İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

C Dersleri 1 – C'ye ilk adım (Compile etmek ve çalıştırmak)

mstft

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İlk olarak derslerin nasıl olacağından ve dersleri takip ettikten sonra neler yapabileceğimizden bahsedeyim.Dersleri örnek kodlar üzerinden satır satır hatta harf harf inceleyerek anlatacağım.Eğer dersleri düzenli takip ederseniz tüm dillerde yazılan kodları rahatça anlayabilir kendi programlarınızı geliştirebilir hale geleceksiniz.

Derse başlamadan önce bilgisayarınıza bir tane derleyici yüklemeniz gerekiyor.
Nedir bu derleyici?
Derleyici(Compiler) bizim yazdığımız kodları makine diline dönüştüren ve bilgisayarın anlamasını sağlayan bir programdır.

Ben işletim sistemi olarak Ubuntu kullanıyorum ve Geany i kullanıyorum kod yazmayı kolaylaştırıyor size de tavsiye ederim yüklemeniz için yapmanız gereken tek şey konsolu açıp
Kod:
sudo apt-get install geany yazmak
Windows kullanıcıları ise Dev C++ : The Dev-C++ Resource Site ı yükleyerek kullanabilirler
Eğer yükleme işlemi başarıyla tamamlandıysa ilk programımızı yazmaya başlayabiliriz.
1-)Derleyicimizi çalıştıralım

2-)File(Dosya) sekmesinden New(Yeni) diyerek veya CTRL + N kombinasyonunu kullanarak yapabiliriz.

Şimdi bu kodun aynısını yazalım.(Eğer kopyala yapıştır yerine kendimiz yazarsak daha faydalı olur ve aklımızda kalmasını sağlar.Kod çok karışık gelebilir ama görünüşe aldanmayın ikinci dersimizde kodu ayrıntılı bi şekilde inceleyeceğiz
PHP:
	#include <stdio.h>
	int main()
	{
	printf("Fuub.net'te C dersleri başladı :) ");
	return 0;
	}
3-)Compile etmeden önce kodumuzu CTRL+S diyerek kaydetmeliyiz.Burda dikkat etmemiz gereken şey dosyamızın uzantısı .c olmalıdır yani dosyaismi.c olarak kaydetmeliyiz yoksa çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz.

4-)Şimdi kodumuzu derleyip çalıştırmanın zamanı geldi.DevC++ kullanıcıları F9 kısayolunu kullanabilir.Geany kullanıcıları ise F9 tuşuna basıp derledikten sonra F5 tuşuna basıp kodu çalıştırabilirler.

Tebrikler ilk programımızı başarıyla yazdık ikinci dersimizde bu yazdığımız kodu detaylı bir şekilde inceleyip programımızı yavaş yavaş büyüteceğiz

riad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
C yi öğrenmeyi çok istiyorum umarım bu dersler sonuna kadar devam eder. bu derslerin devamını bekliyorum hepsini takip edeceğim :)

T

trgy

Misafir
7 adet ders hazır şu an c ile ilgili. php ile ilgili de 7 adet ders hazır. İstenilirse şimdi bile hepsi eklenir ama zamanla eklemek daha doğru olur.

riad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Her gün bir dersin eklenmesi hem aranın kopmaması hemde ders takibi açısından iyi olacaktır

mstft

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu aralar elimde olmayan sebeplerden dolayı bilgisayara fazla oturamıyorum ama tatil bittikten sonra derslerle ilgili bol bol örnekler de koymaya başlayacağım bu sayede dersleri daha çok pekiştirme fırsatımız da olcak.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5