İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CentOS'ta dosya sayısı limiti

pheas82

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar;
CentOS 5 tabanlı VPS sunucu kullanıyorum. Elimdeki projede 100.000 civarı dosya içeren bir klasör var. Bir klasöre otomatik olarak kayıt yapılmakta. Ancak artık klasöre kaydetmemeye başladı. Herhangi bir hata vermiyor. Ancak artık dosya da kaydetmiyor. Sanırım bir klasör dosya limiti var CentOS'ta. HDD'de bolca yer var. Bu limit nasıl artırılır?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler, saygılar...

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
CentOS'tan kaynaklanan bir sinirlama olacagini zannetmiyorum. Sinirlama varsa eger bu kullandigin dosya sisteminden kaynaklanir (ext2, ext3 vs.) Ama temelde cok yuksek sayida bir limit dahi olsa ayni klasor icerisinde 10binden fazla dosya tutmani onermem. Rakam arttikca dosyalara erisim suren gitgide artacaktir. Bunun nedeni dosya erisimlerinde isletim sistemlerinin full table scan yapmasi. Misal eger bir klasorde 1000bin dosya varsa, herhangi bir dosyaya erismek icin ortalama 50K dosyanin adinin diskten okunmasi gerekiyor. Sonucta bu bir veritabani degil, isim uzerinden indeksleme yok. Eger dosyalari ayni klasore yigmaya devam edersen bir sure sonra artik yazamiyor ya da okuyamiyor izlenimi alabilirsin. Muhtemelen su anda bu sorunla karsi karsiyasin.

En iyisi 100K kadar dosyani alt gruplara bolmen. Eger akilli bir sekilde anahtarlayabiliyorsan 5Kden kucuk gruplara bol. Her grup kendi klasorunde olsun.

pheas82

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Tarif ettiğiniz yöntemi baz alarak sorunu çözdüm. Teşekkürler tekrar...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5