İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir Pc Neden Durup Duruken Resetlenir

GrafikMedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir pc durup dururken neden resetlenir?

önce özelliklerini yaziyim makinanın

p4 2,4
512 ddr ram
80 gb hdd
128 mb geforce ekran kartı
gigabyte anakart

Makina hiç olmadık zamanlarda resetleniyor tüm çalışmalarım bi anda gidiyor. aylardır çıldırmak üzereyim artık
kaç defa format attım olmadı.
içindeki en ufak toz parçacağına kadar temizledim olmadı
ram dendir dedim.Başka ram aldım taktım gene olmadı.

sıcaktan falan olabilirmi çok kullanıyorum ve antalyada yaşıyorum.
Başına gelen yada uzman yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler...

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında butun parçalardan olabilir ekrankartı işlemci ram hatta cdrom hatve hatta ide kablosundan usbe taktıgın bişeyden yani anlıyacagın butun parçaları deiştirip tek tek deniyeceksin yada uraşmak istemiyosan gideceksin bi bilgsayrcıya diecek sin 20 ytl e hallederler

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bütün İşletim sistemlerinin gelişmiş raporlama sistemleri vardır, XP'ninde var.
Kullandığınız işletim sistemi XP ise neden resetlendiğini öğrenmen mümkün olabilir;

Bilgisayarıma sağ tıkla > Yönet -> Olay Görüntüleyicisi;

Bu bölümde 3 seçenek daha var ve muhtemelen sizin bakmanız gereken yer Sistem.

Kırmızı ile vurgulanmış satırlara bakın ve resetlendiği saatleri tahminen kontrol edin. Mutlaka neden resetlendiğini gösteren satırlar göreceksiniz.

Anlamakta zorluk çekerseniz buraya paste edin beraber bakalım. :)

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bir olasılık,

İşlemcinin üzerindeki fan çalışmadığı için yada az çalıştığı için işlemcin ısınıoyordur ana kartında makinaya reset atıyordur yanmasın diye...

Kasayı aç bak bakalım minik ortadaki fan dönüyor mu

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yalnız voltajın ani gidip gelmesinden de olabilir...

Bu arada benim makinelerimin birindede şöyle bir sorun var. Win xp yüklenmiyor, yüklenirken bilgisayar takılıyor, 98 rahatça yükleniyor.

ben ya ram dendir ya da harddisktendir diye düşünüyorum ama büyük ihtimal hardiskten olduğuna kanaat getirdim...

(bu arada servise gitti makinanızda arıza yok dediler)

GrafikMedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Bütün İşletim sistemlerinin gelişmiş raporlama sistemleri vardır, XP'ninde var.
Kullandığınız işletim sistemi XP ise neden resetlendiğini öğrenmen mümkün olabilir;

Bilgisayarıma sağ tıkla > Yönet -> Olay Görüntüleyicisi;

Bu bölümde 3 seçenek daha var ve muhtemelen sizin bakmanız gereken yer Sistem.

Kırmızı ile vurgulanmış satırlara bakın ve resetlendiği saatleri tahminen kontrol edin. Mutlaka neden resetlendiğini gösteren satırlar göreceksiniz.

Anlamakta zorluk çekerseniz buraya paste edin beraber bakalım. :)

Saol ilgin için
dediğini yaptım resetlendikten sonra baktım dediğin yere verdiği hata bu ;

Hata kodu 100000d1, parameter1 03760000, parameter2 000000ff, parameter3 00000000, parameter4 81803698.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Tür: Hata
Kaynak: System Error
Kategori: (102)
Olay: 1003
User: Yok

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
GrafikMedya' Alıntı:
Saol ilgin için
dediğini yaptım resetlendikten sonra baktım dediğin yere verdiği hata bu ;

Hata kodu 100000d1, parameter1 03760000, parameter2 000000ff, parameter3 00000000, parameter4 81803698.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Tür: Hata
Kaynak: System Error
Kategori: (102)
Olay: 1003
User: Yok
Ram bloklarınızdan birinde sorun olabilir. O noktayı okumaya çalıştığı anda makinayı resetler. Ram leri söküp, sağlam bir şekilde tekrar takmayı dene. Olmazsa 2 ram varsa herbirini ayrı ayrı takarak test edebilirsin.

Mack

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
genelde belli süre sonra kapanıyorsa anakartdan oluyor.Bi arkadaşımın başına gelmişdi kartı değişti sorunu kalmadı.

Yada ide kablolarına bak kenardan kırık felan olursa yine aynı sorunu veriyor

A

Airborne

Misafir
Benim ayni sorun oluyordu. Ama ben rendering yaparken resetleniyordu. Cooler i degistirdim sorun ortadan kalkti. Sende ilk önce cooler i degistir sonra Ram i

GrafikMedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben tek ram kullanıyorum arkadaşlar.
Ve eskisini verdim yeni ram aldım, hata devam ediyor sorun ramden değil yani.
Ama İde kablosundan olma ihtimali yüksek onu denememiştim en kısa zamanda başka ide takıcam.

Airborne
Cooler nedir ?

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence direk ramden demek doğru olmaz butun parçaları deniyeceksin sağlammı deilmi diye ek donanımın yoksa deniyemessin bilgisayarı bilgisayarcıya götür yapsınlar

K

Kayıtsız Üye

Misafir
ya arada bu bilisayar donuyor ve 100000d1 hata kodu veriyor arkadaslar mouse işlemiyor.bilgisyarınız ciddi bir sorundan kurtuldu diyor ve aynı hata kodunu veriyor

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir pc durup dururken neden resetlenir?

önce özelliklerini yaziyim makinanın

p4 2,4
512 ddr ram
80 gb hdd
128 mb geforce ekran kartı
gigabyte anakart

Makina hiç olmadık zamanlarda resetleniyor tüm çalışmalarım bi anda gidiyor. aylardır çıldırmak üzereyim artık
kaç defa format attım olmadı.
içindeki en ufak toz parçacağına kadar temizledim olmadı
ram dendir dedim.Başka ram aldım taktım gene olmadı.

sıcaktan falan olabilirmi çok kullanıyorum ve antalyada yaşıyorum.
Başına gelen yada uzman yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler...

Öncelikle Başlangıç ve kurtarma ayarlarından hata oluştuğunda otomatik yeniden başlat seçeneğinin işaretini kaldırmakla başlayabilirsin.

Bilgisayarım>özellikler>gelişmiş>başlangıç ve kurtarma>ayarlar>sistem hatası>3 seçenek :)

Daha sonra Elektrik tesisatının topraklı olduğundan emin olmalısın.. topraksız tesisattan güç alıyorsan bu tür sorunlar yaşayabilirsin. Bende benzer sorunlardan dolayı sorun yaşıyorum benimkisi elektirik kesilmiş gibi komple sistem kapanıyor sorun topraklı hat kullanmamamdan kaynaklanıyor. ilk söylediğim şey muhtemelen sorununu çözücektir kolaygelsin.

c2wueR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam buradan tam bir şey söylemek yanlış olur..

Bilgisayarını tanıdık bir bilgisayarcıya götür..Olur olmadık her bilgisayarcıya götürme..

Benimde başıma çok şeyler geldi..Fakat internetten hiç kimse çözemedi ;)

hakimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar PC durup duurken kapanıyorsa işlemci tam oturmamış veya işlemcinin fan yapıştırıcısı zarar görmüştür. işlemciyi çıkartıp tekrar takın aradaki yapıştırıcı tabaka zarar görmüşse yenisi ile değiş sorunun çözülecektir.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
genelde belli süre sonra kapanıyorsa anakartdan oluyor.Bi arkadaşımın başına gelmişdi kartı değişti sorunu kalmadı.

Yada ide kablolarına bak kenardan kırık felan olursa yine aynı sorunu veriyor

Gercekten bu konu hakkinda bilgi sahibi degilseniz lutfen insanlarin kafasini karistiracak mesajlar gondermeyiniz.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ben tek ram kullanıyorum arkadaşlar.
Ve eskisini verdim yeni ram aldım, hata devam ediyor sorun ramden değil yani.
Ama İde kablosundan olma ihtimali yüksek onu denememiştim en kısa zamanda başka ide takıcam.

Airborne
Cooler nedir ?

Cooler, sogutucu demek, fan olarakda kullanilir.

Msn adresinizi pm ile gonderin uzak masaustu ile sistem raporlarina bakalim. Mumkunse anakartin ve ekran kartinin yakindan cekilmis fotograflarini gosterin. Anakart uzerinde islemci cevresinde ve ekran karti uzerinde bulunan kondansatorler sistiginde veya aktiginda(sari sivi, zamanla pas rengine doner) bu tip restart etmeler meydana gelebilir.

aydingebze

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makineyi biraz kas işlemciye yüklen sonra biostan bi baq baqim kac derecede işlemci onu söle bana bi sonuc verim sana ;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5