İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

cookie oturum kontrolü (Biraz acil :) )

veni_vidi_vici_58

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar arkadaşlar, öncellikle ilk defa bir forumda yardım alma ihtiyacı duydum bu yüzden yanlış birşey olursa kusura bakmayın. Bu forumda ve internette çok aradım istediğim şeyi bulamadım. Kod istemiyorum mantığı anlatabilirseniz sevinirim.

Şimdi biz cookie ile oturum anahtarı oluşturduk diyelim yalnız cookie bilgileri şifreli şifresiz farketmez başkasının eline geçtiğinde nasıl bir mantık kurmalıyız ki çalındığını anlayabilelim ve sistemi girişi engeleyelim. Mesela kullanıcının tarayıcısını alırız aynı tarayıcı değilse cookie değiştiğini anlarız gibi ama buda yetersiz. Yasak mı bilmiyorum ama domain ismi vereceğim mesela facebook ta çerezleri açın orda "c_user, lu, fr, s, xs"kullanıcı çerezlerini tutuyor. "lu" veya "s" çerezi değiştiğine direk sistemden kullanıcıyı düşürüyor. Bunun mantığı nedir biri bana anlatsın lütfen session demeyin lütfen Sağolun

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5