İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bitmiş bir proje için fikirleriniz.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Bu kategoriye ilk mesajım olması nedeniyle öncelikle bir merhaba diyeyim.

Sizlerden fikrinizi almak istediğim bir konu var. 2007 yılında bir ortakla beraber oturduk ve bir müzik arama motoru yazmaya karar verdik. Aklımızdaki fikir, interneti crawl edip MP3 arayacak bir crawler bulduğu adresleri bir veritabanına atacak ve daha sonra arka tarafta çalışan servisler crawl edilen MP3'ün info bilgilerinin bulunduğu header ve footer bilgilerini alıp veritabanını biraz daha süsleyip openlyric'den lyric bilgisini de koyup amazondan album kapaklarını download edip kullanıcıya arama imkanı sunacak bir şeydi. Skreemr'ı bileniniz varsa onunla aynı zamanlarda ortaya çıkan ve ondan çok daha gelişmiş bir sistem özetle.

Nitekim 3 aylık yoğun çalışma sonucunda ben arka tarafını yazarken ortak önyüzü tamamladı ve bu sistemi bitirdik ve açtık. 2 ayda hitimiz 5K full yabancı hit civarlarına kadar yükseldi. Sistem tam seo'lu, full ajax ve o zamanların gözdesi web2.0 için tasarlandı. Gel gelelim ortakla aramız açıldı ve projeyi 3-4 ay sonra rafa kaldırmak zorunda kaldık. Elimin altında 3-4 aylık emeğim hala boş boş bekliyor. Sizden almak istediğim fikir ise şudur;

Bu projeyi başka bir isimle tasarımını değiştirerek yaşatmalı mıyım? Ekte daha iyi fikir sahibi olmanız için yaşarken bulunan resimleri bulunmaktadır. Görünüşten ziyade arka tarafın işlevini değerlendirirseniz sevinirim.

Not : Crawler saatte 10.000 civarı MP3 bulup indexleyebilmektedir.

http://img233.imageshack.us/img233/4084/httplocalhostbelleandse.jpg
http://i38.tinypic.com/2vxhxci.jpg

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Sonuçta bu işte sizinde emeğiniz var, boşa gitmemesini istemek en doğal hakkınız.

Ortak olduğunuz kişiye danışıp ondan izin almak ve aynen devam ettirmek olabileceği gibi Ortağınızın yaptıklarının aynısını yapmadan ve geliştirerek tekrar piyasaya sürmekte bence bir sakınca olmamalı.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Sonuçta bu işte sizinde emeğiniz var, boşa gitmemesini istemek en doğal hakkınız.

Ortak olduğunuz kişiye danışıp ondan izin almak ve aynen devam ettirmek olabileceği gibi Ortağınızın yaptıklarının aynısını yapmadan ve geliştirerek tekrar piyasaya sürmekte bence bir sakınca olmamalı.

Aslında danışacak pek bir şey yok. Domainin onun üzerine olması karşılığında kaynak kodlar bende olacak şekilde bir anlaşmamız vardı. Ortaklık bozulunca proje boşta kaldı. Kaynak kod olmadan sitenin açık kalması diye bir durum da söz konusu olamazdı.

Sanırım görüşler canlanması yönünde. Sistemi daha kullanılabilir ve pratik kılmak adına herhangi bir öneriniz var mı peki arkadaşlar?

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sistem güzel ama işin yasal kısmıda iyi araştırılmalı,bu sistemin tasarımı nasıl olursa olsun jenerik bir domain alman durumunda çok kısa sürede yayılır.Jenerik domainden kastım mp3down,downmp3 gibi.Bunları sadece örnek verdim,domain boş mu dolu mu bilmiyorum.İngilizce jenerik olsun ancak Türklerin aklında kalabilecek kelimelerden oluşsun demek istedim.

Çalışan bir mp3 sitesinin bile 10 K hite 3 ay gibi kısa bir sürede ulaştığını düşünürsek,biraz reklam yaparsan siten 50 K hite kısa sürede ulaşır.Ancak o hite ve reklam gelirine kavuşunca müyap vb. telif hakçılar peşini bırakır mı bilemem...

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bu iş yasal değil.
Biraz hit kazandırıp, kazançlı hale getirip, özgün script değerini de katıp iyi bir fiyata satabilirsin.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Türkçe kullanılmayacaksa problem olur mu?

Napster'de Türk şarkıları var mı? Müyap birşey yapabiliyor mu?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Aslına bakarsanız projenin hedef kitlesi tamamen Türkiye dışı hit. Hatta Türkiye'de duyurmak ve bir Türk'ün yaptığının bilinmesini bile istemiyorum. Altyapı olarak alışılagelmiş sıradan bir mp3 scriptinden daha fazlası çünkü. Yaptığı iş sunucularda bırakılmış arşiv mp3'lerini indexlemek basitçe. Ancak yabancı makamlardan böyle bir engelleme söz konusu mu onu bilmiyorum ve hiç duymadım. En azından http://www.skreemr.com/ bu işi problemsizce yapıyor gibi görünüyor ve oldukça popüler oldu son zamanlarda.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5