımda karşımda sonuç göremeyince aynı şoku bende yaşadım. Bir de ilk sitem olduğu için manevi olarakta insan yıkılıyor. İnşallah çok yakın zamanda sandboxtan çıkarsın dostum.. ;)

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
metin ağırlıklı olmayan site tasarımlarını değiştirmek bu tepkiye yol açabiliyor. ama bence şuan birşey yapma. yaptığın değişiklik üzerinden bir zaman geçmesini bekle. eski tasarıma dönmek fayda getirir mi bilmiyorum ama benzer bir durumu ben de yaşadım ve yeni tasarımı google a tercih ettim :) google da düzeldi bir süre sonra.

kişisel fikrim taviz verme yani. ama yine de bir araştır. bu başıma geleli baya olmuştu. şuan ne önerilir bilmiyorum.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
1. acaba bu google daki bi dalgalanma olabilir mi ?
2. sand box mı ban mı ? sand box ta index silinmediği aramalarda geriye düşüldüğü tartışıldı.
3. Ban sa site temiz se google la irtibata geçilebilir - sand box ise - tekrarlanan sözcükler - spam olmasa da spam benzeri keyword ler temizlendikten sonra - kaliteli back link ler almaya başlanabilir.

Benimde bu şekilde sitem var yani sistemi yenilemek istediğim - hazır bilinen bir CMS ye (wp yada joomla) geçmek istediğim bir site. Ama çekindiğim için SEO linkleri bile eski linkleri de koruyarak yaptım. Keywordleri eskilerde olduğu gibi bırakıp yeni SEO lu linklerde istediğim tarza çevirdim ve hala sistemi kendi SCRiptim üzerinde tutmaya devam ediyorum.
Siteyi yenilerken iyi düşünmeli ve bence mantıklısı yenilemek yerine - varsa site.com net org basşka alan adı alıp orada yeni temiz siteyi uygulamalı.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
sarget hangi kelimedesin bilmem ama her sitenin sandbox u okadar uzun süreli olmaz sen içerik eklemeye devam et ama arada metinde gir.

PieRLuGi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gerçekten üzüldüm, sendbox'un derdini fazla fazla yaşayan biri olarak çok çok geçmiş olsun.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Sarget in mevzusu tasarim degistirmesinden ziyade, tasarim degistirdigi esnada siteyi htaccess ile sifrelemis olmasi.

Site hizli sekilde index aliyordu ve indexlenmemis ama indexlenmeye devam eden bir durumu vardi. Sanirim indexlenmek icin programlanan bir cok sayfaya tasarim degistirdigi sure icinde google erisemediginden gecici bir sandbox durumu soz konusu oldu.

dusunsenize siz yazilimci olsaniz ve yazdiginiz bot okumak istedigi binlerce sayfaya erismek istediginde password korumasi karsina ciktiginda botun ne yapmasini isterdiniz?

Tabiki sistem kaynaklarini gereksiz yere harcamamak adina hedef siteyi programlanmis gorevlerden silerdiniz ve artik sifreli bir yapi oldugu icin birdaha botun erismesini istemezdiniz.

Bunlar sadece benim yorumlarim tabi, google in arkaplanda nasil bir yapiya sahip oldugunu bilmek zor.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Sarget kardeşim üzülme ve Loi kardeşimin dediklerini dinle derim...
Seni bir web sitesi yıkarmı yahu . :)

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Evet bu sabah loi ile bu konu üzerine konuştuk biraz, durumu daha detaylı olarak anlattım ona, yukarda httaccess olayını belirtmemiştim. Bu siteye 6-7 ay boyunca hiç durmadan kastım, sadece link yönünden değil 1000 üzerinde makale bir çoğu gazetelerden taratılarak oluşturulmuştu, yüzlerce photoshop ile şarkı nakaratlarından yapılmış e-kart, her konunun kendine özel meta tag ayarları + onlarca kaliteli pr4-5-6 sitelerden link ve neticesinde günlük 60-70 gibi komik bir ziyaretçi göndermesi zoruma gitti. Onun restine karşılık bende tasarım ile bir rest çektim ve httacces şifreleme yaptım, tabi onun elindeki kağıtlar daha kaliteli olunca olan bize oldu. Sevgili loi sabahki konuşmamızda bunu düşünmeden nasıl böyle birşey yaptın diye sormuştu o sırada muhabbet kaynadı yanıt verememiştim şimdi cevabını vermek istiyorum, o kadar zaman boyunca uğraşıpta bir sonuç alamayınca bu tür şeyleri insanın gözü maalesef görmüyor.

Sevgili visitistanbul dostum böle şeyler elbetteki bizi yıkmaz, lakin çok kötü bir zamanda denk geldi, Gerek iş, gerek aile gerekse özel yaşamın çalkantılı olduğu bir dönemde böle sorunlarla karşılaşmak insanı derinden derine iyice yıpratıyor, geçen sene bu zamanlarda kilo problemi için doktora gidiyordum akupunktur tedavisi görüp 20 kilo vermiştim şimdi bu sıkıntılar yüzünden bir bir o kiloları almaya başladım. Neyse başınızı ağrıttım arkadaşlar kusuruma bakmayın, yorumlar için tekrar teşekkürler.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Evet bu sabah loi ile bu konu üzerine konuştuk biraz, durumu daha detaylı olarak anlattım ona, yukarda httaccess olayını belirtmemiştim. Bu siteye 6-7 ay boyunca hiç durmadan kastım, sadece link yönünden değil 1000 üzerinde makale bir çoğu gazetelerden taratılarak oluşturulmuştu, yüzlerce photoshop ile şarkı nakaratlarından yapılmış e-kart, her konunun kendine özel meta tag ayarları + onlarca kaliteli pr4-5-6 sitelerden link ve neticesinde günlük 60-70 gibi komik bir ziyaretçi göndermesi zoruma gitti. Onun restine karşılık bende tasarım ile bir rest çektim ve httacces şifreleme yaptım, tabi onun elindeki kağıtlar daha kaliteli olunca olan bize oldu. Sevgili loi sabahki konuşmamızda bunu düşünmeden nasıl böyle birşey yaptın diye sormuştu o sırada muhabbet kaynadı yanıt verememiştim şimdi cevabını vermek istiyorum, o kadar zaman boyunca uğraşıpta bir sonuç alamayınca bu tür şeyleri insanın gözü maalesef görmüyor.

Sevgili visitistanbul dostum böle şeyler elbetteki bizi yıkmaz, lakin çok kötü bir zamanda denk geldi, Gerek iş, gerek aile gerekse özel yaşamın çalkantılı olduğu bir dönemde böle sorunlarla karşılaşmak insanı derinden derine iyice yıpratıyor, geçen sene bu zamanlarda kilo problemi için doktora gidiyordum akupunktur tedavisi görüp 20 kilo vermiştim şimdi bu sıkıntılar yüzünden bir bir o kiloları almaya başladım. Neyse başınızı ağrıttım arkadaşlar kusuruma bakmayın, yorumlar için tekrar teşekkürler.

Allah cc yolunu açık etsin Yar ve Yardımcın olsun kardeşim ...

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Geçmiş olsun @SargeT. Benzer bir durum benim arkadşaın joomla sitesinde de olmuştu. Site 5k hit alırken ve 15k indexi varken sef kurmuştu.

- 1 hafta sonra hitler birden düştü.
- Hafif hafif link almasına rağmen 1 ay sonra bile eski indexler hala yenilenmemişti. Hatta bir aramada alt alta sefsiz sayfa ile sefli sayfa ikiside ayrı sayfaymış gibi çıkıyordu.
- 1.5 ay kadar sonra indexler tamamen yenilenmişti ama google yeni bir site gibi sıfırdan başlattı ve 2 ay kadar sonra durumun düzelmeyeceğinden emin olduğumuzda sefi kaldırıp eski haline getirdi. Şuan hala hitler yerlerde.

Ama sonradan farkettik ki arkadaşın özgün konuları aynen birkaç blogda kopyalanıp kullanılmış. Tam da indexler yenilendiği zamanlar duble content de gelince yeni indexlerle sandboxa girmiş olabilir diye düşünüyoruz.

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
yapmayın allah aşkına başlığı görünce ya bir yakınını kaybetti yada ciddi birşey oldu zannettim..

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
@relax

artio joomsef te filan bir seçenek var. redirect old url diye. onu kullansaydı ?option=com_ vs.vs. türü non-sef linkler seflilere yönlendirilecekti ve google bu yöntemde eski urllerin yerine yenilerini görüyor. aramalarda yeni urller geliyor.. bunu deneseymiş

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
aynısı bana da oldu ama eskisinden daha iyi yerlere geldim ;) çıkar yani inşallah

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi