Botnet Nedir ? Kısaca Özetleyelim!

Kaan

0
Yasakli Uye
Katılım
16 Mart 2013
Mesajlar
278
Reaction score
0
Konum
Word Wide İnteractive
Merhabalar,

Değerli Iyinet kullanıcıları;

Sürekli internet üzerinde okuduğunuz bot/net kavramı ve bot/net terimi geçtiğinde hep kötü şeyler aklınıza geliyor.

Çünkü cümlede geçen hali "bot/net" saldırısıdır. hekerların yazmış olduğu trojan veya bot/net saldırısını düzenleyecek programlar hekerlar veya lamerlar tarafından kurbanların bilgisayarlarına dağıtılır.

Botlar yani otomatik komutların uygulanacağı programlar bilgisayarlar'da gittikçe çoğaltılır. Burada hedef çok kişiye bu programı yaymaktır. Ne kadar fazla bilgisayara yayılırsa hedeflenen saldırı O kadar büyüyecektir.

Daha sonra saldıran kişi bir IP adresi veya web sitesine saldırı için komutu verir.

Basit bir örnek vermek gerekirse düşünün'ki Iyinet sitesine aynı anda 10.000.000 sayfanın çağrıldığını ve sunucunun durumunu ve buna cevap veremeyişini göz önünde bulundurarak mantıklı çözümler kurunuz.

Burada'ki saldırı amacı değişkenlik gösterebiliyor, rakip firmaların saldırısı, ego tatmini ve benzeri bir çok düşünce kapasitesine musait.

Bir sürü sebep aranabilir bu yapılanların ardında. Eskiden bot/net saldırıları ile sunucunun diskine kadar zarar vermek mümkündü. Şimdi bu saldırılar teknoloji geliştikçe daha az zararla kurtarılabilmektedir.

Hatta piyasada hosting veya sunucu hizmeti veren firmalarda gelişen bir kavramda bot/net korumalı hosting satışı oldu.

Bu saldırıları belirli bir ölçüde koruyabileceğini söyleyen firmalar, bunu bir pazarlama stratejisi olarakta kullanıyorlar.

Bu saldırılar ile hiç bir zaman karşılaşmamanızı temenni ediyorum.

İyinet Yönetimi.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst