İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

BOŞ kayıtlar ekleniyor

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
kendiliğindenmidir yoksa kasten birimi yapıyor bilmiyorum ama ACCESS veritabanına boş kayıtlar ekleniyor.

FORMLARDA boşluk varsa HATA ver seklinde kodu da ekledim Herkes icin cookie atıyorum yorum basına ama sorun hala devam ediyor. RS.addnew olayı na bişiler ekleyerek bunu cozmem mumkunmudur ? yada bu neden olabilir.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Soruyu tam olarak anlayamadım Fakat
eğer if girilenalan <> "" Then
hatamesaji = 1
end if
gibi kontol den geçiriyorsan Ve bu kontolün sonucunda gelen tüm dataları boş olmadan almıyorsan DB ye yazarken bir sorunun olmalı die düşünüyorum.
küçük bir tavsiye yazdırmadan önce Response.write ile datalarını ekrana döktür ve DB ye yazmadan son halini gör
yok bunların hepsi tamam ise DB'ye yazarken mutlaka bir hata yapıyor olmalısın. Aksi halde arada bir sorun yok ise datalar DB ye yazılmış olmalıdır.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Boşluk varsa hata ver olan kod nedir paylaşır mısın? Belki onda sorun vardır.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
KODLAR aşağıdaki gibi :

Kod:
	<% Set rsCOMMENT = Server.Createobject("ADODB.Recordset")
	rsCOMMENT.Open "SELECT * from COMMENT",BAG,1,3 %>

<% if request.cookies("COMMENT") = "" and rsCOMMENT("COMMENT_YAZAN") <> "" and rsCOMMENT("COMMENT_EMAIL") <> "" then

rsCOMMENT.addNew
	rsCOMMENT("COMMENT_YAZAN") = request.form("comment_yazan")
	rsCOMMENT("COMMENT_EMAIL") = request.form("comment_email")
	rsCOMMENT("COMMENT_IP") = request.form("comment_ip")
	rsCOMMENT("COMMENT_DURUM") = "0"
	rsCOMMENT("COMMENT_GOSTER") = "0"
	rsCOMMENT("COMMENT_TARIH") = date()
	rsCOMMENT.Update
	response.cookies("COMMENT") = request.form("comment_yazan")
	response.cookies("COMMENT").Expires = dateadd("d",1,now)
	rsCOMMENT.Close()
	rsCOMMENT = Nothing %>

<p>Yorumunuz alındı teşekkür ederiz.</p>

<% else %>

<p>Yorum limitini aştınız veya Formda eksiklikler var.</p>

<% end if %>

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

bu şekilde direk formdan alıp kayıt olarak girmek yerine
if request.form("comment_email")<>"" and request.form("comment_yazan")<>"" ... then
rsCOMMENT.addNew
rsCOMMENT("COMMENT_DURUM") = "0"
rsCOMMENT("COMMENT_GOSTER") = "0"
rsCOMMENT("COMMENT_TARIH") = date()
rsCOMMENT.Update
end if

böyle yapmalısın.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet bunu unutmuşum ama bu yapılmazsa bolbol boşluk kaydeder database.Ben pek kullanmıyordum eskiden ama çok önemli gerçekten.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ya açıkçası artık o kadar dalmısım ki request.form("comment_yazan")<>"" koyucam yerde rsCOMMENT("COMMENT_YAZAN")<>"" demişim :D sayfamada bunu yazmısım aynen forumada ... yanlıs seyi DOLU BOŞ diye kontro lediomusum meger.

Ayrıca set rsCOMMENT = nothing yerinede rsCOMMENT = nothing demişim :)

Off offf sanırım daha dikkatli yapmam gerekicek kodlamaları... Cevaplar icin tesekkurler.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
acces mdb nize sürekli boş kayıt girilmesini ve aynı kayıtı 2. defa girilmesini engellemek için mdb dbnizi access programıyla açın. açar açmaz çıkan ekranda hangi isimde tablonuz varsa üzerine sağ tıklayıp deisgn view e tıklayın açılan pencerede engellemeyi yapmak istediğiniz kısmı seçin aşağısında bir takım ayar yerleri çıkıcak.. burda indexed kısmını Yes (no duplicates) i seçip tamam deyin.

Önemli not : bunu başarılı şekilde yapmanız için mevcut kayıtlarınız içinde benzer olan aynı kayıtlar bulunmamalıdır.Aksi durumda hata verip ayarlamaz.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
acces mdb nize sürekli boş kayıt girilmesini ve aynı kayıtı 2. defa girilmesini engellemek için mdb dbnizi access programıyla açın. açar açmaz çıkan ekranda hangi isimde tablonuz varsa üzerine sağ tıklayıp deisgn view e tıklayın açılan pencerede engellemeyi yapmak istediğiniz kısmı seçin aşağısında bir takım ayar yerleri çıkıcak.. burda indexed kısmını Yes (no duplicates) i seçip tamam deyin.

Bunu biliyorum ama dediğim olayda bunu kullanamam. Yorum kısmında 2 kişide GUZEL yazdı diyelim :) duplicate ten dolayı almayacak.

Yada aynı kişinin email kısmı NICK kısmı bunlarda aynı olabilir. Boş kaydı engellemek icin bi ayar olsaydı daha guzel olurdu. Ayrıca FORMLAR bos sa YENI KAYIT EKLEME dememe ragmen bos kayıtlar geliyordu bende yorum olayını iptal ettim :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi