İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Counter-Strike 1.6 Steam Linux Dedicated Server Kurulumu

Jas-Q

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tüm iyinet.com kullanıcılarına merhaba,

Öncelikle tüm illegal oluşum, içerik ve kurulumlara karşı olduğumuzu belirtmek isteriz ve sizlerinde bu illegal durumlara karşı hassasiyet ile duyarlılık göstermenizi temenni ederiz.

Bildiğiniz üzere Counter-Strike 1.6 oyunu Türkiye' de oldukça rağbet görmektedir ve gerek sunucu sahibi durumunda ve gerekse oyuncu potansiyeli ve sayısı oldukça fazladır. Ancak ne yazık ki bu durum yine herşeyde olduğu gibi Counter-Strike 1.6 da da illegalleşmiştir. Counter-Strike 1.6 ' nın illegalleşmesi, Non-Steam denilen illegal patchlarla sağlanmaktadır.

Bu Non-Steam' in önüne geçilemeyeceğini bildiğimiz halde yinede Türkiye' de Steam' e olan ilgi oldukça fazladır. Bu nedenle size bu anlatımımda Linux Dedicated Sunucuya Counter-Strike 1.6 Steam kurulumunu anlatacağım.

Öncelikle SSH Bağlantı programı (PuTTy) aracılığıyla Dedicated sunucumuza root girişi yapıyoruz ve o siyah ekrana sırasıyla aşağıdaki anlatımımdaki gibi komutları yazarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Oyunun kurulacağı klasörü oluşturmak için:
Kod:
mkdir /usr/hlds_l

Oluşturulan klasörün içine girmek için:
Kod:
cd /usr/hlds_l

Oyunun kurulumunda yardımcı olacak setup' ın klasöre indirilmesi için:
Kod:
wget http://cs.net.tr/downloads/steam.tar.gz
İnternet bağlantı hızınıza bağlı olarak dosyanın sunucuya çekilmesi biraz zaman alabilir.

Klasöre çekilen setup' ın tar.gz' den çıkarılması için:
Kod:
tar -zxvf steam.tar.gz

Çıkarılan setup' ın çalıştırılmasını sağlayabilmek için yazma izninin verilmesi için:
Kod:
chmod +x steam

Setup' ın çalıştırılması için:
Kod:
./steam

Setup çalıştırıldıktan sonra aşağıdaki gibi yazılar çıkması gerekir.
HTML:
Checking bootstrapper version …
Getting version X of Steam HLDS Update Tool
Downloading. . . . . . . . . . .
Steam Linux Client updated, please retry the command

Sıra geldi oyun dosyalarının sunucuya indirilmesine bunun için:
Kod:
./steam -command update -game valve -dir .
İşlem bittikten sonra tekrar aynı komutu yazın ve göreceksiniz ki siyah ekranda hızlı bir şekilde sayılar alt alta sıralanacak. Yine dosyaların sunucuya çekilmesi internet bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz zaman alacaktır.

Şimdi cs oyun dosyalarının sunucuya çekilmesi için:
Kod:
./steam -command update -game cstrike -dir .
Yine siyah ekranda hızlı bir şekilde sayılar alt alta sıralanacak. Dosyaların sunucuya çekilmesi internet bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz zaman alacaktır.

Kurulum tamamlandı ve şimdi bazı ufak ve önemli ayarlamaların yapılması ile oyunun başlatılmasını anlatalım.

Oyunun hostname adının değiştirilmesi için aşağıdaki komutları yapınız.

Kod:
cd /usr/hlds_l/cstrike

Kod:
nano server.cfg

çıkan text editörden hostname yazısını bulun ve " (tırnak) içinde yazan yazıyı kendi istediğiniz (klan ismi olabilir, takım ismi olabilir) yazı ile değiştirin. Sonra ctrl + o' ya basıp enter' layın ve ctrl + x' e basıp çıkın.

Sıra geldi oyunun çalıştırılmasına...

Kod:
touch calistir

Kod:
chmod 777 calistir

Kod:
nano calistir

çıkan text editor'e

Kod:
./hlds_run -game cstrike +ip 213.128.80.211 -nomaster +maxplayers 22 +map de_dust2 &

yazıp ctrl+o'ya basıp enter'a basıp sonra ctrl+x'e basıp çıkın.

(+ip kısmından sonraki yere hangi ip'de çalışmasını istiyorsanız onu yazın, +maxplayers' dan sonraki kısma sunucunun kaç kişilik olmasını istiyorsanız onu yazın)

ve sonrasında

Kod:
./calistir

yazıp enter' a basın. Oyun sunucunuz çalışmaya başlayacaktır.

İyi Oyunlar... :)

caner_altuntas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dostum öncelikle teşekkür ederim fakat ./calistir a kadar burada nedense hata veriyor neler yapmam lazım yardım edebilir misin

Jas-Q

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

ben teşekkür ederim.

dostum öncelikle teşekkür ederim fakat ./calistir a kadar burada nedense hata veriyor neler yapmam lazım yardım edebilir misin

Rica ederim.

calistir dosyası olusturup bu calistir dosyasini text editor ile açıp içine

Kod:
./hlds_run -game cstrike +ip 213.128.80.211 -nomaster +maxplayers 22 +map de_dust2 &

eklediğinizden ve kayıt ettiğinizden emin olun.

Teşşekür ederiz

rica ederim.

Anlatım faydalı olmuştur muhakkak teşekkürler

ben teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5