İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Coğrafi Hedef Yapılandırması

uggur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen webmaster arkadaşlar, coğrafi hedef yapılandırmalarının önemini muhtemelen bilmektedir. Bu makalemde "coğrafi hedef yapılandırması" hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Google arama motoru, bir web sitesi belli bir coğrafi bölgeyi (veya kitleyi) hedef alıyorsa bunu bilmek ister. Bunun nedeni ise diğer bölgelerden yapılan arama sonuçlarını iyileştirmektir. Bunu da şu şekilde açıklamaya çalışayım. Ben İzmir'de oturuyorum ve evime pizza sipariş etmek istiyorum. Fakat yakın çevremde pizzacı varmı yokmu, varsa telefon bilgilerini bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi edinmek için google'a pizza / eve pizza siparişi vb. gibi aramalar yaptım. Fakat karşıma İstanbul, Ankara ve(ya) diğer şehirlerde hizmet veren pizzacıların siteleri çıktı. (aranılan kriter ülkeler bazındada olabilir) Doğal olarak google'da yaptığım bu arama sonucunde istediğim sonucu bulmakta zorluk çektim. İşte bu gibi durumlar için Google sitelerinizden coğrafi hedef yapılandırmasını yapmanızı ister. Böylelikle kullanıcıya daha iyi sonuçlar görüntülerken, web site ve sahiplerini hedef kitlelerine ulaştırır.

Google coğrafi hedef ayarını gerçekleştirmeyen siteler için bazı default varsayımları uygulamakta. Örneğin domain adresinizde ülke adı uzantısı varsa (.com.tr, .gen.tr, .co.uk, .co, .de, vb.) sitenizi temsil ettiği ülke sonuçları ile ilişkilendiriyor. Domain adresiniz .com .net .org gibi global domainse, serverınızın ip adresine bakarak yer aldığı coğrafya ile ilişkilendiriyor. Fakat siz Türk kullanıcılarına hitap ediyor ama servis sağlayıcınız yurtdışında. Yani web sitenizin ip adresi (barındırılan server) yurt dışı olarak görüntüleniyor. İşte bu gibi durumlarda yardıma Google Webmasters Tools içerisinde yer alan "Coğrafi hedef" ayar yapılandırması koşuyor. Coğrafi hedef ayarlarını, hitap ettiğiniz ülke olarak ayarladığınızda, google ip adresini gözardı ediyor ve sizin ayarladığınız ülkeyi hedef alarak sonuçlarda görüntülüyor. Sadece ip adresi dedim çünkü ülke düzeyinde bir domaine sahipseniz (com.tr gibi), Google zaten domaininizin temsil ettiği ülke ile sonuçları ilişkilendirmiştir. Yani global bir site açıcaksınız, ülke uzantısına sahip domain tercih etmemeniz gerekiyor! Ek olarak eğer evrensel bir yayın yapmak istiyorsanız, bu gibi durumlarda "Coğrafi Hedef" ayarı yapmamanız gereklidir.

"Coğrafi Hedef Yapılandırması"nı gerçekleştirmek için öncelikle google hesabınız ile oturum açmanız gerekli. Webmasters Tools sayfasına girdikten sonra sol menüden "Site Yapılandırması" nı tıklayın ve ardından "Ayarlar" bağlantısını tıklayın. Karşınıza gelecek sayfada yer alan "coğrafi hedef" bölümünden "Şu konumdaki kullanıcıları hedefle:" içerisinde yer alan ülke listesinden, web sitenizin hitap ettiği ülkeyi seçin ve kaydedin. Kaydetme işleminizi gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken başka birşey yok.

Kaynak : Google Coğrafi Hedef Yapılandırması

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bunu kesin böyle şeklinde ifade etmek doğru olmaz, arama sonuçları birden çok hatta onlarca kriterin bir araya gelmesiyle şekillenen bir durum sitenin bulunurluğunu arttırmak için gereken faktörlerden birisi dersek daha doğru olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5