İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bu Türkche İle Nereye? Diline Sahip Çık!

Erdinç Turan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Az önce blogum için yazdığım öznel bir yazı. Sizlerle de paylaşmak istedim:

Gününün çoğunu internetteki forum ve bloglarda geçiren biri olarak hergün onlarca hatta yüzlerce katille tanışıyorum. Belki katil diye nitelendirdiğim bu insanlar gerçekten bir insan ya da canlı öldürmemiştir ama her biri gerçek bir Türkçe katiliydi. Bunlar daha çok 1990 ve sonrası doğumlu gençlerin oluşturduğu, daha kişiliği oturmadığından sağdan soldan kişiliğine birşeyler katmak için didinen ve bunu ”Emo” adı verilen gereksiz bir akımla sağladığına inanan kesimdi. Emo deyince aklınıza sadece saçını uzatan, maşa ile tel tel dikip giyimi ile ”ben de buradayım!” demeye çalışan gençler gelmesin. Emolaşma artık dilimizde de fazlasıyla mevcut. Çocuğun ”cocuq”, çatlağın ”chatlax” olduğu, evetin ”yeah” , Türkçe’nin ”Turkche” olduğu bir ülkede ”gelişiyoruz abi!” diyen adama sadece gülerim ben…

Eskiden Cüneyt abimizden ”Nayır! Nolamaz!” kelimelerini kapmıştık. Bizlere tuhaf ve komik gelen bu kelimeler çoğu zaman sakız olurdu ağzımıza. O dönemin sinemasıyla sınırlı olan ”kelime başına N harfi getirme akımı” bugünlerde yerini ”her kelimenin içinde H harfi kullanma akımı”na bırakmıştı. Dahası insanlar artık bu akımı günlük konuşmaları içerisinde de kullanmaya başlıyordu. 1980 kesim ve öncesi suçu ”MSN ve internete” atar genelde (msn ağzı ile konuşma meselesi var ya) ama sorun teknoloji değildi. Teknoloji kullanmasını bilene sadece sınırsız bilgi kaynağıydı. En basit yolu ile; hepinizin bir facebook hesabı vardır muhakkak, girin bakın bakalım o yüzlerce arkadaşınızın profiline, kaç tanesinin okuğu kitaplar bölümünde bir kitap ya da yazar adı var?

Kişiliği oturmamış gençlerin artması, okur-yazarlığın azalması, krizi fırsata çevirmek isteyen medya ve ünlülerin bu akımı desteklemesi devam ederse ”Nayır! Nolamaz!” ları da mumla arayacağız ilerde. Benden demesi…

Kaynak: http://www.erdincturan.com/?p=901

WebmasterTR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
evet blog güzel fakat kalıcı bağlantıları ayarlarsan daha güzel olur ;) bu arada yazında güzel tabi ANLAYANA ! .:)

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
Güzel yazı :harika:
facede paylaşmak isterim varsa imkan

5DEL1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
kaynak göz alıyor be hocam :D
direk senin siteden paylaşsak arada kaynayanda olmaz:p

WebmasterTR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kaynak belirtildiği sürece paylaşım serbest arkadaşlar :D

Kalıcı bağlantı derken hocam?

http://forum.seoteknikleri.com/wordpress/kalici-baglanti-ayarlari/50/

üstteki linkte konuyu okursan anlarsın kardeşim. bu arada önce ftpden htaccess dosyasının dosya iznini 777 yap sonra üstteki konuda yazılanları yap kalıcı bağlantı için /%postname%.html yapmanı öneririm. kalıcı bağlantılarda alttaki bölümdede kategoriler boşluğuna category etiketler boşluğuna tag yazarsan tam olur bunları yaptıktan sonrada htaccessin dosya iznini eski değerine çevirmeyi unutma. Bunları yapmanın amacı siteni google dostu bir siteye çevirmek bu sayede index ve hit sayında artış olur ;)

Seox

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yazı güzel blog da hoşuma gitti. :) umarım adsense başvurun da olur

Erdinç Turan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://forum.seoteknikleri.com/wordpress/kalici-baglanti-ayarlari/50/

üstteki linkte konuyu okursan anlarsın kardeşim. bu arada önce ftpden htaccess dosyasının dosya iznini 777 yap sonra üstteki konuda yazılanları yap kalıcı bağlantı için /%postname%.html yapmanı öneririm. kalıcı bağlantılarda alttaki bölümdede kategoriler boşluğuna category etiketler boşluğuna tag yazarsan tam olur bunları yaptıktan sonrada htaccessin dosya iznini eski değerine çevirmeyi unutma. Bunları yapmanın amacı siteni google dostu bir siteye çevirmek bu sayede index ve hit sayında artış olur ;)

Hocam dediklerinizi adım adım yaptım ama 2 hata aldım. Birincisi .htaccess dosyası otomatik güncellemiyor. Kendim masaüstüne çıkarıp düzenleyip copy-paste yöntemi ile ekledim kodları ve dizine gönderdim. Bu seferde konulara tıklayınca The requested URL /kerbela-ve-asura-gunu.html was not found on this server. hatası alıyorum :)

Seox

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam dediklerinizi adım adım yaptım ama 2 hata aldım. Birincisi .htaccess dosyası otomatik güncellemiyor. Kendim masaüstüne çıkarıp düzenleyip copy-paste yöntemi ile ekledim kodları ve dizine gönderdim. Bu seferde konulara tıklayınca The requested URL /kerbela-ve-asura-gunu.html was not found on this server. hatası alıyorum :)

ftpden .htaccess dosyasının chmod ayarlarını 777 yap ardından kaydete tıkla.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
... daha kişiliği oturmadığından sağdan soldan kişiliğine birşeyler katmak için didinen

Bu konuya sonuna kadar destek veriyorum ve derdinizi anlıyorum, benim de canım sıkılıyor fakat ilk önce kendimize bakalım; Türkçemiz'i ne kadar iyi biliyoruz? Üstte alıntı yaptığım bölümdeki "birşeyler" sözcüğü o şekilde yazılmaz; "bir şeyler" şeklinde; ayrı yazılır. İçerisinde "şey" kelimesi geçen her ifade ayrı yazılır. Bunu hatırlattıktan sonra şunu söyliyeyim...

Sanırım temel sorun burada Türkçe'yi yüzde yüz imla hatası yapmadan, tüm kurallara uygun bir şekilde yazmak değil de anlaşılır bir şekilde yazmak. Misal, "Oda benimle geldi" şeklinde yazan birisinin hatası, "Oda bh€n!mL€ q€Ld!" şeklinde yazan birinin hatasından daha iyidir. Zira ilkinde "de" ekinin ayrı yazılması gibi basit bir hata yapılmışken, diğerinde sırf farklılık olsun diye neredeyse tüm harfler değiştirilmiş, farklı şekillere getirilmiştir. Bana göre bu konuda dertli olanların birçoğunun asıl yakındığı konu da budur.

Ne yazık ki bu sorun öyle kolay kolay atlatılabilecek bir şey değil, insanlar birbirlerine o kadar çok özeniyorlar ki...

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Eskiden Cüneyt abimizden ”Nayır! Nolamaz!” kelimelerini kapmıştık. Bizlere tuhaf ve komik gelen bu kelimeler çoğu zaman sakız olurdu ağzımıza. O dönemin sinemasıyla sınırlı olan ”kelime başına N harfi getirme akımı” bugünlerde yerini ”her kelimenin içinde H harfi kullanma akımı”na bırakmıştı.
Yazılanları okuyamadım henüz, belki söyleyen vardır ama benden bir not:
O dönemde sinemada kelimelerin başına "n" sesi getirme akımı yoktu var olduğu kabul edilse bile bu isteyerek olmamıştı. O dönemin teknik şartları gereği böyle oluyormuş. Ses kaydıyla alakalı bir durummuş.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5