İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Borsa Hakkında Bazı Sorular

Accompany

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar Affınıza sığınarak burada bi konu açtım doğru yer mi bilemedim. Borsa hakkında bazı öğrenmek istediklerim var. yardımcı olursanız sevinirim.

Soru 1: Döviz kurlarına baktığımızda diyelimki alış 1000 ise satış 950 olarak gözüküyor. Fakat imkb deki hisselere bakınca alış 2,20 satış 2,30 gibi gözüküyo. Buradaki mantık nedir?

Soru 2: Şimdi ben herhangi bir şirketin hissesine girdim diyelim. Gün içerisinde bu hisse düşüyo çıkıyo falan. 2,20 iken 2,40 olarak seansı kapattığını farzedersek ben gün içinde o kazancı elde etmiş mi oluyorum. Buradaki kar mantığı nasıl oluşuyor.

Soru 3: İstediğim hisseyi istediğim an alıp satabiliyor muyum. Yani bunun süreci nasıl işliyor. Diyelimki gün içerisinde kar elde ettiğimi düşünüp hemen satmak istediğimde satılıyormu?

Soru 4: Okuduğum yazılarda işte endekse bağlı olarak gibi ya da imkb günü şu puandan kapadı gibi terimler geçiyor. İmkb puanı ya da endeksi takip etmenin önemi nedir. Tabiki önemlidir hisselerle alakalı ama şunun için sordum. İmkb puanı düşükte olsa çıkan hisseler olabiliyor. Ya da endeksin düşük olması bazı hisseleri etkilemiyor. Bu puan ve rakamlar tamamen genel bakış açısı mı oluyor?

Soru 5: Bazı şirketlerin grafiklerine bakayım dedim ancak bazı grafikler çok karmaşık geldi. Grafik yorumlamayla ilgili doküman ya da bilgi veren siteler var mı?

Soru 6: Hisse senedinin tahtası kapandı dendiğinde geçici olarak paran rehin mi duruyor yoksa tamamen kaybedildi mi oluyor. Tekrar borsaya girme durumu olmuyo mu olursa ne olur.

Soru 7: Mesala garanti bankasına bakıyorum çok fazla hissesi var ve çok işlem görüyo aynı zamanda sürekli artış içinde. Ama yatırım yapanların çoğunda garantiyi duymuyorum. Getirisi çok mu az oluyor anlamadım o kısmıda.

Soru 8: Diyelimki hisse senedimizi aldık fakat düşüşe geçtiğini gördük. Bu durumda en mantıklısı hemen elden çıkarmak mı yoksa çıkacağını düşünüp beklemek mi?

Soru 9: Bir hisseye talebin fazla olması kötü mü. Yani kazanç paylaşımından düşük pay mı elde etmek oluyor.

Soru 10: Borsaya yeni başlayanlar için dikkat edilmesi ve kesinlikle bilinmesi gereken noktalar nelerdir?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi