Bir kişi en fazla 15 SIM kart alabilecek!

Kriptex

1
İyinet Üyesi
Katılım
12 Aralık 2011
Mesajlar
1,054
Reaction score
1
Konum
Sakarya
20111221075135_simkart.jpg


Son günlerde giderek tırmanan telefonla dolandırıcılık olayları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nu harekete geçirdi.

Kurulun aldığı karara göre, bir kişi 3 operatörden en fazla 45 faturasız hat alabilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun aldığı kararların ardından sabit telefon, GSM ve internet faturalarında yeni bir çağ başlıyor. Kurulun aldığı kararlara göre, bir kişinin alabileceği faturasız hat sayısı 3 operatörden en fazla 45 olacak. Bir kişi bir operatörden ömrü boyunca en fazla 15 hat alabilecek. Sınırlamadaki amaç, GSM abonelerinin kimlik ve iletişim bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasının engellenmesi. Alınan kararla dolandırıcılık olaylarının tamamen bitmesi mümkün olmasa da büyük oranda azalması bekleniyor. Yabancı uyruklu vatandaşların ise yeni düzenlemeyle en fazla 3 hat alabileceği öğrenildi.

Karar metninde, "Kişilerin bilgisi veya kimlik bilgilerinin rızası olmaksızın kullanılması suretiyle adlarına çok sayıda ön ödemeli bireysel hat açılması, söz konusu hatların suç amaçlı kullanılması, suçun gerçek failinin tespitini imkansız hale getirebilmekte ve kamu güvenliğini ilgilendiren olaylarda ilgili iddiaların incelenmesini ve soruşturulmasını olanaksız kılabilmektedir" ifadeleri yer alırken, yetkili bir bayiden aynı kişi adına bir ay içerisinde en fazla 4 faturasız hat açılabiliyor.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst