İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bu URL kısaltma olayı nedir ? neden böyle populer oldu ?

yeniwebmaster

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Arkadaşlar hem uzun zamandır kafama takılıyordu. hemde forumda bi haraket gelir diye bu soruyu buraya yazmaya karar verdim.

şimdi çoğu yerde sitelerin linklerin kısaltılmış versiyonları var. adam kendi sitesini bi forumda vs yayınlıyor ama url kısaltma servislerinden kısalttırıp öyle link ekliyor.

sanırım bu twitter'daki 160 karakter kısıtlaması ile başlayan bir esinti.

Soru 1 = BU Url Kısaltma siteleri nasıl ortaya çıktı ?
soru 2 = URL kısaltma sitelerinin avantajı nedir ?
Soru 3 = site sahipleri bunu niye kullanıyor ?
Soru 4 = haber siteleri gazeteler vs gibi sahiplerinden normal websitelerine kadar bu forumlarda dahil bu url kısaltma sistemini kullananların amacı nedir ?

soru = 5 siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Neden kullandığımı bi örnekle belirtiyim. Mesela arkadaşım sms ile link atarken up uzun linki atmak yerine twitter gibi yerlerde uzun linkler oluşur kısaltıp atabiliyorum yer kalabalığını azaltıyor.

yeniwebmaster

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Neden kullandığımı bi örnekle belirtiyim. Mesela arkadaşım sms ile link atarken up uzun linki atmak yerine twitter gibi yerlerde uzun linkler oluşur kısaltıp atabiliyorum yer kalabalığını azaltıyor.

bu siteleri yapanların kazancı ne oluyor ? sitelerine kimse girmiyor linkleri yaratanlar dışında.

FurkanOymak

0
Onaylı Üye
Reaction score
6
peek bu linkleri ekleyen kullanıcılar para kazanıyor mu ? tıklama başına vs ?
Şimdi örnek olarak BC.VC sitesini baz alalım.
Buraya üye olduktan sonra siz kendi linklerinizi kisaltiyorsunu. Mesela ıyinet.com bunu kısaltma aracıyla kisaltiyorsunuz. Size bc.vc/ahdshjswk gibi rastgele linkler veriyorlar. Sizde bu linkleri millete tıklatiyorsunuz tıklanma başına para kazanıyorsunuz.

yeniwebmaster

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Şimdi örnek olarak BC.VC sitesini baz alalım.
Buraya üye olduktan sonra siz kendi linklerinizi kisaltiyorsunu. Mesela ıyinet.com bunu kısaltma aracıyla kisaltiyorsunuz. Size bc.vc/ahdshjswk gibi rastgele linkler veriyorlar. Sizde bu linkleri millete tıklatiyorsunuz tıklanma başına para kazanıyorsunuz.

eskiden pr olayları vardı.
biz ordain buradan sitemize link alacaz diye uğraşırdık. şimdi bu şekilde sitemiz tek bi siteden link almış oluyor bu site üzerinden link oluşturup başka sitelere yazınca.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5