İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cache sisteminizi kendiniz hazirlayin! [PHP]

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Konunun detaylarina baslamadan once webmaster arkadaslara bir kac goudum ve nasihatim olacak. Haddim olmayabilir ancak bunu bir nevi dikkate almaniz hepinizin yararina olacaktir.

Webmaster: Bir script kodlarken, hazirlarken mumkun oldugunca sorgu sayisini kisitli tutun yada bu tarz sistemlerde hava, su kadar degerli olan cache sistemlerini kullanin. Yoksa kendini hazirlayin. Bir kac mantikla yapilmayacak sey yoktur.

Alici: Bir script alirken, dikkat edin, yaptigi sorgu sayisi baslarda farkedilmeyecek kadar az olabilir, ancak yuksek hitlerde sunucunuz dahi dayanamayacak noktaya gelecektir. Ya kilitlenecek yada is yapamaz halde yavaslayacaktir.

Yanlis kodlama, php’nin urettigi hata kodlari, yuksek boyutlarda sorgu sayisi, mysql sorgularindan bahsediyorum, baslarda hitiniz 10-20 kisiyken farkedilmezdir. ancak hitiniz 500-1000 tekil e ciktiginda, anlik olarak gelen her kisi scriptteki hatali kodlari tekrar calistiracaktir, yada cok fazla sorgu varsa her kiside ayri sorgu sayisi ortaya cikacagindan sunucunuz, hostunuz kisa surede susptende olur, yani kapanir.

Buna ornek vermek gerekirse sistemine asina oldugum wordpress i secmek istiyorum: Wordpress sistemini aslinda herkes yuksek hitlerde sistemi kastigi, zorladigi, kilitledigi sekillerde bilirsiniz. Aslinda oyle degildir. Standart wordpress temasinda ana sayfa sorgu sayisi 25 lerde iken, prof. bir magazine temasinda bu sayi 150-200 lere kadar cikar.. bu ornektir, 50 de olur, 100 de. Burada anlik hitiniz 50 ise sunucunuz aninda kilitlenecektir, yada inanilmaz bir yavaslama olacaktir. sebebi ise cok fazla sorgu sayisi ile hem apache ye, hemde apacheden cok mysql programina yuklenmeniz. sonucunda bunu makine kaldiramaz ve kilitlenir. sitenize bir sure ulasilamaz.
Bu kadar uzun bir baslangic yazmamin sebebi, konuyu daha iyi kavrayabilmeniz arkadaslar. Yuksek sorgular hostu oldurur, o olurkende siz bitersiniz.. Bunu dedigim gibi baslarda anlamazsiniz, ama ilerde cok kotu sekilde hissedersiniz..

Yakin zamana kadar bende bu konuda sorgu azaltma calismalari yapiyordum, ancak cache sistemi bu konuda tam aradigim seydi. sitenize giren bir kisi 200 sorgu varsa temada onu calistirir, sonrasinda cache ile sayfa komle cacheye alinir. sonrasinda girenlerin hepsi sorgu calistirmaz, cache edilen HTML dosyasini calistirir. Bu sekilde anlik 50 kisi varsa 50 kiside HTML bir dokuman calistiracaktir, yani mysql ye yuklenmede %85 e varan dususler olacaktir. Bu sitenizin guncelligine gore degisir, cok az guncellenen bir siteniz varsa cache sistemi sizin can damariniz olacaktir.
Yuksek sorgulu temalardan birisi de KuazaHaber temasidir. bunu farkettigimde sorgu azaltma yoluna gittim, bu seferde tema temaliktan cikmak uzereydi, neden cache denemeyeyim diye icimden gecirdim. Hali hazirda cache eklentileri istedigim gibi degildi, sistemi kasmasinin yaninda pekde gozle gorulur bir faydasini farkedemedim ben.
Sonuc olarak 150 ye varan sorgu sayisi cache sistemi sayesinde 11 e dustu. Bu 11 sorguda sitenin en ust kismindakiler, menuler. ondan asagisini cache ile sayfaladigim icin her giren HTML olarak bunu goruyor, ve sorgu yapmiyor sunucumuza..
Tamam kuaza uzatma dediginizi duyar gibiyim, yukarida yazdiklarimi kavradiginizi umid ederek asil konumuz olan sisteminizi cache ile kurtarabileceginiz konuya giriyorum..

CAche sistemine giris ve detaylar icin: http://www.makaleci.com/programlama...sisteminizi-kendiniz-hazirlayin-php-7036.html

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5