İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CAPTCHA nın sonu mu geldi?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
CAPTCHA yada "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" bilgisayar ile insanı ayırt etmeye yarayan bir test yöntemi.
Bugün pekçok hazır ve online uygulamada kayıt esnasında sorulan resimli güvenlik kodunun ta kendisi.

Önce bilgisayarcıların bir zevkli uğraşı olarak başlayan CAPTCHA çözme merakı günümüzde hemen hemen tüm CAPTCHA ların çözülebilir olduğu bir noktaya erişmiştir. Artık merak amaçlı olmayıp, kar amacı güden bilgisayar korsanları tarafından profesyönel saldırı ve hırsızlık amacı ile kullanılır duruma gelmiştir.

Ticari kurumlar artık insan ile bilgisayar (robot yada bot) girişlerinin ayırt edilemezliği konusunda hemfikir olmuşlardır.

Son zamanlarda ülkemizdeki Biletix firmasının Amerikan versiyonu Ticketmaster ın başına gelen bir olay buna en güzel örnektir. Firmanın satışa sunduğu biletleri biletler satışa çıkar çıkmaz alan botlar daha sonra bu biletelri kara bordasa kar amaçlı satmaktadırlar.

Güvenlik firmaları CAPTCHA nın yerini alabilecek yeni teknolojiler ile şimdiden ilgilenmeye başlamış durumdalar. Eğer bu konuda bir projeniz mevcutsa geleceğin milyoneri olamanız hiçte uzak bir ihtimal değil.

snackers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
CAPTCHA'nın bir çok kez "ocr" moduyla texte dönüştürüldüğünü ve doğrulama kodu yerine botların bu ocr'den çıkardığı texti yazdığını biliyorum,

Human verification artık farklı metodolojilerle olması gerekiyor, örneğin aklıma gelen ses ile olabilir, e-mail ile doğrulama artık sıkıyor bir çok kişiyi ve o siteye üye olmaktan bile vazgeçebiliyor, resim yerine, ses, görüntü olabilir diye düşünüyorum.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
ses uygulamasındaki yegane sorun herkesin o dili aynı derecede konuşamaması.
Örneğin Amerikadaki bir çinli yada vietamlının konuşmasını bir Türk anlayamayabiliyor, evet her ikiside ingilizce konuşuyor...

falsealarm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Captcha'yi ses'e ceviren moduller var, bunlarida bypass etmek captcha'yi bypass etmek kadar kolay. Hatta ses ile bypass daha bile kolay cunki seste gorsel captcha daki gibi araya noise'de katamazsiniz.
Bence cevabi direk goruntu yada sesten kaldirmak ve bypass'i engellemek icin ses uzerinden basit matematik, etc. soru olayina gidilebilir. 1 + 1 ne dir misali. Vista'da ki native text-to-voice'un bu konuda yardimi olacaktir.
Aksan olayinin sorun yaratacagina inanmiyorum. En genel aksan yani American English kullanildigi takdirde ingilizce bilen herkes icin gecerli olacaktir. Bu kadar zamandir bu ulkedeyim Turkun, Vietnamliyi, Vietnamlinin Rusu, etc. anlamadigini gordum ama kimsenin duzgun diksiyonlu Amerikaliya aksanini anlamiyorum dedigini duymadim. Diger dillerdeki sitelerde kendi ulkelerindeki en genel aksan ne ise onu kullanirlar.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
yazıyı okur okumaz şöyle bişi gelişti aklımda doğru yanlış misali anket şeklinde örneğin bir ünlü resmi gösterilir aşağıda resmin kime ait olduğu istenir yanlış cevapta resim ve seçenekler değişir beli bir haktan sonra sistem kendini kilitler.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Amerikalı ev arkadaşım Demi Moore'un kim olduğunu bilmiyor. Evet böyle örnekler de var :))

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
sanal klavye kullanılabilir. Şuan bankaların sitelerinin genelinde var. Hem klavyedeki tuşların yeri random hemde çıkan güvenlik resmi random olur. Tabi çözülemeyecek bir sistem yoktur :)

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Amerikalı ev arkadaşım Demi Moore'un kim olduğunu bilmiyor. Evet böyle örnekler de var :))

Dünyanın merkezini sor bakalım ne cevap verecek :D

Ben bir projede bildiğimiz captcha yerine resimdeki (hayvan,eşya vs.) nesnenin adını soruyorum

Lisans

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
flash captcha'lar var yada gif. bunları kırmak çok zor, heleki flash
php'nin swf modülü var bununla yapılıyor

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi