İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

cpanel cron/yardım...

P

piskedi

Misafir
Arkadaşlar,

cpanelde cron job eklemeye çalışıyorum, ama bir türlü sonuç alamadım. Yapmak istediğim şey, ana dizinde bulunan "bugun.php" adlı dosyadaki scripti düzenli olarak hergün çalıştırmak.. wget ve lynx için iki ayrı komut olarak şunları denedim:

wget --spider -q 'http://www.site.com/bugun.php'

lynx -dump 'http://www.site.com/bugun.php'

cpanelde komut satırına girmemiz gerken bunlardan biri değil midir? Ufak da olsa hatalı bir yer varsa düzeltir veya tam olarak doğru komut satırını yazarsanız çok sevinirim.

Herkese kolay gelsin.

P

piskedi

Misafir
Teşekkürler, peki doğrudan "wget - o ..." şeklinde mi, yoksa
"usr/bin/wget -o..." şeklinde mi olmalı? İkincinin path açısından doğru olduğunu sanıyorum ama çalıştırdığımda "Permission Denied" mesajı veren bildirim emaili geliyor bu kez de..Aynı şey lynx için de oluyor. wget ya da lynx kullanmamıza izin verilmiyorsa cron'u nasıl kullanabiliriz ki? Hosting admin'in de umrunda değil..

Cpanelde Cron sorunsuz olur gibi görünse de, hiç alakası yok, garip garip bir sürü sorun çıkıyor.

darXis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
>Teşekkürler, peki doğrudan "wget - o ..." şeklinde mi
evet direk bu sekilde.
... fakat,

wget kulanima kapatilmissa yapabilecegin hicbirsey yok ne yazik ki
ben olsaydim alternatif arardim;
1-hosting aldigin yeri degistirmek
2-cron yaratma ve wget kullanim hakki olan tanidik birinden rica ederdim
3-Cayimi, kahvemi ve kolami ve tabiki sigarami alip 7/24 PC basinda oturup, browser'imdan http://www.site.com/bugun.php 'yi cagirirdim ;)

P

piskedi

Misafir
php komutuyla da yapılabilir aslında;

/usr/bin/php /home/site/public_html/x.php veya
/usr/bin/php -f /home/site/public_html/x.php

php, ayrı bir uygulama olarak kurulmuşsa (ki bende öyle) bu da işe yarıyor fakat şu anda denediğimde "no input file specified" mesajını alıyorum.. BNir ayrıntı var ama..

Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Darxis; askerde olsaydım dediğin gibi, bilgisayar mühendisi varsa çıksın deyip oturturdum bilgisayarın başına, her yarım saatte bir tazelesin browserı işi ne:D

P

piskedi

Misafir
/usr/bin/php -f /home/site/public_html/x.php satırını,
/usr/local/bin/php -f /home/site/public_html/x.php

ve x.php içeriğini yazan email geldi. Sanırım oldu. wget ve lynx kullanamayanlara duyurulur.

A

a.ışık

Misafir
normalde cron.php'yi adres satırına yazıp enterladığımda çalışıyor da
şimdi niye böyle yapınca;
/usr/bin/php /home/username/public_html/cron.php?pwd=123456 > /dev/lisanssız
bu hata mailini gönderiyor;
/bin/sh: -c: line 0: syntax error near unexpected token `newline'
/bin/sh: -c: line 0: `/usr/bin/php /home/username/public_html/cron.php?pwd=123456> '
bu ne anlama geliyor şimdi? ya arkadaşlar cron.php adres satırına yazılıp enterlandığında
normal çalışıyor hiçbir hata çıktısı dökmüyor ekrana!
bu cron komutlarını pek bilmiyorum arkadaşlar, bi lütfen yardım etseniz?? :(

bu komutlardan çok iyi anlayan bir arkadaşın yardımına ihtiyacım var.. :(
mümkünse eğer biriniz msn adresinizi gönderebilir misiniz PM ile ??

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi