İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir Osmanlı Hikayesi

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı’nı geziyormuş.

Avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar.

Bir ara gözü kekliklere ilişir padişah’ın.
Bir grup kekliğin üzerindeki varakta,
“Tane işi satış fiyatı 1 altın” yazıyor. Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı; 300 altın. Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılır.
“Hayırdır” der satıcıya, “Bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?”
Satıcı, “Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor”
diyor.” Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar” diye ekliyor.
“Satın alıyorum” diyor Padişah, “Al sana 300 altın…”
Parayı veriyor; hemen oracıkta kekliğin kafasını kesiyor.
Adam şaşırıp, “Ne yaptınız, en maharetli kekliğin kafasını koparttınız, yazık değil mi” diye dövünürken;
Padişah gürlüyor: “Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er veya geç budur……

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Cem Sultan'ın sürgünü de mi aynı nedenden dolayı olmuştur acaba, efsanedir bu.

rydens

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
güzel bir hikaye verdiği mesaj çok anlamlı ellerine sağlık

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
anlamı ne, hiç bir şey çıkartamadım, öldürmek iyi bir şeymi yani , bumu anlatılıyor , pöh.

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu hikayeden birşey anlamadınız mı gerçekten?

bir örnekle anlatmaya çalışayım,

mesela ben bir şirkette çalışıyorum,önüme tonlarca iş getiriyorlar fakat bende yapmıyorum veya yapamıyorum.
ve şirket sahibi şirketin geleceği ve itibarı için beni işten çıkartıyor.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
bu hikayeden birşey anlamadınız mı gerçekten?

bir örnekle anlatmaya çalışayım,

mesela ben bir şirkette çalışıyorum,önüme tonlarca iş getiriyorlar fakat bende yapmıyorum veya yapamıyorum.
ve şirket sahibi şirketin geleceği ve itibarı için beni işten çıkartıyor.

Yanlış izah etmişsin

konuyu özetleyen cümle "Padişah gürlüyor: “Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er veya geç budur……"

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5