İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cam Buton ( web2.0 )

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Web 2.0 Glass Buton günümüzde çoğu web sayfalarının yanısıra e-ticaret sitelerinde ürünlere(iPhone,Pc vb) verilen bir parlama efektidir. Bu makale ile Photoshop programı ile kolayca bu efekti kavrayacak ve kullanacaksınız.

Adım 1

Derste kullanılan sürüm gereği Photoshop CS3 programı açılır.Rounded Rectangle Tool seçilerek Radius değeri 7px yapılır.

Adım 2

Layers bölümünden çizimimizin Layer'i sağ tıklanarak Blending Options sekmesine tıklanır.

Adım 3

Drop Shadow sekmesine tıklanarak Blend Mode Options'u %40, Distance 0 olurken size'de 10 değerini alır.

Adım 4

Inner Shadow kısmına bir tik konur. Opacity değeri %25 ve Size 90 px harici diğer tüm değerler 0 değeri alırken, Angle 120'dir.

Adım 5

Bewel Emboss kısmına bir tik konarak aktif edilir ve;

Structure Alanı Ayarları
Size: Inner Bewel
Technique: Smooth
Depth: 100%

Shading Ayarları
Angle:120
Altitude:30
Highlight Mode: Screen, Opacity 65 %
Shadow Mode: Normal, Opacity 60 % olara düzenleme yapın.

Adım 6:

Gradient Overlay özelliğini aktif edin ve;
Blend Mode: Normal
Opacity:100%
Gradient: 00117a to 4c75fa
Style:Linear
Angel: 90
Scale:100 olarak düzenleyin. Ancak Stroke'ye tik işareti koymayın
Adım 7

Yeni bir layer oluşturun(bizdekinin adı Layer2) bu layer seçili haldeyken butonumuzun layeri(layer1)ne ctrl ile tıklatın. Resimdeki gibi bir hâl alıp seçecek.

Adım 7

Rectangular Marqe Tool seçili iken alt tuşuna basarak bu yeni layerin üstünde çizim yapın. Yaptığınız bu çizim glass efekti içindir ve çizdikten sonra bu yeni layer'i beyaz'a boyayın boyama aracı ile. Biz yarı yarıya keserek yaptık ve aşağıdaki gibi bir görüntü aldık. Bu görüntüden sonra layer 1 yani son yalerin Opacity değerini(görünürlük azalt) 20 yapıyoruz. Siz bu değeri en güzel gözükecek şekilde kodlayınız.

Adım 8

Bu adımda buton'a sağ tıkayıp Blending Options'a tıklıyoruz. Açılan sekmeden en altta bulunan Stroke'yi seçiyoruz ve;
Size:1
Position:Outside
Blend: Normal
Opacity:100
Color:Black yapıyoruz.

Sonuç

butonn.png

Resimli makale anlatımı için buraya tıklayınız.

Ekleme: [...] [...]
yorumu ne acaba?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5