İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bodoslama Bilisim Sirketi

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bugün iş planı yazmaya çalışan bir arkadaşa da yardım ederken ülkemizden insan manzaraları ve yanlış stratejiler üzerinde de durduk. Beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan bazı felaket senaryolarını düşününce en az birisini blogumda ortaya koymak istedim. Belki birilerinin işine yarar. Bazı adımların aralarına kendimce parantezler açıp DOĞRU diye ifadeler koydum. Bazılarına da YORUMSUZ diye ifade koydum. Bariz yanlış olan şeyleri ise ifade etme gereği duymadım.

Atılgan genç girişimci kişimiz, gazetede okuduğu haberlerden bilişim sektörünün son derece karlı bir sektör olduğunu öğrenir ve bu alanda çalışmaya karar verir. Aslında bilişim teknolojileri konusundaki bilgisi acar bir bilgisayar kullanıcısı olmakla sınırlıdır. En çok satan sayısal kameraları bilir mesela. Ancak teknik işlere de girebileceğini düşünür.

* ilk iş olarak iyi bir muhasebeci bulur (DOĞRU) ve onunla güzel bir şirket adı düşünür. Örnek olarak iyi tanınan bir firmanın adını alır. Takip eden sözcükler farklı gittiği için Ticaret Sicil Memurluğu fazla itiraz etmez. Tabelasında ve kartvizitinde kullanacağı ilk sözcük aynı olsa ne olur (YORUMSUZ) değil mi?
* Arkasından şirketini kuracağı güzel bir ofis aramaya başlar. Şehrin çok nitelikli bir yerinde bir ofis bulur. Ofisin kirası cebindeki parayı iki ayda tüketecektir ama olsun hemen tutar (YORUMSUZ). Şirketi bu ofiste açar.
* İlk bir iki hafta içinde tabela, kartvizitler ile uğraşır. Çok havalı bir web sitesi yapar. Adını duyduğu bazı şirketlerin web sitelerinde gördüğü ifadeleri aynen kopyalar (YORUMSUZ). Aslında o sitelerde yazan ve kendi sitesine koyduğu bazı ifadelerin ne demek olduğunu fazla bilmiyordur ama olsun müşteri çekeceğinden emindir.
* Sonra hasbelkader gelen ilk müşteri ile muhatap olurken görür ki, müşteri vereceği hizmeti veren kişilerin Bilgisayar Mühendisi olmasını istemektedir. Ancak kendisinin bırakın Bilgisayar Mühendisliği, teknik bir eğitimi dahi yoktur. Bu durumda hemen kendisine bazı sıfatlar uydurmak zorunda kalır. Sermaye sahibi yatırımcı olmak ve Bilgisayar Mühendisi istihdam etmek olanağı yoktur çünkü sermayesini ofis kirası ile yemiş bitirmiştir.
* Kendisine iş gelmeyince, bari ihalelere gireyim der. Bu sefer de iş bitirme belgesi sorunu ortaya çıkar. İş bitirme belgesi istenmeyen işler çok küçük işlerdir ve genelde çok da karlı gözükmemektedir. Ama iş bitirme belgesi edinebilmek adına bu işlerden bir kaç tane alır (YORUMSUZ).
* İlk alınan işlerde teknik sorunlar çıkar. Sorunları hızlıca gidermek adına danışmanlar bulur (YORUMSUZ). Ancak bulduğu danışmanların bilgi düzeylerini ölçemediği için bir konuda iyi olan danışmanı başka konuda kullanma hatasına düşer. Bu da işlerin maliyetini yükseltir durur. Zaten pek karlı olmayan işlerden zarar eder.
* Bir miktar yatırım yapmak gerekli anlaşılan diyerek bankadan kredi çeker. Tabii şirketinin mizanındaki finansal değerler çok iyi olmadığı için sınırlı miktarda ve yüksek faizli kredi alabilir (YORUMSUZ).
* Elindeki kredinin bir miktarını daha harcayarak iş bitirme belgesini alır. Ancak bu arada çalıştırdığı kişiler ve danışmanlar ile anlaşamaz ve kavga eder. Elemanları da gidince şirketinde yine kendisi kalır.
* Eleman nasıl olsa bulunur, çok nitelikli olmayan elemanları danışmanlarla destekleyerek maliyerleri optimize edebiliyoruz diye düşünür ve tabelaya yatırım yapmaya karar verir. Gider parası neyse verir ve uluslar arası bir şirketin ürünlerini satma hakkını alır (YORUMSUZ). Bu hakka sahip yerli firma sayısı bini geçeli çok olmuştur ama önemsemez. Bu arada tabela, kart vizit, web sitesi, broşür, ne varsa baştan yapılır ki uluslar arası firmanın logosu kendi logosundan çok gözüksün.
* Şİrketin ilk yılı dolmaya yakın, kayda değmeyen bir iki ihale almış ve ite kaka teslim etmiş, zararda, bankaya kredi taksiti ödeyen ancak tabelasında altın rengi bir yabancı firma logosu kendi logosunun iki katı büyüklüğünde bir şirketi olan atılgan girişimcimizin telefonu çalar. Adını aldığı firmanın avukatı firmasının adını değiştirmesi konusunda kibarca bir öneri getirmektedir. Muhasebecisine danışır ve şirket adını değiştirmek için gereken işlemlerin de masraf çıkartacağını öğrenerek oflamaya başlar.

Bizim arkadaş iş planı yapmanın önemini zaten biliyordu. Bu ve benzeri senaryolar üzerinden geçince, bilişim sektörüne özel başka bir çok şeyi de görmesi gerektiğini anladı ve dersini çalışmak üzere evine döndü. Umarım bu girdi sayesinde girşimci hamuruna sahip genç arkadaşlardan ders çıkaran başkaları da olur.

Not: Yazi Bora Güngören tarafindan kaleme alinmistir. Hosuma gittigi icin paylasmak istedim.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
"İsim hakları nedir bilmiyor, kurucağı şirketin alt yapısı hakkında hiçbir fikri yok, mali düzenleme ve reklam konusunda zayıf vs."

Bu tarz birinin muhasabecinin yolunu bulması bile mucize gibi geliyor bana. Ya parası çok onunda zaten 2 aylık kirada bittiği belirtilmiş, yada aklı kısa :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bu tamamen felaket senaryosu yazabilmek için kasılmış bir yazı. .Olması gerekenden hatta olanlardan aşırı derecede saptırılmış. Acar bilgisayarcının başına ne iş açalım diye saatlerce düşünülerek ortaya çıkan bir yazı. Bence boşa zaman harcamış yazan arkadaş :) Çünkü alakasız birbirinden anlamsız saptamalar var.

Cebindeki parayala 2 aylık kira ödeyebilecek durumda olan biri 1 yıl sonunda isim tescilinden yakayı ele veriyorsa 1 yıl dayanmış ve 10 aylık parayı bir şekilde çıkarmış. Kaldı ki çalıştırdıgı elemanlarının hepsiyle birden kavga ederek tek başına kalması çok ütopik. Yeni kurulan şirkete bankanın uyguladığı özel hiç bir şey yok zaten. Şirketin belli bir süre devamını getirmesi lazımki puanı yükselsin. Açar açmaz kredi olmuyo öyle. Birde tabi hem cebinde paran yok hem şirketin yeni, bu durumda sana banka uluslararası bir markanın distribütörlüğünü alabilecek parayı vermez zaten ;)

Ne biliyim çok saçma geldi bana, birbirinden kopuk maddeler var :D

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında bir bakıma doğru dediklerine bende katılıyorum fakat,

ister işinin uzmanı olsun,ister bu işte para var diye bodoslama giren olsun ilk defa şirket açan herkes bu yollardan geçer,olumsuzlukların üstesinden gelemeyince iflas eder,tekrar kurar tekrar iflas eder.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
aslında bir bakıma doğru dediklerine bende katılıyorum fakat,

ister işinin uzmanı olsun,ister bu işte para var diye bodoslama giren olsun ilk defa şirket açan herkes bu yollardan geçer,olumsuzlukların üstesinden gelemeyince iflas eder,tekrar kurar tekrar iflas eder.

Ne alakası var yahu. Kaç tane şirket kurdunda biliyosun ? Bende son işimden ayrılır ayrılmaz bodoslama ltd kurdum. Yukarıdakilerin zerresini bile yaşamadım. Bilmeden etmeden gora filmindeki gibi element çıkartmayın ortaya. Yukarıdakiler olumsuzluk değil denyoluk. Adamın biri ütopik hayallerle bir şeyler yazmaya çalışmış adınada iş planı demiş ama eline yüzüne bulaştırmış...Hiç alakası olmayan kocaman bir saçmalık. Makale yazar gibi insanlara saçma sapan bilgiler aşılamayın. Bak grafix bile inanıyor böyle bir durum olacağına!

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
venomum iyi demiş. Ben bu işe girdiğimde Türkiye'de Internet yoktu desem yeridir. Hatta dünyada bile yeterince kaynak yoktu. Help dosyası okuyarak, deneyerek programcı olduk. Bu aşamalara benzer aşamalardan herkes geçebilir. 4. kurumsal yılımdayım ben de bunların bazılarından geçtim. Ayrıca her yazı makale olmuyor. Bir iş yapılacaksa, ister şirket olsun ister limon sat, adil ol, agresif çalış, öğrenmeye istekli ol yeter. Kimse önünde duramaz.

Konu dışı: Bu arada venom sana neden sempati duyduğumu çözemedim ama pek bir tatlı göründün. Avatarındaki resimden, Türkçe kullanımına dikkatinden dolayı herhalde hehe. (kurdun da - Ben de - "dahi" anlamına gelen de ayrı yazılır :p)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ne alakası var yahu. Kaç tane şirket kurdunda biliyosun ? Bende son işimden ayrılır ayrılmaz bodoslama ltd kurdum. Yukarıdakilerin zerresini bile yaşamadım. Bilmeden etmeden gora filmindeki gibi element çıkartmayın ortaya. Yukarıdakiler olumsuzluk değil denyoluk. Adamın biri ütopik hayallerle bir şeyler yazmaya çalışmış adınada iş planı demiş ama eline yüzüne bulaştırmış...Hiç alakası olmayan kocaman bir saçmalık. Makale yazar gibi insanlara saçma sapan bilgiler aşılamayın. Bak grafix bile inanıyor böyle bir durum olacağına!

Yok ya vardır böyleleri ülkemde inanırım ama komik bir yazı olmuş köyden indim şehre filmi gibi:D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Konu dışı: Bu arada venom sana neden sempati duyduğumu çözemedim ama pek bir tatlı göründün. Avatarındaki resimden, Türkçe kullanımına dikkatinden dolayı herhalde hehe. (kurdun da - Ben de - "dahi" anlamına gelen de ayrı yazılır :p)

evet tatlıyımdır teşekkürler :D şu son cümleyi anlamadım :)

Yok ya vardır böyleleri ülkemde inanırım ama komik bir yazı olmuş köyden indim şehre filmi gibi:D

hehe :) evet aslında...salaklık bir yarışsa kesinlikle banko derim ;)

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yazidan alinti;

"...Beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan bazı felaket senaryolarını düşününce en az birisini blogumda ortaya koymak istedim..."

Bildigim yada anladigim kadariyla akademik bir makale yada yasanmis bir olayin aktarimi degil. Dolayisi ile makale degil, yazi olarak aktardim. Turkiyeye internet geldikten sonra birseyler ogrendigimiz icin, makale yazacak bilgimiz olmadigi icin nette buldugumuz yazilari paylasiyoruz ;) Yazidaki gorusler cok uc noktalarda da olsa, her kosede (ve internette) "KoSTaRiKaLi KArDEsHLeR WeB SeRViCeS(*) web tasarimi / hosting / domain / network / pc servis / anket / cep telefonuna mp3 / web programlama / irc servir / masaustu programlama / linux " benzeri yazilar asilmis firmalari gorunce bende tebessum uyandiran bir yaziydi. "Bu isler boyle yuruyor" yargisi icermeyen, sektore yari mizah yari gercekci bir bakis olarak degerlendirilirse eglenceli bir yazi olarak sonlandirilir. ;)

* Sirket ismi tamamen uydurmadir. Gercekle alakasi yoktur.

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

ulen sizle de bir makara yapamıyoruz :p

dipnot : kurdum,açtım,battım(bu makara değil,gerçek).

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Türkiye ortalamasını bilmiyorum ama Amerika ve diğer girişimci ülkelerde kurulan yeni girişimlerden %75'i ilk sene geçmeden batıyor. Kaldı ki bu ülkelerin eğitim seviyesi bizimkiyle aynı klasmanda değil. Türkiye'de böyle şeyler yaşandı dense inanmamazlık etmem. Özellikle bizdeki bütün planlamalar para bazlı yapılmakta. 3 işçi çalıştırsam, günde 2 elma yesem, kiraya şu kadar versem, gelen paradan çıkar onu, kar ettim mantığı ile. Halbuki bir işte başarılı olmak için gerekli faktörler arasında para en alt sıralarda gelir. Hele de mesele IT ise.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5