İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

[ÇÖZÜMLENDİ] - Regex ile ifade alma hakkında

EgeM35

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhabalar,

.htaccess dosyasında ezbere gittiğim dosyadaki yazılanları öğrenmek istiyorum.

PHP:
RewriteEngine on
RewriteRule .* - [env=REWRITE_ON:1]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteRule ^([^/]*)/([a-zA-Z0-9\/\:\.\-]*)$ index.php?Menu=$1&Parametre=$2&Baslik=$3 [L,NC]

Soru 1 : Yukarıdaki regex metni içinde DELIMITERS hangisi?

/hikaye/oyku/bu-ilk-oyku-denemem-72/

Soru 2 : Yukarıdaki regex dizini metni şu şekilde getirmekte ;
Menu=hikaye
Parametre : oyku / bu ilk oyku denemem 72
^([^/]*)/([a-zA-Z0-9\/\:\.\-]*)$ olan bu ifadeyi ^([^/]*)/([a-zA-Z0-9\/\:\.\-]*)$^([^/]*)/([a-zA-Z0-9\/\:\.\-]*)$ yanında tekrarladığımda alması gerekir diye düşünür iken nerede hata yapıyorum?
Soru 3 : index.php?Menu=$1&Parametre=$2&Baslik=$3 Aderes satırından aldığım bu üç veriyi ayrı ayrı almam için nasıl bir RegeX ifadesi yazmalıyız?
Soru 4 : Seçmem gereken alanları ve seçmemem gereken alanları nasıl ifade düzenlenmeli?
Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​
Çözüm : https://www.generateit.net/mod-rewrite/ web sitesinden Regex ifadesini alabildim.
Yardımlarından dolayı Önder AKBULUT'a teşekkür ediyorum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5