İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Burs/Öğrenim Kredisi alınabilecek yerler nereler ?

neoorog

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Nasipse bu sene üniversiteye başlayacağım.

Nerelerden burs/öğrenim Kredisi alabilirim ?

Başbakanlık bursu var diye duymuştum, herkes alabiliyor mu ?

Onun haricinde belediyeler burs veriyor.

Başka nerden alabiliriz ?

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Hangi üniversiteye ve hangi bölüme başlayacaksın?
Onlarca vakıf var, burs veren... (Koç, Sabancı, Yaşar vs...)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Geri ödemeli olan bursu büyük ihtimalle alırsın eğer başvurursan bu sene aylık 180 tl'idi, önümüzdeki sene muhtemelen 200 tl olur. Mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlıyorsun.

Başbakanlık bursu için maddi zorluk çektiğini kanıtlaman gerekiyor. Eğer ailende seninle beraber 2 veya üzeri üniversite okuyan kişi varsa, anne ile baba ayrıysa veya anne-baba işsizse vb. durumlarda belgeleriyle beraber başvurursan başbakanlık bursunu alma ihtimalin yüksek fakat garanti değil. Geri ödemesi yok.

Belediyeler genellikle kendi ilinin vatandaşına burs veriyor. Yani, X şehrinde oturup o şehirde bir üniversiteye girersen alma ihtimalin yüksek. Ayrıca, belediye burslarında siyasi durumlarda etkili. İlgili belediyenin siyasi görüşlerine yakın olman gerekiyor veya sağlam bir torpile ihtiyacın oluyor.

Bunlarında dışında, özel şirketlerden burs alabilirsin. Şirketler burs verdikleri zaman bir kısımını devlete verdikleri vergiden geri alıyorlar bu sebeple küçük-büyük birçok şirket burs veriyor. Ayrıntılı olarak araştırman gerek tabii bu şirketleri.

Üniversiteye ilk girdiğim yıllarda sıkı sıkı araştırmıştım bursları, ilk birkaç senede özel burs bulmuştum birkaç tane, hatırladıklarım bu kadar. Umarım gerektiği kadar burs bulabilirsin.

neoorog

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Geri ödemeli bursu almak için nereye başvuruyoruz hocam, % kaç faizle ödüyoruz ?

Benimle beraber okuyan 2 kardeşim var fakat onlar üniversitede değil. Birisi lisede biride ortaokulda.

Sadece babam çalışıyor, annem çalışmıyor. Bu şansımı artırır mı ?

İl dışında okuyacağım için vermezler o zaman belediyeler. Gerçi bu iş biraz siyasete bakar. Tanıdıklar olursa kayıtlı olduğum belediyeden burs alabilirim.

Fazla birşey istemiyorum ben hocam. Aylık 500 lira gibi bir giderim olur diye tahmin ediyorum. Bunun hepsini ailemden istemek yerine yarısını burs/eğitim kredisi ile kapatayım diyorum.

Hem aileme fazla yük olmamış olurum bu durumda. İleride ödeme sorun değil, öderim yeter ki bulayım.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
geri ödemeli olana burs demiyorlar. yanlış anlaşılmasın. onun adı kredi oluyor. ben geri ödemeli olanı yani krediyi alıyorum ve 10.000 TL + Yıllık TEFE oranına göre faizin altına imza attım. KYK sitesi üzerinden başvuru yapacaksın. Kredi 200 TL idi bu sene 220 - 230 civarı olur

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
eğer üniversite sonrası iş bulunmadı mı geri ödemelerde zorlanabilirsiniz.

neoorog

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Kesinlikle haklısın yagmayok o zaman mecburen devreye ailem girecek. :(

Şimdi bir anda 3 çocuk okutarak bana da yüklü miktar ödeyerek kendilerine zora sokmaktansa taksit gibi ödemek daha doğru olmaz mı ?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Araştırdım bu yıl geri ödemeli olanlar 200 tl aylık. Seneye muhtemelen 220 tl civarı olur o halde. Yanlış bilgi vermişim 180 tl değil.

2 kardeş okuyor ve yalnızca baba çalışıyorsa başbakanlık bursu imkanı var bildiğim kadarıyla. Hem geri ödemeliyi hemde başbakanlığı bizim zamanımızda öss tercihlerini verirken aynı formda yapmıştık. Başbakanlık çıkmazsada otomatik olarak geri ödemeli alma listesine giriyorsun ve geri ödemeli çok büyük ihtimalle her öğrenciye çıkıyor. Söylendiği gibi faizi tefe tüfe oranına göre belirleniyor.

Belediyelerde tanıdık varsa şansını dene yinede, şevkini kırmış olmayayım. Ben uğraşmıştım ya siyasal olarak yakın olarak yada tanıdık vasıtasıyla birşeylerin olacağını anlamıştım.

Ve en önemlisini unuttuk, üniversite hayatında başarılar, güzel günler geçirirsin inşallah. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5