CIA Twitter Takibi

Kriptex

1
İyinet Üyesi
Katılım
12 Aralık 2011
Mesajlar
1,054
Reaction score
1
Konum
Sakarya
displayer.aspxABD’nin istihbarat teşkilatı CIA, her gün sizin tweet’lerinizi okuyor!

CIA'in gizli bir birimi sıradan insanların Facebook ve Twitter hesaplarını, internet sohbet odalarını, yerel radyo istasyonları ve gazeteleri takip ederek dünyanın ruh halini analiz ediyor. Associated Press (AP) haber ajansı, ilk defa 'Open Source Center' (Açık Kaynak Merkezi) adlı birime girmeyi başardı.

Birimin direktörü ile görüşen AP, nasıl çalıştıklarına dair ilginç detaylar aktardı. Virginia eyaletinde gizli bir yerde bulunan Open Source Center, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından kuruldu. Birimde Türkçeden Arapça, Çince ve Urducaya kadar her dili bilen kişiler çalışıyor. Çalışanların anadilinin İngilizce olmaması, o dili konuşarak büyümesi tercih ediliyor.

Mısır'da devrim olacağını bildiler
Birimin direktörü Doug Naquin, "diğer insanların varolduğundan bile haberi olmayan şeyleri nasıl bulacağını bilen kişler" olarak tanımladığı çalışanlarının 'Ejderha Dövmeli Kız' polisiye romanının üstün yetenekli bir heker olan baş karakterine benzediğini söylüyor. Çalışanlar her gün sosyal medyadan topladıkları bilgileri, yerel gazeteler ve gizlice dinlenmiş telefon kayıtları ile karşılaştırıyor. Oluşturdukları raporlar da Başkan'a ve Beyaz Saray'ın en üst kademelerine gidiyor.

Open Source Center'ın amaçlarından biri, sıradan vatandaşları takip ederek dünyada yaşanabilecek olayları öngörmek. Naquin, Mısır devriminin olacağını bildiklerini, bir tek hangi gün patlayacağını tahmin edemediklerini söyledi. Bunun yanı sıra, ABD'nin dış politika hamlelerine ya da belirli olaylara dünyanın geri kalanının nasıl tepki verdiğini de analiz ediliyor. Örneğin, Başkan Barack Obama'nın Ortadoğu üzerine yaptığı konuşmalarından 24 saat sonra Türkiye, Mısır, Yemen, Cezayir, İran, Körfez ülkeleri ve İsrail'deki sosyal medya kullanıcılarına yoğunlaşılıyor. Naquin, hem Araplar ve Türklerin, hem de İsraillilerin bu konuşmalara olumsuz tepki verdiğini söylüyor.
Araplar ve Türkler Obama'yı İsrail yanlısı, İsrailliler ise İsrail karşıtı olmakla suçluyor. El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in mayısta Pakistan'da öldürülmesinin ardından da CIA, dünyanın tepkisini twitter'dan ölçmüş. Pakistan ve yakın müttefiki olan Çin'de atılan tweet'lerin olumsuz olduğu görülmüş
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst