İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Blog Yazarak Para Kazanmak – Doğrudan Yöntemler

Blow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Blog yazarak para kazanmak için 2 tür yol vardır. Bunlar doğrudan para kazanma yöntemleri ve dolaylı yollardan para kazanma yöntemleridir.
Blog yazarak para kazanmak isteyen herkes doğrudan yöntemlerin yanında dolaylı yöntemleri de kullanarak para kazanma eğilimindedir.

Ben bu yazıda blog yazarak para kazanmanın doğrudan yöntemlerinden bahsedeceğim. Bu serinin bir sonra ki yazısında ise dolaylı yolları keşfedeceksiniz. Aşağıdaki yazı vesilesi ile internetten ve blog yazarak para kazanmayı sağlayan bir kaç program ve site ile tanışacaksınız.

Blogcular İçin Doğrudan Gelir Ve Kazanç Yöntemleri

1- Reklam

Genellikle blogcuların en çok tercih ettiği para kazanma yöntemlerinden birisidir. Bir blog birden çok reklam seçeneği ile çalışabilir ve sürekli farklı reklam yöntemleri deneyebilir. Blog sitesinde reklam yayınlamanın birden çok yolu vardır. İşte bunlardan bazıları;
*İçeriksel reklamcılık - Yurt dışında içeriksel reklam ağları ülkemize göre çok gelişmiş durumdadır. Birden çok seçenek mevcuttur. Ancak yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de içeriksel reklam ağının lideri google adsense reklam ağıdır. Bu tarz programlar sitenizin konusu ile alakalı reklamları yayınlamak için içeriğinizi tarar ve uygun reklamları sitenizde yayınlar. Bu sistemin kullanımı genellikle çok basittir ve sadece sitenize bir kod eklemeniz gerekir. Ödeme sisteminin temeli ”tıklama başı” ( bu sistem TBM veya tıklama başı maliyet olarak adlandırılır) ödeme sistemi üzerinedir. Bu sistemde başarılı olmak için belirli bir konuda yani, niş bir konuda yayın yapan bir site sahibi olmak önemlidir. Genel bir konuya sahip siteler yani tüm konular hakkında karışık bilgiler, içerikler sunan blogların bu sistemi tercih etmeleri çok iyi değildir.
*Gösterim bazlı reklamlar - Gösterim tabanlı reklam ağları, reklamı yayınlayan her kişi için küçük bir ücret öder. Bu sistemin ödediği paralar programdan programa farklılık gösterir ve yüzde birlik bir orandır. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan bu sistem ülkemizde tam olarak gelişmemiştir. Gösterim bazlı reklamlardan para kazanmak için site trafiği çok yüksek olmak zorundadır. Yüksek ziyaretçi kitlesine sahip değilseniz bu sistemden para kazanmanız pek olası değildir. Bu şekilde bir sistem ile para kazanmak isterseniz Softreklam ve Hızlıreklam gibi güvenilir sistemlere dahil olabilirsiniz.

2- Sponsor

Gelişen teknoloji sayesinde blog yazan bir sürü kişi var. Ancak sadece çok küçük bir yüzdesi var olan reklam yöntemlerinden farklı olarak kendi reklam verenlerini bulmayı başarmıştır. Yukarıda bahsettiğim reklam sistemlerinden, reklam veren şirketleri bulma olasılığınız çok yüksek, en azından otomatik olarak bir kod yardımıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. İlerleyen zamanlar da blog siteniz büyüyüp geliştikten ve belirli bir düzeyde ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra özel fiyatlarla blogunuzda reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.
Büyük blog ağları reklam verenleri bulabilir. Bu tarz büyük bloglar genellikle reklam ajansları ile ortak çalışır. Kendini bu işe adamış daha küçük bloglarda vardır. Bu tarz reklam verenleri bulmak için niş konular bulmak yada sadece belli konuda yayın yapan siteleri bulup anlaşma yoluna gitmek gerekir. İlgili kelimeler ile Google’da arama yaparak bu tarz siteleri bulmak mümkün. Reklam veren site/kişi bulduktan sonra, banner reklamlar, metin bağlantıları, butonlar, haber bültenleri gibi çeşitli şekillerde reklam yayınlayarak hatta bireysel olarak öneride bulunarak bile kazanç sağlayabilirsiniz. Bireysel olarak öneride bulunmak genellikle tavsiye yazıları ile olur. Bu şekilde reklam yaparken okuyucularınıza şeffaf olmanızı tavsiye ederim.

3- Ortaklık Programları

Blog yazarak para kazanmak isteyen kişilere benim ilk tavsiyem ortaklık programlarına kayıt olmalıdır. Bu sistem benim favorimdir. Neredeyse bütün bloglarımı bu sisteme entegre ederek ciddi paralar kazanıyorum.
Bu sistemde bir kişi yada kurumun ürün veya hizmetini satarak para kazanırsınız. Her satıştan sonra daha önceden belirlenen komisyon miktarını kazanmaya hak kazanırsınız. İngilizce blog yazıyorsanız amazon ortaklık programı en yaygın olarak kullanılandır On binlerce ürüne ortak olabilir para kazanabilirsiniz. Bir çok farklı şirketin ortaklık programı vardır.Size tavsiye edeceğim diğer ortaklık programı ise clickbank sitesinin affiliate ağıdır. Clickbank sistemi hakkında buradan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Avantajlarını ise buradan öğrenebilirsiniz.
Affiliate programları blog yazarak para kazanmak isteyen herkes doğru stratejiler ile hareket ederek bir bütün olarak ortaklık programlarını bloglarına dahil etmeyi başarırsa ciddi kazançlı bir iştir. Reklam yayınlamaktan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

4- Blog Satışı

Blog satma fikri hemen her blog yazan kişinin aklının bir köşesinde olan bir seçenektir. İyi bir getirisi olmasına rağmen çok fazla gerçekleşen ve sık olan bir şey değildir. Blog yazmaya başlarken böyle bir beklenti içerisinde olmanız başarılı olmanızın önünde ki en büyük engel olacaktır. Bunun yerine oluşturacağınız blog için iyi bir plan yaparak gelişimini sağlamak ve sağlam bir okuyucu kitlesi oluşturmak ana hedefiniz olmalıdır. Bunu gerçekleştirebilirseniz eğer, yazdığınız blogu satmaya karar verdiğinizde ciddi alıcılar bulabilir ve ciddi paralara satabilirsiniz.

5- Bağış

Daha önce buna benzer bir kaç girişim bizim ülkemizde de denenmişti. Ancak başarılı oldu mu derseniz hiç bir fikrim yok. Buda aslında başarılı olamadığı anlamına geliyor. Okuyuculardan para istemek için, hayati önem taşıyan sağlam ve sadık bir okuyucu kitleniz olması gerekmektedir. Yurt dışında bir kaç örneği dışında çok fazla tercih edilen bir gelir yöntemi değil. Olan okuyucularınızda sizi terk edebilir. Bu riski göze alırsanız deneyebilirsiniz.Benim tavsiyem uzak durmanız.

6- Mal Üretmek

Bazı basın yayın organlarının denediği bir para kazanma yöntemi olan, isimlerinin yada logolarının hatta sloganlarının bulunduğu, t-shirt’ler kupalar, etiketler vs üretip satma işlemini bloglarınız içinde uygulayabilirsiniz.
Bu seçenekler dahada çoğaltılabilir. Blog yazarak para kazanmanın doğrudan yöntemleri içerisinde size en uygun olanını seçip, para kazanmayı deneyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda blog yazarak para kazanmanın dolaylı yollarına bakacağız.

Kaynak: www.extrapara.org

Blow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aynen dostum ya ufak bir hata sonucu her şeyimi kaybettim oysa ki o kadar çok özgün yazım vardı ki :) sağlık olsun bugünden itibaren tekrar başlıyorum hayırlısı olur inş bu kez :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Aynen dostum ya ufak bir hata sonucu her şeyimi kaybettim oysa ki o kadar çok özgün yazım vardı ki :) sağlık olsun bugünden itibaren tekrar başlıyorum hayırlısı olur inş bu kez :)

Geçmiş olsun. Bing biraz daha geç siliyor önbelleğinden kurtarabildiğinizi kurtarın.

cblog

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
argebeyin.blogspot.com arkadaşlar bu site para kazanma yollarından biri anlatılmış

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5