İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

com.tr domainlerde subdomain için ne düşünüyorsunuz?

alfainternetevi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,ben com.tr bir domain almayı düşünüyorum aklımdaki bir proje için,domain google'daki bir çok popüler aramanın tamlayanı durumunda; x-y'leri gibi.Yani birçok subdomain üreterek çoğu aramaları tek siteye toplayabilmeyi amaçlıyorum.
Sorum şudur; com.tr ile olan alan adları zaten subdomain durumunda,şimdi ben de subdomain açtığımda bunun google'a etkisi nasıl olur.Çünkü daha önceden subdomain'li olan com.tr isim hiç gözüme çarpmadı.Sizce x.y.com.tr türevlerinde subdomainler açsam başarılı olur muyum,yoksa com.tr yerine başka uzantıları mı denemeliyim?

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
bence com.tr alan adını yasal bir kılıfa uydurup o alan adını alabilecekseniz kaçırmayın
www.filmizle.com.tr bu site google da film izleme sorgusunda ikinci sırada çıkıyor ayrıca blog.filmizle.com.tr şeklinde sub domainide mevcut

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Gözünüze çarpmamıştır çünkü kapatılmıştır.Öyle kolay değil com.tr ile iş yapmak bi şikayete bakar...

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Gözünüze çarpmamıştır çünkü kapatılmıştır.Öyle kolay değil com.tr ile iş yapmak bi şikayete bakar...

kapatılmış mı :s ben youtube için dns lerle oynamıştım onun için bende açılıyor site, mahkeme kararı ile kapatılan sitelerden haberim olmuyor normal giriyorum :s
yanlış bir siteyi örnek verdiğim için özür dilerim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
kapatılmış mı :s ben youtube için dns lerle oynamıştım onun için bende açılıyor site, mahkeme kararı ile kapatılan sitelerden haberim olmuyor normal giriyorum :s
yanlış bir siteyi örnek verdiğim için özür dilerim.

Size itafen yazmadım :D

Çünkü daha önceden subdomain'li olan com.tr isim hiç gözüme çarpmadı.

Demiş o yüzden yazmıştım.Örneğin al.com.tr aldınız diyelim bir al diye bir marka başvurusu yapmanız gerekir , nebiliyim labaratuvar araç gereçleri sınıfında başvuru yaptınız al.com.tr yi aldnız

saat.al.com.tr
ekmek.al.com.tr

açtınığınız zaman birisi sizi şikayet edince incelenir.Ve markanızla alakasız olduğu anlaşılıncada kapanır.Örnek verdiğiniz domainlerde kapatılabilir sorun olmaz...

Filmizle.com.tr falan şikayet edilene kadar anca tutar elinde domaini...Ondan fazla kişi uğraşmaz , riske değmez yani ...

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Anladım :) zaten ilk mesajımda yasal kılıfa uydurabilirsen derken bu söylediklerinizi kastediyordum :)
Bende bir zamanlar google.org.tr'yi almak için dernek kuracaktım :D Tayfun bey var İnternet Yayıncıları Derneği yönetim kurulu başkanı tavsiye etmem yasal yükümlüğü çok fazla demişti :)

alfainternetevi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
cevaplar için çok teşekkür ederim,yasal yönden sorun olacağını sanmıyorum,marka ismi alırken düzenlemeyi ona göre yaptıracağım zaten,benim aklıma takılan google açısından olan durum,tamam google com.tr isimlere öncelik tanıyor bu konuda sorun yok,ama ben subdomainler üzerine yapacağım için aklıma takıldı,mesela siz blog.filmizle[.]com.tr demişsiniz,google'a blog film izle yazdığımda filmizle[.]com.tr ilk sayfada dahi çıkmıyor.Sanırım seocu arkadaşlara da sormak lazım bunu,en iyisi seo bölümüne de bi konu açmak :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5