İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bozuk cd lerinizi atmayın

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İzmit teki ‘Yürüyüş Yolu' boyunca sıralanan asırlık çınar ağaçlarına sürüler halinde konan ve sürekli yoldan geçenlerin üzerlerine pisledikleri için zor durumda bırakan kargalardan kurtulmak için bu kez dallara kullanılmayan eski CD'ler bağlandı. Kargaların, geceleri projektörle aydınlatılacak olan CD'lerden yansıyacak ışıktan korkup onlara zarar vermeden kaçması planlandı.

Her gün binlerce kişinin geçtiği, kentin kalbi sayılan ‘Yürüyüş Yolu' boyunca 500 kadar asırlık çınar ağacı sıralanıyor. Her biri Anıtlar Yüksek Kurulu'na kayıtlı olan ve dalı bile izinsiz kesilemeyen bu çınar ağaçları, kente ayrı güzellik katmasının yanı sıra akşamları da binlerce kargaya ev sahipliği yapıyor. Kentin simgesi haline gelen çınar ağaçları ile Yürüyüş Yolu, kargaların sürekli pislemesi nedeniyle özellikle hava kararmaya başladıktan sonra yürünemez hale geliyor. Binlerce karga sürekli olarak altından geçenleri zor durumda bırakırken elbise, otomobil ve banklar pisleniyor. Belediye ekipleri her sabah erkenden yolu ve bu güzergahtaki bankları yıkamak zorunda kalıyor.

Merkezdeki Saraybahçe Belediyesi, bu soruna çözüm bulmak için yarışmalar düzenlendi. Yurt dışından, kartal, atmaca ve şahin gibi yırtıcı kuş sesi çıkartan cihazlar getirti. Ancak, bu cihazların çıkardığı ses insanların kulaklarını tırmalayıp onları rahatsız etmesine rağmen, kargalar aldırış bile etmedi.
Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Veybi Yenice, daha önce Elazığ'da da aynı sorunla karşılaşıldığını ve ‘CD yöntemi' ile kargaları uzaklaştırdıklarını öğrendiğini belirterek, şöyle dedi: “Şimdilik deneme olarak birkaç ağaca 50- 70 arasında CD'li misina ile bağladık. Rüzgarda sürekli dönen CD'ler kargaların geliş saati olan hava kararmaya yakın projektörle aydınlatılacak. Eğer deneme başarılı olursa tüm ağaçlara CD bağlanacak.”

LiveImages%5CFoto%20Haber%5CCD'den%20korkuluk%5CA02134847.jpg

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
çok kötü bi görüntü bence... modernlikten uzak bir kuş kovma yöntemi

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bencede cok antika bir yontem.
Benim onerim, insanlari rahatsiz etmeyecek ancak kargalari rahatsiz edecek frekansda ses yayarak bunun onune gecilebilir herhalde.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Şahsen ben bu cdleri gören insanlarında ordan kaçmasından korkuyorum. Çok amatörce bir yöntem seçilmiş. daha iyi bir yöntem mutlaka vardır. Neden o yöntem seçilmedi acaba ?

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Oha ya. Bende geçen haberlerde gördüm cd takıcaklarmış diyolardı. Bende yırtıcı kuş seslerinin olduğu sesler olan cd çalıcaklar sanmıştım. Bunlar basbaya cd'leri dallara takmışlar :D

Kargalara gelince çok geçtiğim bir güzergah orası. Akşam hava kararmaya başlayınca şehrin bütün kargaları çınar ağaçlarına toplanıp toplu pisleme merasimi yapıyorlar. Bi görseniz yağmur yağıyor sanki....

webrlis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Havaalanları ve yakınlarınlarında kuş sürülerini uzaklaştırmak için insanların duyamadığı frekanslarda ses verilir.
bu ağaçların çevresinede benzer şeyler yapsalarmışya
çok saçma bişey olmuş böyle.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5